آشنایی جوانان با شخصیت ملی صادق روحیه میهن پرستی را تقویت می کندبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)نشست نقد و بررسی کتاب «دکتر محمد مصدق در عصر قاجار» با سخنرانی غلامحسین زرگری نژاد استاد بازنشسته دانشگاه تهران، محمد ترکمان محقق و مورخ و ناصر تکمیل همایون نویسنده کتاب برگزار شد. چهارشنبه ۱۸ خرداد در تالار حافظ مجلس نمایندگان.

ناصر تکمیل همایون درباره انگیزه خود از نوشتن این کتاب گفت: زمانی در دانشگاه تهران درس خواندم که استاد جامعه شناسی ما غلامحسین صدیقی، استاد تاریخ عباس اقبال مسعود کیهان استاد جغرافیا و استاد ادبیات بدیع الزمان فروزانفر و دیگر اساتید محترم ما را بارور کردند. آموزه ها و ایده ها

وی گفت: زمانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفتم، رساله ای که موافقت کردند، مربوط به دوره قاجاریه بود. در آن زمان ۲۰ تا ۳۰ کیسه برای از بین بردن فیش تحقیق درست کرد و در این بین هرچه در برگه مصدق یافتم دور ریختم. تمام رسیدها را نگه داشتم تا بعداً جا باز کنم و درباره مصدق بنویسم.

این مورخ تصریح کرد: پس از اینکه به ایران آمدم و اکنون به طور موقت در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر با غلامحسین زرگری نژاد و محمد ترکمان کار کردم، نکاتی درباره مصدق اضافه کردم تا اینکه شروع به نوشتن مقاله درباره مصدق در مجلات کردم. تو بخارا بعد از مدتی دوستانم گفتند که این نوشته ها مورد توجه قرار گرفته و خوب این مجموعه باید در یک کتاب جمع شود. از این رو در دوران قاجار شروع به نوشتن درباره مصدق کردم و به سراغ خانواده مصدق، حوزه رشد و تربیت و حضور آنان در خراسان و فارس رفتم و به مطالعه آنها پرداختم.

وی افزود: زمانی که کتاب آماده شد، سعی کردیم آن را در روز تولد، فوت یا روز ملی شدن صنعت نفت منتشر کنیم که به دلیل مشکلات میسر نشد تا اینکه سال گذشته در روز ملی شدن نفت منتشر شد. صنعت.” امروز طبق آنچه از دست خط دکتر مصدق به جای مانده به نوعی تولد ایشان است و تصمیم گرفتیم در این روز جلسه ای برای کتاب برگزار کنیم. در اینجا باید متذکر شوم که کتاب همانطور که از مقدمه آن پیداست و اعتقادات و مسلک من نسبت به شخصیت دکتر بی طرف نیست. کتاب یک ادای احترام مذهبی است، من می دانم چگونه او را برای امروز و فردا شناسایی کنم.

وی افزود: در این کتاب می‌خواستم شخصیت دکتر مصدق را قبل از حضور در جریان ملی شدن صنعت نفت روی کاغذ بیاورم و نشان دهم که او در دوره قاجار و پهلوی اول و دوم چه کارنامه‌ای داشته است. در دوره پهلوی اول پس از اعتراض به تغییر سلطنت از قاجار به پهلوی در زندان بیرجند به سر می برد و روزهای سختی را پشت سر می گذارد و پس از کودتای ۲۸ مرداد روزهای سختی را در احمدآباد سپری می کند. . مایلم اگر سنی داشته باشد زندگی و شرح حال او را در مورد دوران پهلوی اول و دوم بنویسم و ​​به تفصیل فعالیت هایی را که در این مدت انجام داده است با توجه به مطالب و اسنادی که در اختیار دارم ارائه خواهم کرد. مجموعه. به جامعه، و من خوشحالم اگر بتوانم در این راه. قدم بردارید و اثری تامل برانگیز ارائه دهید.

نسل جوان نیاز به معرفی شخصیت ملی دارد
محمد ترکمان در ادامه برنامه با اشاره به ویژگی های کتاب گفت: این کتاب با سایر توضیحاتی که درباره سکونتگاه نوشته شده است متفاوت است، از جمله اینکه پنجاه سال پیش فیش کتاب توسط نویسنده جمع آوری شده است. نویسنده در دوران دبیرستان، که شامل سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ می‌شد، دوران مصدق را درک می‌کرد، از آنچه در روزنامه‌ها و کتاب‌ها درباره مصدق می‌نوشت می‌دانست و ۷۰ سال با مصدق و فعالیت‌های آن آشنا بود. این روش باعث شد تا نویسندگان بیش از ۷۰ سال تحت تأثیر مصدق به خواندن و نوشتن بپردازند. به عبارتی این رویکرد از دکتر مصدق نویسنده ای یک طرفه ساخته است. به همین دلیل این نکته یکی از ویژگی های کتاب است.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه نویسنده به سراغ خانواده دکتر مصدق، حوزه آموزشی، فعالیت ها، تربیتی و رویکردهای سیاسی رفته و در این مجموعه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار خوانندگان قرار داده است. در حالی که برخی کتاب ها یا مقالاتی در مورد این شخصیت می نویسند بدون اینکه در مورد زندگی و رویکرد گذشته شخصیت تحقیق کنند. همانطور که نویسنده در سخنان خود اشاره کرد، این کتاب برای افراد مبتدی و جوان مفید است، اما فکر می کنم این کتاب حاوی نکات ارزشمندی نیز برای من است که به مطالعه و آشنایی با دوران معاصر پرداخته ام و در طول این سال ها مصدق را دیده و نوشته ام. ..

پژوهشگران تصریح کردند: به نظر من وجود یک نسخه از چنین کتابی در خانه هر ایرانی ضروری است. از آنجایی که دکتر محمد مصدق در کتاب «خاطرات و تراژدی» به اختصار به گذشته اشاره کرده است، اما نویسنده در این کتاب به گسترش موضوع پرداخته است. در عین حال آشنایی با مصدق برای نسل جوان باعث می شود که انسان یکی از شخصیت های تاریخی ملی را بشناسد، صادق، عدالت خواه و راستگو باشد و شناخت او روحیه میهن دوستی جوانان را تقویت می کند. مزیت مهم دیگر این کتاب همانطور که اشاره شد; نویسنده بیش از ۷۰ سال مطالب و اسناد را بررسی و گردآوری کرده است.

ترکمن گفت: برای من شناخت افکار و اندیشه مصدق باعث شد که در زمان تحصیل در پاریس توسط افکار چپ و راست گمراه نشم، زیرا در آنجا با افکار و شخصیت دکتر مصدق و مقامات عالی آشنا شدم. مانند ناصر.تکمیل همایون و دوستانش». به گزارش مخبرالسلطنه، گروه بلوار را من رهبری نکردم.

ستایش نثر کتاب ساده و لذت بخش است
غلامحسین زرگری نژاد ضمن تمجید از سادگی، روانی و جذابیت نثر کتاب گفت: بیایید با خبر شویم و جزئیات بیشتری بدانیم. در عین حال می‌خواهم به او قول بدهم که این کتاب را ادامه دهم و منبعی موثق برای نسل امروز و فردا برای معرفی زندگی و اندیشه‌های دکتر مصدق باشم.