آموزش مهارت، عامل اصلی کسب درآمد تضمینی


آموزش مهارت عامل اصلی کسب درآمد تضمینی و خوب برای شماست و تا زمانی که مهارت نداشته باشید نمی توانید انتظار شغل خوبی داشته باشید. حتی فرصت‌های شغلی در بزرگ‌ترین و مشهورترین سازمان‌ها و کسب‌وکارهای دنیا نیز مبتنی بر مهارت است و کسانی که در این زمینه هستند، در صورتی موفق خواهند بود که مهارت‌آموزی را در اوج فعالیت خود قرار دهند.

اگر در گذشته فقط از طریق دوره ها و دانشگاه ها کسب درآمد می کردید، اکنون شرایط به شدت تغییر کرده است و بیشتر اشتغال شما به مهارت و تخصص شما گره خورده است. مهارت ها نه تنها در آموزش عالی و محیط آکادمیک به دست می آید، بلکه در دوره های آموزشی خارج از دانشگاه نیز قابل کسب است. به عنوان مثال، به گفته شما مهندسان کشاورزی که هرگز در زمین های کشاورزی کار نکرده اند، موفق ترند و یا دارای مدرک لیسانس هستند که برای گذراندن دوره های مختلف آموزشی کشاورزی کوشا و مشتاق هستند و سال های زیادی را صرف کارهای کشاورزی کرده اند. البته موارد فوق به این معنی نیست که رفتن به دانشگاه کار بیهوده ای است. تحصیلات دانشگاهی که همراه با مهارت های آموزشی و ارتقای سطح مهارت و تجربه افراد باشد قطعا بازدهی بسیار بالایی خواهد داشت. اما اینکه بسیاری از افراد تحصیلات آکادمیک را تضمینی برای آینده شغلی خود می دانند یک سوء تفاهم و اشتباه است.

کسانی که به دنبال مشاغل جوان هستند باید بدانند و بدانند که مشاغلی که دارای مدرک تحصیلی مانند دکتر و مهندس هستند، آنها را دنبال نمی کنند. برعکس، شما می توانید با یادگیری مهارت ها، چه با تحصیلات دانشگاهی و چه خارج از چارچوب دانشگاه، در بازار کسب و کار موفق شوید. این امر باعث می شود بسیاری از دانشجویان و تحصیلکردگان در رشته های مختلف با معضل بیکاری مواجه شوند. البته می توانید دلایلی مانند افزایش تعداد افراد تحصیل کرده و اشباع شدن بازار کار در آن رشته را جستجو کنید. اما بدانید که واقعیت چیز دیگری است. افرادی که در دوران تحصیل و زندگی خود هنوز از نظام سنتی آموزش و پرورش راضی نیستند و تقویت مهارت های عملی خود را سرلوحه کار قرار داده اند، قطعا پس از کسب مهارت های مورد نیاز، به راحتی وارد بازار کار می شوند.

امروزه حتی برای کار در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف، تمرکز بیشتری روی مهارت‌های افراد است. بنابراین در کشورهای پیشرفته پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان باید دوره های مهارتی مورد نیاز مرتبط با رشته تحصیلی را گذرانده و پس از دریافت گواهینامه مهارت آموزی وارد محیط کار شوند. نظام آموزشی این اهمیت را درک کرده است که نظام آموزشی باید از روش‌ها و روش‌های سنتی به مهارت‌محور تبدیل شود تا فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان جوان فراهم شود.

در ایران هیچ کمبودی در زمینه مهارت های مالی وجود ندارد. تنها یکی از آنها استفاده از دنیای بی نهایت اینترنت است. آینده بسیاری از کسب و کارها در جهان به سمت کسب و کارهای اینترنتی، مشاغل اینترنتی و کارآفرینان اینترنتی است. مشاغل جدید و جدیدی که حتی نوجوانان نیز می توانند با یادگیری مهارت ها در کنار تحصیل و مدرسه به آن ها ادامه دهند.

متأسفانه آموزش و پرورش تا به امروز نتوانسته است در زمینه آموزش آگاهی، مورد قابل قبولی ارائه دهد. این در حالی است که امروزه شرایط زندگی دانش آموزان، آشنایی آنها با مهارت های کاربردی مختلف را ایجاب می کند و البته این مفاهیم باید در کتاب های درسی قابل جستجو باشد. فقط خلاء سیستم آموزشی ما را در امتحانات امسال ببینید. تجمع داوطلبان در رشته تجربی که به عنوان یک چالش با آن روبرو هستیم، زنگ خطری است که سال ها به صدا درآمده است. در نظام آموزش عالی و آموزش عالی کشور نیز وضعیت به همین منوال است. دانشجویان رشته های فنی و مهندسی کمترین مهارت را دارند و در نتیجه اکنون با این حجم از فارغ التحصیلان مهندسی بیکار مواجه هستیم.

آموزش مهارت و کسب درآمد
آموزش مهارت و کسب درآمد

نسل کنونی آینده ساز کشور است. دانش پیشرفته و توسعه فناوری در حوزه علم و فناوری، ما را به نسلی تحصیل کرده، چابک و ماهر نیازمند می کند. اکنون زمان آن است که در هر مقطعی با روش های قدیمی آموزش خداحافظی کنیم و مهارت آموزی را در اولویت تمامی امور آموزشی خود قرار دهیم.

مصطفی یحیایی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات