از صحبت های معمولی گرفته تا مسائل فرهنگیگزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست صمیمی یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با «خبرنگاران کتاب» چهارشنبه (دوم شهریور) در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

نشست خبرنگاران کتاب با یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و رهبری در حوزه کتاب و کتابخوانی با حضور جمعی از خبرنگاران و خبرنگاران رسانه های نوشتاری، تصویری و صوتی برگزار شد.

این نشست با سخنرانی کوتاه یاسر احمدوند درباره هدف از برگزاری جلسه و رویکرد معاون رئیس جمهور در تعامل و استماع نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تحلیل های فعالان رسانه ای برای پیشبرد بهتر برنامه کتاب محور وزارتخانه آغاز شد. فرهنگ و ارشاد اسلامی.

مدتی به عشق روی بیاور…
نوبت روزنامه نگار است که صحبت کند. علیرضا بهرامی، مدیر گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرنگاران این کتاب را وفادارترین رسانه به حوزه فعالیت خود عنوان کرد. به رسم دوستی، دوستانی را به یاد بیاورید که «به تقدیر یا انتخاب» این عرصه را ترک کرده اند. بهرامی وجود محتوای عمیق و تامل برانگیز خبرنگاران کتاب را دلیل فعالیت مستمر ۱۰، ۱۵ یا ۱۸ ساله آنها می داند که باید قدردانی کرد.

در این نشست مهدی دادجو مدیر گروه رادیویی فرهنگ به بیان فعالیت فوق العاده این رادیو ۱۲ ساعته در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و همچنین تولید برنامه های کتاب محور شبکه رادیویی فرهنگ پرداخت.


ترکیب «جلسه صمیمانه» مانع از پرسیدن انواع سؤالات درباره انتشار مقالات، ترویج کتابخوانی، حمایت از ناشران، مؤلفان، کتابفروشی ها و غیره نمی شود. البته این غیرقابل پیش بینی نیست. در این جلسه همکاران راهکارهایی برای رفع مشکلات حوزه نشر به ویژه تولید کتاب پیشنهاد کردند.

دغدغه تحول در بازار کتاب با هدف حذف ناشران کپی یکی از موضوعاتی بود که بخش قابل توجهی از جلسه را به خود اختصاص داد. تحلیل یاسر احمدوند از نگرش و مشاهده بازار کتاب توسط روزنامه‌نگاران نسبت به ذینفعان یعنی ناشران قابل توجه‌تر و فعال‌تر است. این دغدغه چندان دور از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی امور نشر و البته حمایت خبرنگاران کتاب نیست.

نارضایتی از رویدادها و رویدادهای سالانه و تداوم ارتباط با خبرنگاران کتاب، حمایت از تشکیل انجمن های فرهنگی خبرنگاران کتاب، بیمه و توجه به حفظ حقوق خبرنگاران کتاب از دیگر محورهای نشست صمیمانه خبرنگاران کتاب و معاونت فرهنگی است. امور و ارشاد اسلامی.

علی رمضانی مدیر خانه کتاب و ادب ایران نیز سخنان خود را با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و شهدای دولت آغاز کرد. رمضانی یکی از رسالت های خبرنگاران کتاب را توجه به جایگاه پرافتخار صنعت نشر دانست و گفت: باید افق این حوزه را بالا ببریم و پرسش های جدیدی را در ذهن مخاطب ایجاد کنیم.


در این دیدار مصطفی شاه کرمی از روزنامه جاوه، محمدرضا اسماعیلی از خبرگزاری فارس، فرشاد شیرزادی از همشهری آنلاین، یاسر نوروزی از رونامه شهروند، امین خرمی از ایرنا، حسام آبنوس، عباس کریمی از خبرگزاری ایکنا، میترا لبافی از صدا و سیما. محمدصادق عابدینی از روزنامه جوان، معصومه دیوردار از ایلنا، مصطفی وثوقیا فعال فرهنگی و میثم رشیدی مهرآبادی از قدس آنلاین سخنرانی کردند.