از محمد مصدق تا کیم جونگ اون «زنی که کتاب های خطرناک می خواند» در ماه گذشته پرفروش شدمهسا بهادری: وضعیت امروز جامعه باعث شده مردم از کتاب خواندن غافل شوند، همان اتفاقی که در سینما و تئاتر می افتد. وقتی سینما و تئاتر با این مشکل مواجه می شود، دیگر نمی توان از کتابی که همیشه با مشکل کم توجهی دست و پنجه نرم می کند، انتظار زیادی داشت.

بله، میزان فروش کتاب نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است، اما به نظر می رسد علاقه خوانندگان به مطالعه کتاب های سیاسی، تاریخی و اجتماعی افزایش یافته است. این مقایسه با ماه های قبل انجام می شود، جایی که رمان ها اغلب پرفروش ترین کتاب ها هستند.

با تحقیقاتی که انجام دادیم به این طبقه بندی رسیدیم. کتاب‌هایی که بر علوم اجتماعی تمرکز دارند دارای هشت عنوان، داستان کوتاه، رمان، هفت عنوان شعر، چهار عنوان زندگی‌نامه، چهار عنوان کتاب تاریخی و سه عنوان کتاب علوم سیاسی هستند.

موقعیت اجتماعی یا علاقه به علوم اجتماعی؟

انتشارات ثالث یکی از فعال ترین نشریات در زمینه علوم اجتماعی است و در تحقیقات کتابفروشی ها و خود انتشارات سوم به این نتیجه رسیدیم که کتاب هایی که در زیر می بینید پرفروش هستند. به ترتیب رزرو کنید “احیای اجتماعی چیست؟” هنک جانستون، ترجمه «زنانی که کتاب‌های خطرناک می‌خوانند» نوشته اشتفان بولمن، ترجمه فاطمه ترابی، «توتالیتاریسم» اثر هانا آرنت و ترجمه محسن تالسی، «انقلاب در قرن بیست و یکم» نوشته کریس هارمن، نوشته مزدک دانشور. «زندگی انقلابی سرخ لنین» نوشته رابرت سرویس ترجمه، بیژن اشتری و کتاب «دیکتاتورهای منشی» نوشته رندال وود و کارمین دلوکا با ترجمه بیژن اشتری. فردی که این اطلاعات را در اختیار ما قرار داده است بر این عقیده است که امروز عده ای سرشان شلوغ است و نمی توان از آنها گلایه کرد، اما با وجود اینکه فروش کتاب کاهش یافته است، تمایل مردم به مطالعه کتاب های اجتماعی و تاریخی همچنان وجود دارد. این اتفاق افتاده و گرایش به رمان بیشتر مردانه شده است.

البته در این میان نام انتشارات ایج نیز به چشم می خورد که با فروش دو کتاب در رتبه آخر قرار گرفته است. «هویت ایران» نوشته فخرالدین عظیمی و «ملی گرایی و قومیت در ایران» نوشته آیت الله میرزایی دو عنوان کتابی هستند که توسط ناشر عصر منتشر شده و مخاطبان زیادی دارند.

جایگاه رمان همچنان محفوظ است

اینکه تمایل مخاطبان به مطالعه کتاب های علوم اجتماعی افزایش یافته است، به این معنا نیست که رمان و داستان کوتاه جایگاه خود را در بین مخاطبان از دست داده است. .

«بار هستی» نوشته میلان کوندرا با ترجمه پرویز همایون پور، «وقتی نیچه گریست» نوشته اروین دی یالوم با ترجمه سپیده حبیب از انتشارات قطره، «در کمال خونسردی» ترومن کاپوتی با ترجمه لیلا نصیری، کتاب «خاطرات». ” کتاب یک قاتل» نوشته کیم یونگا از کتاب خاطرات کرد کریمی از نشر چشمه و رمان «ظرافت جوجه تیغی» نوشته موریل باربری و ترجمه مرتضی کلانتریان از انتشارات ایج، کتاب هایی هستند که توسط بسیاری از کتابفروشی ها به عنوان پرفروش ترین کتاب های ماه گذشته معرفی شدند. .

البته دو عنوان کتاب شعر نیز با چاپ سوم منتشر شد که با استقبال مخاطبان مواجه شد، «کوتا موسیسی بوداس» نوشته بختیار علی و دیگری «دریا و جسد» نوشته بختیار علی با ترجمه مریوان. حلبچه ای.

بیشتر بخوانید:

کاندیدای جایزه کتاب سال در گروه اجتماعی

از “زنان فوق العاده” تا “زنان، شیرها، روباه ها”

پس از مرگ ایران درودی و حمیدرضا صدر، مردم به زندگی آنها علاقه مند شدند

از محمد مصدق تا آنگلا مرکل

کتاب های بیوگرافی معمولا از جمله کتاب هایی هستند که همیشه در رده پرفروش ها قرار می گیرند و نامشان به چشم می خورد. تجربه نشان داده که شاید استقبال از کتاب های زندگینامه چندان زیاد نباشد، اما همیشه وجود دارد.

کتاب «موضوع مرگ و زندگی» نوشته اروین دی یالوم و مریلین یالوم با ترجمه سپیده حبیب از سوی نشر قطره یکی از این کتاب هاست که مدتی است در صدر فهرست پرفروش ها قرار گرفته و اروین یالوم. در مورد تجربه درد می نویسد که همسرش سرطان دارد.

داستان رهبران جهان نیز به موضوعی تبدیل شده است که مورد استقبال قرار گرفته است، به عنوان مثال «کیم جونگ اون شدن» نوشته یونگ اچ پاک با ترجمه زینب کاظم خواه و کتاب «نخست وزیر: ادیسه آنگلا مرکل» نوشته کتی. . مارتون با ترجمه سعید کلاتی که انتشارات سوم آنها را منتشر کرد، داستان دو رهبر در دو کشور و قاره مختلف است، اولی کره شمالی و دومی یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان که آلمان است.

«مقدمه ای بر کتاب تراژدی تنهایی: زندگینامه سیاسی محمد مصدق» نوشته کریستوفر دو بلگ با ترجمه بهرنگ رجبی که زندگینامه سیاسی دکتر محمد مصدق را روایت می کند و توسط نشر چشمه منتشر شده است.

بیوگرافی هنوز قابل خواندن است

پس از رمان ها و زندگی نامه ها، کتاب های تاریخی نقطه اصلی فروش این کتابفروشی است. کتاب های منتشر شده از همایون کاتوزیان همچنان در صدر فروش قرار دارند، به عنوان مثال کتاب «ایران باستان» با ترجمه حسین شهیدی پس از سال ها همچنان یکی از پرمخاطب ترین کتاب ها محسوب می شود.

انتشارات نی که در حوزه چاپ و نشر کتاب های تاریخی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، در یک ماه اخیر مورد استقبال قرار گرفته است. «نبرد قدرت در ایران» نوشته محمد سمیعی، «تاریخ ایران مدرن» نوشته یرواند آبراهامیان و ترجمه محمد ابراهیم فتاحی و «پژوهشی در نظریه توطئه ایرانیان» نوشته یرواند آبراهامیان، احمد اشرف و محمدعلی همایون کاتوزیان ترجمه شده اند. . توسط محمد ابراهیم فتاحی نیز شامل مطالب معتبر است، آنها در ماه گذشته فروش خوبی را تجربه کردند.

علوم سیاسی و مشکلات شرقی و غربی

اگرچه کتاب های علوم سیاسی طرفداران خاصی دارند، اما هرگز جایگاه فروش خود را از دست نداده اند. ماه گذشته کتاب «هم شرقی هم غربی» نوشته افشین متین با ترجمه حسن شهرکی از سوی انتشارات شیرازه رتبه نخست فروش کتاب های علوم سیاسی را کسب کرد. کتاب «زبان، قدرت، کرامت در ایران» نوشته ویلیام بی من با ترجمه رضا مقدمکیا از انتشارات نی با «راوی خشمگین آرزوی خود بورژوازی» نوشته آرمان نهچیری در جایگاه دوم قرار گرفت. رتبه سوم پرفروش ترین کتاب های علوم سیاسی

۵۵۲۴۵