اصولگرایان با علی دایی و علی کریمی چه کردند


قرآن شرق نوشت: این ضرب المثل ایرانی می گوید که دو پادشاه نباید در یک منطقه باشند، بنابراین پس از مرور وقایعی که برای علی دایی و علی کریمی رخ داده، باور می شود. هر دو از زمانی که در دنیای فوتبال نامی برای خود دست و پا کردند، از یکدیگر راضی نبودند.

دایی قبل از علی کریمی به چهره ای تبدیل شده و کهولت سن در این ماجرا دخیل است. با این حال هر دو یکی از اسطوره های سرخ رنگی هستند که در فوتبال فراموش نشدنی ایران حضور دارند. علی دایی و علی کریمی به شکل عجیبی به توافق نرسیده اند. آنها همیشه با یکدیگر دعوا می کنند و به زور بوسه می زنند و نمی توانند از ریشه اختلاف بین این دو نفر خلاص شوند. در کمال تعجب هنوز حرف و حدیث در مورد دلیل اصلی و اصلی اختلاف این دو نفر زیاد است.

این مربوط به آغاز این تفاوت از دلایل پیش پا افتاده است; اینکه علی کریمی به علی دایی تهمت زده یا در اردوی تیم ملی جای علی دایی نشسته و در اتوبوس تیم ملی با تشکیل باند علیه دایی او را مسخره کرده است. اما در مورد ریشه واقعی این دعوا می توان سراغ مشکل فوتبال رفت.

علی کریمی با زبان تندش معمولا علی دایی را مسخره می کند که تکنیک درستی ندارد. او گفت که دایی گل های زیادی به ثمر رسانده است، اما هیچ کس او را ندیده که بتواند بازیکنی را دریبل کند. جمله معروف «خدا عمو علی را در آغوش گرفته است» یکی از جملاتی است که بیانگر تفاوت این دو نفر است. البته دایی دلایل کافی برای دلخوری از علی کریمی دارد. گفت عده ای در تیم ملی چشم من را دیدند اما به من پاس ندادند. او به علی کریمی و دوستان نزدیکش در تیم ملی اشاره می کند. اتفاقی که رفته رفته منجر به جدایی علی دایی از تیم ملی شد.

اما فرصت انتقام گیری از عملکرد علی کریمی به سرعت در اختیار علی دایی قرار گرفت. او سرمربی تیم ملی شد و در کمال ناباوری علی کریمی را که به نظر می رسد همین کادرفنی است به تیم ملی دعوت نکرد. دایی می گفت علی کریمی با سبک و سیستم بازی ای که برای تیم ملی می خواهد نمی گنجد. علی کریمی همچنین به نزدیکان خود گفت تا زمانی که علی دایی سرمربی تیم ملی است حاضر نیست برای تیم ملی ایران بازی کند. البته این دوتا که هرکدوم از اختلافات حرف میزنن میگن مشکل و ابهامی ندارن. علی کریمی گفت اولش مشکلی نبود اما چرا موافق نیستی.

یک بار زمانی که دایی سرمربی پرسپولیس بود و علی کریمی در استیل آذین بازی می کرد، شایعاتی مبنی بر حضور علی کریمی در پرسپولیس به درخواست علی دایی مطرح شد که منجر به آشتی این دو شد. علی کریمی از اینکه در این سال ها با علی دایی هم عقیده نبود استقبال کرد و حتی ابراز تاسف کرد. با این حال، اتصال اتفاق نیفتاد، بنابراین اختلاف را نمی توان ۱۰۰٪ حل کرد.

بعدها علی کریمی نه با بی ادبی معمول بلکه محجبه علی دایی را مسخره می کرد اما کم کم از شدت آن کاسته شد. جدایی این دو از دنیای فوتبال که با این تفاوت رنگ قدیمی به فراموشی سپرده شده است.

دو تن از مهمترین رهبران فوتبال ایران، مهرداد میناوند و علیرضا انصاریان، در ماجرای غم انگیز مرگ یکدیگر را در آغوش گرفتند، به طوری که بسیاری از مردم می گویند تلاش سال ها میناوند برای نزدیک کردن این دو نفر در نهایت نتیجه داد. با این حال کاندیداتوری علی کریمی برای ریاست فدراسیون فوتبال و عدم حمایت مجدد علی دایی از وی باعث اختلاف این دو نفر شد…

با وجود اینکه دایی و علی کریمی دو چهره تاثیرگذار در فوتبال ایران هستند، اما هیچ گاه برای همیشه از اختلافات بین خود غافل نخواهند شد. به مرور زمان این تفاوت را کم اهمیت جلوه دادند، اما آشتی صورت نگرفت. این موضوع اما به لطف آینده اصولگرایان، رسانه ها و روزنامه های نزدیک به این جریان، اخیراً بر سر زبان ها افتاده و علی دایی و علی کریمی بالاخره پس از چندین سال با یکدیگر آشتی کرده اند! شاید آنها برای نزدیک شدن به یک حریف ثابت نیاز دارند.

ماجرا از این قرار است که پس از فوت مهسا امینی، علی کریمی به چهره ای تاثیرگذار در فضای مجازی تبدیل شد. طیف اصولگرایان علیه علی کریمی حتی او را در جمع لیدرهای اعتراضات خیابانی قرار داد. حمله به کریمی تنها معطوف به این ماجرا نبود، زیرا او را خیانتکار و خیانتکار خطاب کردند و اقدامات ناقصی نیز برای مصادره ویلای وی انجام دادند. علی دایی نیز در حمایت از اعتراض دو مطلب منتشر کرد که این دو خط جدا و متمایز هستند.

علی کریمی اگرچه در استوری ها و توییتر خود بسیاری از چهره های ورزشی و هنری را «تگ» می کرد و از هشتگ های ویژه ای مانند #شرف و #بشرف برای آن ها استفاده می کرد، اما در این مدت تا زمان مرگش برای علی دایی این کار را نکرد. دانش آموز اردبیلی

علی دایی با انتقاد از حادثه رخ داده در یکی از مدارس اردبیل گفت: سکوت جایز نیست. از این رو مورد هجوم اصولگرایان قرار گرفت که خواهان عدم شباهت او به علی کریمی بودند. البته صحبت هایی که علیه علی دایی به کار می رفت گاهی دوستانه نبود و او را فریب خورده خطاب می کردند. دایی اما پای صحبت هایش ایستاد و گفت که ادعای مطروحه درباره فوت اسرا پناهی دانش آموز اردبیلی را قبول ندارم.

در این درگیری با رسانه ها و چهره های اصولگرا که بالاخره اتفاقات مورد انتظار اهالی فوتبال رخ داد. علی کریمی با انتشار توییتی با تصویری از خود در آغوش علی دایی، از وی با عنوان آقای گل یاد کرد و پیامی برای مردم اردبیل ارسال کرد. بعدها مشکلات مهمتری در این رابطه به وجود آمد و این دو پس از چندین سال برای اولین بار یکدیگر را در اینستاگرام فالو کردند. دو چهره سرشناس دنیای فوتبال ایران یکی ۱۰ میلیونی و دیگری ۱۳ میلیونی فالوورها بالاخره اختلافات قدیمی خود را فراموش کرده و به لطف انتقادات و هجمه های اصولگرایان با یکدیگر آشتی کردند.