افزایش ۴۰۰ درصدی بلیت هواپیما در ۳ سال گذشته / این شکست صنعت هواپیمایی است


بر اساس آمار رسمی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، تعداد مسافران پروازهای داخلی در سال ۱۳۹۵ که با گذشت ۲ سال از اجرای برجام که به رکورد تاریخی ۴۴ میلیون و ۲۸۴ هزار و ۶۱۳ نفر در سال ۱۴۰۰ رسید، به ۲۶ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۶۱۸ نفر رسید. یعنی ۳۹ درصد کاهش!

در سال ۲۰۱۶ تعداد پروازهای داخلی و خارجی ۴۵۵۶۱۸ پرواز بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۳۰۵۶۹۴ پرواز رسیده است: یعنی کاهش ۳۳ درصدی.

کاهش شدید سفرهای هوایی عمومی در حالی است که میانگین قیمت بلیت مشهد در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ هزار تومان بوده و اکنون ۵ برابر بیش از یک میلیون تومان افزایش یافته است.

کاهش قیمت بلیت هواپیما از ابتدای آذرماه - تجارت نیوز

به عبارت ساده تر، مقایسه قیمت نشان می دهد که قیمت بلیط هواپیما طی ۳ سال گذشته ۴۰۰ درصد بیشتر از نرخ تورم و ارز افزایش یافته است، اما با کاهش کیفیت و ایمنی پروازها شاهد آن بوده ایم. کاهش ۳۹ درصدی تعداد مسافران و این به معنای شکست صنعت هواپیمایی به قیمت پولدار شدن چند ایرلاین خاص است!

همچنین بر اساس گزارش شرکت فرودگاه ها در اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۹ شرکت هواپیمایی داخلی در مجموع ۴۲۹۹ پرواز انجام داده اند که میانگین تاخیر در این پرواز به ۹۰ دقیقه رسیده و ایران ایر در تاخیر پیشرو بوده است.

بیشتر بخوانید:

۴۶۲۲۰