اقتصاد شبانه و رونق در کلان شهرها


رونق اقتصادی در شب در کلانشهرها و به عبارتی نبض شب زنده داری در بسیاری از شهرهای کشور به چشم می خورد. قم. مغازه هایی که در اواخر شب باز هستند یا گاهی اوقات تمام ساعت ها باز هستند. اقتصاد حتی در شب نیز شکوفا می شود و یکی از ویژگی های اصلی کلان شهرهای جهان است. این اقتصاد شبانه با رفع محدودیت های فعالیت چندین صنف از جمله رستوران ها، سینماها، کافی شاپ ها، موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری ایجاد شد که به گفته کارشناسان و کارشناسان، این طرح مزایای بی نظیری از جمله گردش اقتصادی، ایجاد اشتغال و فرصت های جدید برای همراهی خواهد کرد

چه بخواهیم و چه نخواهیم در عصر شهرنشینی زندگی می کنیم و هر روز بر جمعیت کلان شهرها افزوده می شود و پیدایش این کلان شهرها الزامات خود را بر سبک زندگی مردم تحمیل می کند. به جز منابع جدید و خلاقیت های کارآفرینی در شهر، بخش زیادی از فضای اشتغال شناخته شده در شهر بزرگ به اشباع رسیده است و به همین دلیل فرصت های شغلی اندک و بیکاری رو به افزایش است. با توجه به نرخ بالای بیکاری و وضعیت نابسامان اقتصاد امروز، نیازمند ایجاد فرصت هایی برای اشتغال و جریان های جدید سرمایه هستیم. برای ایجاد ارزش افزوده و در عین حال تقاضای کالا و خدمات برای آن بخش از جامعه تامین می شود.

تغییر در الگوهای کاری، ویژگی های جمعیتی و تغییرات کلی در شیوه زندگی باعث شده است که امروزه در شهرنشینان نیاز به ترک زندگی روزمره و تفریح ​​شبانه وجود داشته باشد. زیرا بخش قابل توجهی از روز برای حل مشکلات اقتصادی صرف کار می شود و در برخی موارد این زمان تقریباً کل روز را در بر می گیرد و به ناچار شب جزء لاینفک اوقات فراغت شهروندان می شود. بهترین فرصت برای تفریح، ورزش و گشت و گذار در شهر برای ساکنانی که در طول روز وقت انجام این کار را ندارند. بنابراین ضرورت احیای فضای شهری در شب بر همگان آشکارتر است و اهمیت فضایی پویا و بانشاط در شب برای ایجاد بستر مناسب برای فعالیت شهروندان اهمیت دارد.

آمارها نشان می دهد که قاهره – پایتخت مصر، مونته ویدئو – پایتخت اروگوئه، بیروت – پایتخت لبنان، مادرید – پایتخت اسپانیا و بوینس آیرس – پایتخت آرژانتین از جمله شهرهای بزرگ جهان هستند که از خواب بیدار شدند. نبض شب و زندگی در جاده از نیمه شب به قله رسیدند. علاوه بر این، اقتصاد شبانه در شهر مدرن به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. تفاوت روز و شب، تفاوت آب و هوا و نوع فعالیت هایی که از نظر کارکردهای مختلف شب و روز ایجاد می شود، جاذبه های گردشگری را به وجود آورده و نمونه های معروف آن را در دنیا می بینیم. مثل خیابان و میدان استقلال استانبول و نمونه های دیگری که با برندهای مختلف فعال هستند و به جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند.

مزایای اقتصادی شب
مزایای اقتصادی شب

این موضوع سالهاست که در تهران و سایر شهرهای ایران مطرح شده است. در پایتخت، تا پایان روز، شهر به تدریج تعطیل می شود و اگرچه زندگی غیررسمی از ابتدای شب آغاز می شود، اما اقتصاد این شب همچنان ناقص و ناپخته است زیرا خارج از محدوده رسمی شهرسازی است. و مدیریت. باعث آسیب نیز خواهد شد.

همانطور که می گویند شهرهای بزرگ هرگز نمی خوابند. این مشکل در شهرهای شمالی مثل رشت یا شهرهای زیارتی مثل مشهد بسیار مشهود است. البته باید قوانین و مصوباتی وجود داشته باشد تا در حوزه امنیت عمومی مشکلی پیش نیاید. البته تجربه ثابت کرده است که هر وقت اقتصاد شبانه اتفاق بیفتد قطعا امنیت اجتماعی افزایش می یابد. کسب و کار شبانه روزی می شود و ماهیت جدید اقتصاد شبانه، فرصتی جدید با نتایج اقتصادی متنوع است که گاه می تواند انواع همدلی و همبستگی را در خانواده و جامعه از نظر فرهنگی و خانوادگی تقویت کند.