امتحانات امروز شکست می خورند، تاجران موفق فردا و افراد ثروتمند


بسیاری از کسانی که امروز در امتحانات مردود می شوند، فردا می توانند کارآفرینان موفق و افراد ثروتمندی شوند. کلمه کنکور برگرفته از زبان سوئدی است و سالهاست که استرس بی پایان را به زندگی فرزندانمان وارد کرده و آنها را به این باور رسانده است که راه موفقیت از طریق کنکور است. البته بالا بودن میزان قبولی در دانشگاه های کشور مانند دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی و پذیرش بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی تا حدودی از این استرس کاسته است، اما آنچه مهم است این است که اکثر والدین و دانش آموزان هنوز نظر دارند که می دانند اگر در کنکور موفق نشوند در آینده هم موفق نخواهند شد.

داوطلبان کنکور و بسیاری از خانواده ها همچنان در انتظار قبولی فرزندان و سایر عزیزان خود در این آزمون سخت و سرنوشت ساز هستند و به قولی موفقیت خود را در آینده تضمین می کنند. غافل از اینکه راه موفقیت در کنکور و تحصیلات دانشگاهی نیست. این امر به وضوح نشان دهنده اهمیت سطح تحصیلات کارآفرینان موفق و افراد ثروتمندی است که توانسته اند بزرگترین کسب و کارها را راه اندازی کنند.

به جوانان امروزی که در کنکور مردود هستند باید یادآوری کرد که از نظر روانشناسان و صاحب نظران این رشته، همه چیز و هر مسیری در این دنیا تنها راه موفقیت نیست. والدین باید بدانند که هر انسانی باید راه دیگری برای موفقیت پیدا کند و این راه متفاوت فقط قبولی در کنکور نیست. موفقیت همیشه با تلاش و پشتکار به دست می آید و هیچ دلیلی وجود ندارد که فردی بدون تحصیلات عالی دست از موفقیت بردارد. بسیاری از مدیران ارشد، دانشمندان و کارآفرینان را می توان نام برد که تحصیلات دانشگاهی ندارند، اما سرنوشت هزاران نفر در دنیای تجارت را رقم می زنند.

از گذشته های دور تا به امروز، یکی از مشهورترین دانشمندانی است که کمتر کسی او را می شناسد – توماس ادیسون، که با وجود نداشتن تحصیلات عالی، بیش از هزار اکتشاف مهم در کار خود دارد، از جمله لامپ رشته ای. مشهورترین. شاید برایتان جالب باشد که او هرگز به دانشگاه نرفت و موفقیتش را مدیون مادر دانا و پیگیرش است. آلبرت انیشتین – برنده جایزه نوبل و صاحب نظریه نسبیت در پانزده سالگی مدرسه را ترک کرد. اگر فرزند دلبندتان در امتحان موفق نشد هرگز او را بی هوش ندانید. او می تواند در حوزه مورد علاقه خود بدرخشد و به یکی از موفق ترین و تاثیرگذارترین افراد در اطراف خود تبدیل شود، به شرطی که از حمایت های بی دریغ در این زمینه برخوردار باشد. «بیل گیتس و استیو جابز» را می توان تاثیرگذارترین افراد در عرصه فناوری دانست. راه موفقیت هیچکس از دانشگاه نگذشت. بیل گیتس در سال های اولیه تحصیل در دانشگاه هاروارد برای برنامه های نرم افزاری این مسیر را ترک کرد و مایکروسافت را تاسیس کرد. استیو جابز نیز پس از یک ترم تحصیل از کالج رید در پورتلند، اورگان، ایالات متحده استعفا داد.

آزمون ورودی و شکست
آزمون ورودی و شکست

ما می توانیم ده ها و صدها مثال از این دست برای شما بیاوریم تا بدانید که موفق ترین افراد دنیا نیازی به دانشگاه رفتن ندارند. آنها متوجه شده اند که باید در سایه کسب و کار و پشتکار به دنبال علایق خود بروند و در این راه مهارت کسب کنند.

دکتر حوریه یحیایی