امکانات و شرایط مناسب، پشتیبانی از تولید


تاسیسات به بلای تولیدکنندگان تبدیل شده است!! شاید اولش با خوندن این جمله تعجب کردی و با خودت گفتی چرا ممکنه؟؟ زیرا کلمه تسهیلات همانطور که از نامش پیداست باید به کسب و کار یک تولیدکننده کمک کند و رونق بخشد. اما این در حالی است که طی سال های گذشته پرداخت اقساط سنگین وام های اخذ شده توسط تولیدکنندگان مشکل نگران کننده ای برای آنها محسوب می شود. ترس از نخواندن دخل و خرج و ناتوانی در پرداخت اقساط، تعداد زیادی از مردم را از تولید خارج می کند.

البته تولید مشکل اساسی اقتصاد کشور است و جهش های اقتصادی و راه حل های مشکل اصلی نتیجه تمرکز بر مشکلات تولید و افزایش فعالیت کارآفرینی است. دولت بر حوزه توسعه اقتصادی و رونق تولید تاکید کرده است و دولت همواره در شعار و عمل تلاش می کند تا توان و انرژی بیشتری را به واحدهای تولیدی کشور وارد کند. اما آنچه فعلاً تأیید می‌شود، واحدهای تولیدی به‌ویژه کارآفرینان و بنگاه‌های کوچک در حوزه‌های مختلف برای ادامه راه و کسب موفقیت نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی مسئولان جامعه حتی بخش خصوصی هستند. برای ارائه این حمایت مالی، بانک ها در ردیف اول دریافت تسهیلات قرار دارند. اما آنچه در سیستم بانکی معیوب ما دیده می‌شود، نه تنها بانک‌ها نقش حمایتی قوی ندارند، بلکه نرخ سود بالا و بازپرداخت‌های سنگین، بلای جان کارآفرینان است.

در اقصی نقاط دنیا یکی از وظایفی که بانک ها در راستای رونق اقتصادی تعیین می کنند، تامین منابع مالی برای تولید با ارائه تسهیلات است. اقدامی که در سال‌های اخیر به یکی از چالش‌های اصلی اقتصاد ایران تبدیل شده است و از آنجایی که بازارهای مختلف با رکود مواجه شده‌اند، بسیاری از واحدهای صنعتی با مشکلات زیادی از جمله ورشکستگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این سال ها تحریم ها، نوسانات اقتصادی، نبود مدیریت و فناوری خاص، شرایط تولید را در کشور سخت و طاقت فرسا کرده است. سیستم بانکی معیوب کشور هم عاملی شده و دلیلی برای تولید در زندگی تولیدکنندگان جدید ایرانی باقی نگذاشته است.

امکانات و رونق تولید
امکانات و رونق تولید

البته پرداخت تسهیلات با شرایط مناسب و تنظیم شده به دور از نیت سودجویی می تواند پشتوانه مالی و اعتباری مناسبی برای کسب و کارها باشد و حتی زمینه پیشرفت و موفقیت بسیاری از استارت آپ ها را فراهم کند. اما شرایطی که اکنون با آن روبرو هستیم، ورشکستگی یکی یکی بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ و کمر خم شدن به بدهی بانکی است که ناشی از وجود نگاه کاملا یک جانبه به نظام بانکی در امر اعطای تسهیلات است. که به دنبال تملک دارایی های مردم و اداره اقتصاد در جامعه است . البته رهبر معظم انقلاب نیز چندین بار در بیانات خود به این موضوع اشاره کرده اند و هیچ گاه سوء استفاده از سیاست غلط را برای توسعه مراکز بانکی و مالی برای کسب ثروت غیرقانونی از پول مردم ندانسته اند.

اما متأسفانه وجود سیاست‌های نادرست و البته دستورالعمل‌های نادرست بخش خصوصی و کارآفرینان برای دریافت وام‌های کلان با سود بسیار بالا باعث شد که در این سال‌ها شاهد آن باشیم. تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از واحدهای صنعتی و بیکاری کارگران آنها، خبری که همچنان از گوشه و کنار کشور به گوش می رسد. واحدهای صنعتی که زمانی چرخ‌های تولید آن‌ها سرآمد بسیاری از خانواده‌ها بود، اکنون در مالکیت بانک‌ها قرار دارند و به نظر تنها ویرانه‌ای هستند و سرمایه هنگفت موجود در آنها بلااستفاده مانده است.

آغاز این تراژدی تلخ هرگز اینگونه به نظر نمی رسید. تسهیلات و سیستم های وام به تولیدکنندگان در هیچ جای دنیا از ساختار شکننده ای پیروی نمی کند. به این ترتیب وام مسکن بانکی و جلوگیری از روند تولید در کشور در بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ کشور دیده می شود. بسیاری از واحدهای تولیدی از سر ناچاری و ناچاری با سود بالا وام می گیرند. تولیدکنندگانی که به دلیل وضعیت بد اقتصادی و رکود موفق به بازپرداخت تسهیلات نمی شوند، هر روز بر بار بدهی آنها افزوده می شود و این روند تا زمانی که او روی خاک سیاه ننشیند ادامه دارد. زیرا در کنار جریمه های دیرکرد، بدهی به بانک روز به روز بیشتر می شود و مشکل نیز بیشتر می شود.

به مقامات دولتی اجازه دهید. رونق تولید با چنین امکاناتی هرگز اتفاق نمی افتد. دولت باید در این زمینه تصمیم مهمی بگیرد و خواستار بخشش بی قید و شرط جنایات و منافع مرکب باشد. زیرا این موضوع در فقه اسلامی نهی شده و تمام اقتصاد را از بین می برد و جایی برای تولید باقی نمی گذارد.

مصطفی یحیایی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات