اهدای ۱۰۰۰ جلد کتاب چاپ سنگی به کتابخانه حضرت معصومه (س) قم


آژانس کتاب ایران (ایبنا) قم: پیشینه و منابع یافت شده در کتابخانه کریمه اهل بیت آستان مقدس نشان می دهد که قدمت این کتابخانه به نیمه دوم قرن سوم هجری می رسد. این شواهد از وسعت یافت شده در چندین نسخه خطی به دست آمده است. نامه‌ها را نامه‌هایی می‌گویند که وقتی بزرگان از کتابخانه یا مکان‌هایی که کتاب‌ها در آن نگهداری می‌شود، بازدید می‌کنند، یادداشت‌های دست‌نویسی روی لبه‌های کتاب می‌نویسند و می‌گویند این کتاب مشاهده می‌شود و به کتابدار مؤسس تولیت تحویل داده می‌شود. ، حاجی ابوالفضل تولیت و در گام اول خود حدود ۱۵۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی به آستان مقدس اهدا کرد. در مورد فعالیت های این کتابخانه ۱۴۰۰ و قسمت های مختلف کتابخانه با مدیر گفتگویی انجام دادیم.

محمد عباسی یزدی مسئول کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(س) در گفتگو با خبرنگاران BNA وی در قم در خصوص استفاده اعضا از این کتابخانه گفت: کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها همه روزه از ساعت ۸ برای استفاده اعضاء محترم دایر است. تا ۲۰:۰۰ و برای اقوام از ۸:۰۰ صبح تا ۸:۴۵ شب. . در واقع برای استفاده بیشتر از کتابخانه، ساعت کاری برای همه افزایش یافته است.

وی افزود: ثبت نام برای عضویت در کتابخانه هم اکنون به صورت اینترنتی انجام می شود و ظرفیت ثبت نام دانشجو در آزمون ورودی واحد خواهران تکمیل و تکمیل شده است.

عباسی یزدی فعالیت های انجام شده را برای ارائه خدمات بهتر به اعضای کتابخانه نشان داد و یادآور شد: نظافت بوفه کتابخانه، شست و شوی کلیه فرش ها و قالیچه های کتابخانه و اصلاح چیدمان کتاب ها در قفسه های باز هم در بخش خواهران و هم در برادران. از جمله مواردی است که برای ارائه خدمات اجرا شده است.

 رئیس کتابخانه مقدس آستان حضرت معصومه(س) گزارشی از اهدای کتاب به کتابخانه آستان فاطمی در سال ۱۴۰۰ ارائه کرد و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۵ هزار جلد کتاب چاپی، هزار جلد کتاب های لیتوگرافی ۶ جلد کتاب چاپی سربی، ۸ نسخه خطی، بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب به زبان های دیگر و بیش از ۲۰۰۰ جلد از منابع دیگر به کتابخانه اهدا شده است.

وی در ادامه به معرفی تعدادی از اهداکنندگان کتاب پرداخت و اظهار داشت: ناشران، مؤسسات، ادارات و مراکز اهداء کننده منشور عبارتند از: کتابخانه ویژه تاریخ اسلام و ایران ۶۶۴ عنوان کتاب در ۱۱۲ عنوان، مرکز اسناد تحقیقات دفاعی موگادیشو ۳۳۷ انتشارات جمال ۲۷۰ جلد، مؤسسه کتابخانه ای ۳۳ جلد. ، مؤسسه تحقیقات عالی تأمین اجتماعی ۲۶ جلد، مؤسسه قائد الغرالمحجلین نجف اشرف ۲۴ جلد، مؤسسه فرهنگی فرزندان روح الله ۲۴ جلد، مؤسسه انتشارات علمی امام صادق (علیه السلام) ۲۰ جلد، مرکز نشر آثار مرحوم آیت الله اسماعیل پور قمشایی قمی ۸ جلد، حرم مطهر حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) ۶ جلد، دفتر تنظیم و نشر مرحوم آیت الله اعظمی صافی گلپایگانی ۳ جلد، انتشارات نور معارف ۲ جلد و پژوهشگاه نور. انتشار هر جلد اهدایی به کتابخانه

این فعال فرهنگی افزود: زائران، مجاوران و خانواده های فرهنگ دوستی که عزیزان خود را از دست داده اند کتاب های خود را به کتابخانه اهدا کرده اند تا آثار این عزیزان را حفظ و یاد و خاطره آنها را زنده نگه دارند. . ورثه مرحوم آیت الله سید ابوالفضل میرمحمدی، ورثه مرحوم دکتر فرهاد حسن زاده، ورثه مرحوم مهدی نادری، ورثه مرحوم میشم اصل منش، ورثه مرحوم شیخ علی اکبر معصومی، خانواده شهید مخبر تهرانی، وارثان مرحوم نعمت الله دهقانی.

مدیر کتب و کتابخانه ها همچنین به اهداکنندگان نسخ خطی اشاره کرد و افزود: لمباگا بودایا آنک روح الله ۱ نسخه خطی، حسین احمدی لباریان ۱ نسخه خطی، دکتر اکبر وافی ۱ نسخه خطی، آقای بهرام قربانی یک نسخه از نسخه خطی جدید. قرآن و ۵ نفر ناشناس. این نسخه خطی به مجموعه نسخ خطی کتابخانه ما اهدا شد.

عباسی یزدی خطاب به سایر زائران، مجاوران و دوستان فرهنگی که بیش از ۱۰۰ جلد کتاب اهدا کرده اند، اظهار داشت: آقایان یدالله مصاحب نیا ۱۰۵۸ جلد، فرقانی ۷۵۷ جلد، سید محمد خلیفه سلطانی ۶۲۳ جلد، ابوالفضل ۵۷۲ جلد. جلدها مجلد، حجت الاسلام عبدالله رحمانی ۵۶۹ جلد، آقای خرم آبادی ۴۱۰ جلد، آقایان رضا رحمتی کچومثقلی ۳۱۷ جلد، آقای علی دینانی ۱۹۶ جلد، آقای حمزه اسماعیلی مقدم ۱۶۸ جلد، آقای میثمی ۲۷ جلدی ۲ امامی. ، خانم اعظم بنی فضل ۱۰۷ جلد آقای حسن پودینا ۱۰۲ جلد را به کتابخانه اهدا کردند.

 مدیر کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه(س) در پاسخ به این سوال که اعضای کتابخانه فاطمیه علاوه بر استفاده از منابع باز از چه امکاناتی استفاده می کنند، گفت: این اعضا از هفت گنجینه کتابخانه دیگر استفاده می کنند. مانند ثروت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، مال نشق خطی، ثروت نفایس، منابع چاپ سنگی سربی، ثروت منابع خاص، ثروت پایندس و گنجینه های قرآن چاپی. an نیز قابل استفاده است.

وی در ادامه به معرفی گنجینه کتابخانه پرداخت و افزود: بیش از ۲۰۰۰ نسخه کتاب و نسخه خطی قرآن در گنجینه نسخ خطی نگهداری می شود. قدیمی ترین نسخه خطی به نام «مججم البیان» متعلق به سال ۵۸۵ هجری قمری و قدیمی ترین نسخه خطی قرآن با ترجمه فارسی به صورت زیرنویس متعلق به سال ۸۹۲ هجری قمری است که گنجینه فوق العاده شامل ۱۱۲۰ کتاب زیبا، ۵۱ نقشه و ۷۳ پوستر است. این آثار به دلیل کمیاب بودن، نوع کاغذ و چاپ، قدمت، نقشه ها، نقشه ها، قطعات خوشنویسی و … در این ملک نگهداری می شوند.

حدود ۳۴۰۰ عنوان کتاب و عنوان چاپ سنگی در این ملک جمع آوری شده است که برخی از آنها بسیار کمیاب هستند. در گنجینه منابع ویژه کتابهای چاپی با قدمت بیش از ۵۰ سال و کتابهای زرد با بیش از ۱۵۰۰۰ عنوان نگهداری می شود. در تیرماه ۱۴۰۱ مقرر شد منابع متعلق به قبل از انقلاب از قفسه باز به این ملک منتقل شود که به زودی انجام خواهد شد. دارایی حضرت فاطمه معصومه (س) نیز مجموعه ای از مطالب اطلاع رسانی مربوط به این بانوی بزرگوار را در کتابخانه دیجیتال خود به نام اموال حضرت فاطمه معصومه (س) بارگذاری کرده است که شامل کتاب، مقاله، پایان نامه و … می باشد. منابع چاپی فارسی و غیر فارسی، منابع صوتی و تصویری، نرم افزار و منابع سه بعدی.

 این گنجینه تا کنون شامل ۲۱۴ کتاب، ۸۱۷ مقاله، ۵۴ پایان نامه، ۸۴۴ فایل صوتی، ۱۹۷ فایل ویدئویی سخنرانی و مستند، ۲۹۲ منبع با عنوان سایر منابع چاپی، ۱۳۸ فایل سه بعدی، ۸۰ عکس، ۸۳ نرم افزار و ۱۷ منبع دیگر است. منابع چاپ لاتین و سایر زبان ها بارگیری می شوند.

وی تصریح کرد: منبع پیوند ملکی پس از انقلاب اسلامی با نام «آستانه پنس خانه» شکل گرفت. این ملک شامل ۱۴۸۰ عنوان مجله و ۲۰۴ عنوان روزنامه می باشد. برخی از تالیفات کمیاب و قدیمی این گنجینه بی نظیر عبارتند از: مجله فلاحت و تجارت (۱۲۹۸); روزنامه شرف (۱۳۰۲ ه.ق) عروه الوغتی (۱۳۵۱ق); سوره اسرافیل (۱۲۷۶ق); همه چیز (۱۲۸۵); اعصاب (۱۳۰۶)

گنجینه قرآن چاپی گنجینه ای منحصر به فرد یا کمیاب از کتاب های زیباست که تصویری روشن از جنبه های مختلف سیر تحول کتاب پس از معرفی و گسترش صنعت چاپ در سرزمین اسلام به دست می دهد. این ملک با بیش از ۲۰۰۰ نسخه ترجمه شده به زبان های انگلیسی، فرانسوی، چینی، سواحیلی، آلمانی، روسی، ترکی استانبولی، اویغوری، اردو، سامارنو (فیلیپینی) و … مجموعه، کاتالوگ و اطلاعات کل قرآن وارد شده در نرم افزار کتابخانه . است.

عباسی یزدی در پایان یادآور شد: دسترسی به این اطلاعات از طریق سایت www.lib.amfm.ir برای عموم علاقه مندان امکان پذیر است.