بازار کار در انتظار جوانان با مهارت است


بازار کار در هر جامعه ای بدون توجه به رشته تحصیلی منتظر جوانان و نیروی انسانی با مهارت است. این موضوع بسیار مهم است، حتی پیشرفت جامعه را نیز می توان در گرو حضور و تربیت نیروی انسانی ماهر دانست. علاوه بر کسب سواد مرتبط، مهارتی است که شما را از بقیه جدا می کند، در غیر این صورت، هرگز شاهد آمار بالای بیکاری فارغ التحصیلان غیر ماهر نخواهیم بود.

امروزه افزایش تعداد افراد بدون تحصیلات مهارتی یکی از مشکلات عمده بازار کار است. نظام آموزشی خود ما از کاستی های زیادی مانند عدم توجه به مهارت آموزی و صرفا استخراج اسناد کلان علمی رنج می برد. این دو سال است که ویروس کرونا و آموزش مجازی و عدم تشکیل برخی کارگاه های دانشجویی باعث شده است که فارغ التحصیلان غیر ماهر بیکار شوند. یکی از مسائل مهمی که دغدغه اصلی مردم ایران است، آموزش است و همین موضوع باعث می شود حتی از تحصیلات دانشگاهی به عنوان شاخصی برای جلوگیری از بیکاری استفاده نشود.

آنها با مهارت ها بیکار نمی مانند. این نتیجه جالبی است که آخرین آمار نشان می دهد، درصد افرادی که آموزش های مهارتی را فرا گرفته اند با موفقیت وارد بازار کار شده اند بسیار بالا است. به نظر می رسد نقش مهارت محوری و آموزش نظری دانشگاه ها راهنمای چرخه تولید است و موضوع مهمی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت.

در واقع، در بازار کار امروز، مشاغل وجود دارد، اما هیچ کس نمی تواند آن مشاغل را پر کند، زیرا آنها مهارت ندارند. تغییرات در دنیای کسب و کار و صنعت، سطح الزامات و مهارت ها را تغییر داده است، اما متأسفانه علیرغم تلاش های صورت گرفته، سیستم آموزشی در بخش فنی و حرفه ای به صورت سنتی باقی مانده و به طور کامل به نیازهای متغیر فراگیران و بازار کسب و کار پاسخ می دهد. و این یک شغل نیست. اساس موفقیت در گرو درک ارزش مهارت ها توسط افراد، شرکت ها و سازمان های دولتی است و اگر افراد و سازمان ها معتقد باشند که موفقیت در آینده در گرو ارتقای مهارت های خود است، مسیر موفقیت هموارتر خواهد شد.

مهارت ها و توسعه اقتصادی
مهارت ها و توسعه اقتصادی

این امر در زمینه های مختلف به ویژه رشته های فنی و مهندسی به وضوح قابل مشاهده است. وقتی یک مهندس برق نمی تواند یک سیم کشی ساده را انجام دهد، یک مهندس عمران که ساده ترین اصول ساخت و ساز و نقشه کشی را نمی داند و آنچه ما به وضوح می بینیم، یک مهندس کامپیوتر است که از تعویض یک پنجره ساده امتناع می ورزد. از این دست افراد در زمینه های مختلف کم نیستند. مهندسان کشاورزی که تا به حال رشته کشاورزی را از نزدیک ندیده اند و ده ها و صدها نمونه از این دست وجود دارد که بی کفایتی فارغ التحصیلان رشته های مختلف را ثابت می کند.

بازار کار امروز باید از دانش آموزان مهارت طلب کند و البته این مشکلی است که در سطح کلان به نظام آموزشی و نهادهای دولتی مربوطه مربوط می شود. وقتی دروس عملی ارتباط با صنعت در پایین ترین سطح ممکن ارائه می شود، این گفتگوی عمیق بین دانشگاه و صنعت باید از کجا باشد که امروز در بازار کار شاهد آن هستیم. بازار کار در انتظار فارغ التحصیلان با مهارت است. بسیار واضح است که اگر رزروهای ذهنی وارد عمل شوند، می توان به پیشرفت چشمگیری دست یافت.

مهسا صالحی – کارشناس مدیریت مالی