بلاک چین می تواند فین تک را متحول کند


ما انسان ها دائماً به دنبال تغییر و نوآوری در دنیای خود هستیم و این امر به ویژه در دنیای مالی و فناوری صادق است. ترکیب این دو حوزه طبیعی است و برای بهبود ارائه خدمات و نحوه انجام کارها به نوآوری نیاز است. بلاک چین شاید یکی از هیجان‌انگیزترین نوآوری‌ها در دنیای مالی باشد، به‌ویژه اکنون که از کنترل کامل شرکت‌های خصوصی و بانک‌ها بر پول و امور مالی ما آگاه‌تر شده‌ایم. اما چرا باید بلاک چین برای ما مهم باشد و چگونه بلاک چین می تواند دنیای مالی را تغییر دهد؟

فین تک چیست؟

قبل از بررسی بلاک چین و اینکه چگونه دنیای فین تک را تغییر می دهد، باید مطمئن شویم که فین تک چیست. این نام البته ترکیبی از امور مالی و فناوری است، جایی که دنیای مالی با دنیای فناوری ملاقات می کند. روش استفاده از فناوری در امور مالی و نحوه ترکیب این دو حوزه فین تک است. همه ما هر روز در زندگی خود هر زمان که حواله بانکی انجام می دهیم یا از یک برنامه بانکی استفاده می کنیم از محصولات فین تک بهره مند می شویم. فین تک می تواند به موضوعات ساده ای مانند برنامه های مالی و پرداخت یا موضوعات پیچیده تر مانند استفاده از بلاک چین در امور مالی اشاره کند.

بلاک چین چیست؟

درک سریع فناوری بلاک چین می تواند بسیار دشوار باشد. بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز متشکل از بلوک های اطلاعاتی است که بین اپراتورها یا گره های شبکه کامپیوتری ذخیره و به اشتراک گذاشته می شود.

همانطور که گفتیم، مفهوم بلاک چین پیچیده است، اما مهم ترین چیزی که باید بدانید این است که بلاک چین، با استفاده از فناوری زیربنایی خود، تضمینی برای صحت داده ها ارائه می دهد. بدون نیاز به شرکت مرکزی یا شخص ثالث اعتماد ایجاد می کند و روشی غیرمتمرکز برای ثبت و تأیید تراکنش ها است.

معمولاً وقتی در مورد ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم صحبت می شود، به فناوری بلاک چین اشاره می شود. در همین حال، فناوری بلاک چین کاربردهای بسیار بیشتری دارد.

مشکل اصلی دفتر دیجیتال است

یک پایگاه داده غیرمتمرکز که به عنوان دفتر کل شناخته می شود، در هسته بلاک چین قرار دارد. در یک دفتر کل سنتی، شما تمام تراکنش های خود را ثبت می کنید، آنها را زمان بندی می کنید و آنها را حاشیه نویسی می کنید. بلاک چین به روشی مشابه کار می کند، اما به جای صفحات، از بلوک های دارای مهر زمانی تشکیل شده و اطلاعات در طول زمان ثبت می شود. هنگامی که داده های جدید وارد دفتر کل می شود، یک بلوک جدید ایجاد می شود. هنگامی که یک بلوک پر می شود، به انتهای بلوک قبلی زنجیر می شود، بنابراین یک زنجیره زمانی بلوک – یا بلاک چین ایجاد می شود.

اطلاعات مختلفی را می توان بر روی بلاک چین ذخیره کرد، اما تاکنون امکان ثبت دیجیتال تاریخچه ارز و جریان آن از فردی به فرد دیگر یا از یک حساب به حساب دیگر وجود داشته است.

سیستم بلاک چین به محافظت در برابر تقلب کمک می کند

بلاک چین یک روش کاملاً غیرمتمرکز است و در فضایی متفاوت از دفتر کل استاندارد وجود دارد. هیچ نهاد، شرکت یا فردی به تنهایی نمی تواند ورودی ایجاد کند و نمی توان آن را به هیچ وجه تغییر داد. هر بلوک از طریق عملگرها یا نقاط یا معنای محاسبه آن ثبت می شود و هیچ چیز این نقاط را به هم متصل نمی کند. از نظر عملی، این بدان معناست که بلاک چین قادر به ایجاد سوابق کامل و کاملاً غیرقابل تغییر است که از هرگونه تراکنش مالی یا سوابق جنایی جلوگیری می کند.

این باور منجر به افزایش چشمگیر استفاده از بلاک چین در حوزه ارزهای دیجیتال شده است. ارزش کل همه ارزهای دیجیتال به ۲ تریلیون دلار تخمین زده می شود. بزرگترین ارز دیجیتال بیت کوین است که حدود ۵۰ درصد از کل ارزش بازار را به خود اختصاص می دهد. از زمان شروع بیت کوین در سال ۲۰۰۸ به عنوان اولین بلاک چین، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آن هرگز هک یا تغییر نکرده است. از سوی دیگر، تغییر دفتر کل یک شرکت یا بانک فقط به معنای دسترسی به سیستم واحد آنها و ایجاد آن تغییرات است.

این یک انقلاب در مدیریت پول است

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، مردم به طور فزاینده ای از نحوه استفاده و سرمایه گذاری پول خود و وابستگی خود به بانک ها یا شرکت های سرمایه گذاری آگاه هستند. از سوی دیگر، دارندگان ارزهای دیجیتال به هیچ موسسه یا شرکتی متکی نیستند زیرا پول آنها در بلاک چین ثبت می شود.

حساب‌های فردی در کیف پول بلاک چین توسط یک کلید خصوصی محافظت می‌شوند که برای ارسال، هزینه یا انتقال ارز دیجیتال مورد نیاز است و تنها صاحب این کلید خصوصی می‌تواند به ارز دیجیتال ذخیره شده در کیف پول دسترسی داشته باشد. این پول از طریق بانک یا شرکت قابل دسترسی نیست و این چیزی شبیه انقلابی در مدیریت پول است. از طریق این فرآیند، ارزهای دیجیتال را می توان مانند پول نقد، اما با گزارش کامل از طریق دفتر کل بلاک چین، ارسال و خرج کرد.

شرکت‌های بانک‌مانند (به نام حافظان) هنوز وجود دارند و هنوز هم تجربه‌ای شبیه بانک را برای کسانی که می‌خواهند رمزنگاری داشته باشند ارائه می‌کنند، اما خطر از دست دادن کلیدهای خصوصی و دسترسی به کیف پول‌های رمزنگاری دیگر وجود ندارد. البته، این تا حد زیادی بزرگترین مزیت بلاک چین را از بین می برد، زیرا مردم کنترل ارزهای دیجیتال را به شرکت هایی مانند بانک ها می دهند.

اگرچه ممکن است بسیاری از این موارد در زمینه امور مالی و ثبت سوابق چندان مهم یا تغییر دهنده نباشند، اما واقعیت این است که مشکل بزرگی هستند. بلاک چین روش های سنتی ذخیره و انتقال پول را به چالش می کشد و این چالش بزرگترین فرصت برای نوآوری و تغییر است.