به روز رسانی Samsung One UI 5 تا حد زیادی در مورد شخصی سازی است


سامسونگ جزئیات بیشتری در مورد One UI 5، رابط کاربری به روز شده ای که اواخر این ماه برای دستگاه ها عرضه می شود، فاش کرده است. دستگاه های سری گلکسی اس ۲۲ اولین دستگاه هایی هستند که این آپدیت را دریافت می کنند. این شرکت بیشتر بر روی شخصی سازی تمرکز کرده است، از جمله روی صفحه قفل. می توانید حداکثر ۱۵ عکس و ویدیو را برای صفحه قفل انتخاب کنید و هر بار که صفحه را روشن می کنید یک عکس متفاوت ظاهر می شود.

از طرف دیگر، می‌توانید به سامسونگ اجازه دهید صفحه قفل پویا را با مجموعه‌ای از تصاویر انتخاب‌شده مدیریت کند – هر بار چیز متفاوتی خواهید دید. می‌توانید حداکثر پنج دسته تصویر (مانند سگ‌ها، گربه‌ها، حیوانات، مناظر و گیاهان) را انتخاب کنید و سامسونگ هر دو هفته یک‌بار مجموعه را به‌روزرسانی می‌کند. همچنین می‌توانید تصویر زمینه بازشو، سبک ساعت و اعلان‌ها را در صفحه قفل تغییر دهید. منتظر گزینه های پالت رنگ بیشتری برای تغییر ظاهر رابط کاربری در سطح دستگاه و چهره های قابل تنظیم برای ساعت های گلکسی باشید.

سامسونگ می گوید نوتیفیکیشن ها را دوباره طراحی کرده است تا در یک نگاه ساده تر و راحت تر دیده شوند. همچنین وعده ای برای بهبود چیدمان ویجت ها در صفحه اصلی وجود دارد. One UI 5 همچنین دارای «دکمه پاسخ و رد واضح‌تر» با صفحه نمایش گوشی پاپ‌آپ خواهد بود.

در مورد گوشی، ویژگی جدیدی به نام Bixby Text Call وجود دارد. شما می توانید با تایپ یک پیام به تلفن پاسخ دهید و Bixby می تواند این را برای تماس گیرنده بخواند. دستیار صوتی همچنین می تواند آنچه تماس گیرنده می گوید را به متن ترجمه کند. اگر در یک محیط پر سر و صدا هستید و نمی توانید آنچه را که دیگران می گویند بشنوید می تواند مفید باشد. Bixby Text Call به زبان کره ای به عنوان بخشی از One UI 4.1.1 در دسترس است. نسخه انگلیسی آن در اوایل سال ۲۰۲۳ وارد بازار خواهد شد.

One UI 5 نیز مسئول حالت ها و روال ها خواهد بود. با روتین ها، می توانید عملکردهای خاصی را بر اساس فعالیت خود در دستگاه خود فعال کنید (مانند شروع یک لیست پخش خاص هنگام خروج از خانه). علاوه بر این، می‌توانید حالت‌ها و تنظیمات خاصی را برای موقعیت‌های خاص، مانند زمانی که در حال خواب، استراحت یا ورزش هستید، داشته باشید. در حالت استراحت، می‌توانید اعلان‌ها را بی‌صدا کنید تا بتوانید روی تماشای ویدیو یا انجام بازی تمرکز کنید. و زمانی که زمان خواب فرا می رسد، شاید خاموش کردن تمام نویزها و کم نور کردن صفحه نمایش، کار را انجام دهد.

در کنفرانس توسعه دهندگان سامسونگ، سالی هیسون جئونگ گفت که دستگاه شما چند سوال ساده می پرسد تا به شما کمک کند حالت مورد نظر خود را تغییر دهید. این شرکت قصد دارد در آینده نزدیک این حالت را برای دستگاه های بیشتری (به عنوان مثال ساعت و تبلت) عرضه کند.

در جای دیگر، سامسونگ تنظیمات «بیومتریک و امنیت» و «حریم خصوصی» را از One UI 4 در منوی امنیت و حریم خصوصی یکپارچه کرده است. در مورد مسائل امنیتی احتمالی به شما هشدار داده می شود و راه حل های ممکن را در یک صفحه مشاهده خواهید کرد.

اگر تلفن شما فکر می‌کند که می‌خواهید تصویری حاوی اطلاعات حساس مانند عکس کارت اعتباری، سیم کارت، کارت تامین اجتماعی یا پاسپورت خود را به اشتراک بگذارید، هشدار جدیدی در پانل اشتراک‌گذاری خواهید دید. وقتی صحبت از ID به میان می آید، سامسونگ خاطرنشان می کند که در دسترس بودن ممکن است بسته به زبان متفاوت باشد. حداقل در حال حاضر، این ویژگی تنها در صورتی در دسترس خواهد بود که زبان سیستم خود را انگلیسی (آمریکا) یا کره ای تنظیم کنید.

جئونگ گفت، از جنبه سلامت، سامسونگ با گوگل روی پلتفرمی به نام Health Connect کار می‌کند، مجموعه‌ای از APIها که به توسعه‌دهندگان اندروید اجازه می‌دهد تا “تجارب سلامتی بیشتری” ایجاد کنند. کنترل‌های حریم خصوصی متمرکزی وجود خواهد داشت که همچنان به شما امکان می‌دهد داده‌ها را بین برنامه‌های مختلف سلامت و تناسب اندام همگام‌سازی کنید.

در نتیجه همکاری سامسونگ و مایکروسافت، وقتی یک رایانه شخصی ویندوزی جدید راه اندازی می کنید، می توانید از یک کد QR برای پیوند آن به تلفن خود استفاده کنید. این به طور خودکار نقطه اتصال تلفن همراه شما را به گزینه های WiFi رایانه شخصی شما اضافه می کند. Jeong پیشنهاد می کند که One UI 5 تداوم بهبود یافته بین برنامه ها را ارائه می دهد. برای مثال، می‌توانید از پاورپوینت تلفن به برنامه دسکتاپ جابه‌جا شوید و از جایی که کار را رها کرده‌اید ادامه دهید. برنامه هایی برای فعال کردن همین ویژگی برای برنامه های غیر مایکروسافت به زودی وجود دارد. همچنین در زمینه بهره وری، نوار وظیفه بازطراحی شده Z Fold 4 به عنوان بخشی از به روز رسانی اندروید ۱۲L به دیگر دستگاه های Z Fold و Tab S8 ارائه خواهد شد. علاوه بر این، می‌توانید متن را از تصاویر کپی کرده و در جای دیگری جای‌گذاری کنید.

منوی دستگاه‌های متصل جدید شامل گزینه‌های قابلیت همکاری برای مواردی مانند Quick Share، Smart View و Samsung DeX خواهد بود. در نهایت، می‌توانید انتظار دسترسی آسان‌تر به منوهایی را داشته باشید که به شما کمک می‌کنند Galaxy Buds را از یک دستگاه به دستگاه دیگر تغییر دهید.