تعطیلی اینترنت ۳۰۰۰۰۰ فروشگاه اینترنتی را بسته است


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اقتصاد ایران که در سال های اخیر تحت فشار تحریم های خارجی شرایط سختی را پشت سر گذاشته و تقریبا امید خود را برای احیای برجام از دست داده بود، اکنون بازار آنلاین ایران با حدود ۳۰۰ هزار مغازه بسته شده است.

بازاری که تقریباً معادل ۷۵۰ بازار سنتی مانند بازار تجریش است و ۹ میلیون ایرانی کرکره کسب و کار آنلاین خود را کاهش داده اند. به جز این تراکنش، بازار ارزهای دیجیتال در ایران با حدود ۱۲ میلیون معامله گر بسته شده است.

مشکل به اینجا ختم نمی شود و پزشکان نیز می گویند که برای نوشتن نسخه الکترونیکی دچار اختلال در اینترنت شده اند و بسیاری از بیماران مجبور به تهیه نسخه از بازار آزاد هستند.

قطعی طولانی مدت اینترنت در ایران حتی بر صدور گذرنامه نیز تاثیر گذاشته و سفارتخانه های خارجی دلیل کندی یا توقف صدور ویزا برای ایرانیان را به دلیل قطع گسترده اینترنت اعلام کرده اند.

حسین سله ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران از آسیب جدی اینترنت به اقتصاد کشور خبر داد و میزان خسارت اینترنتی به اقتصاد را ساعتی ۱.۵ میلیون دلار اعلام کرد.

در شرایطی که حدود سه هفته است اینترنت در ایران قطع شده و دسترسی به اینترنت بین المللی بدون استفاده از فیلترشکن و با سرعت بسیار پایین عملا غیرممکن است.

کسب و کار اینترنتی در منگه

اقتصاد ایران اکنون با شوکی مواجه شده است که مطمئناً از اینترنت وارد خواهد شد. با قطعی اینترنت در ایران، بازار آنلاین با وسعت ۳۰۰ هزار مغازه تعطیل شد.

بر اساس اعلام رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار مجازی، تعداد فروشگاه های اینترنتی در ایران در سال گذشته به حدود ۳۰۰ هزار فروشگاه رسیده است.

بازار سنتی تجریش که یکی از بزرگترین بازارهای ایران است حدود ۴۰۰ فروشگاه دارد و با توجه به وجود ۳۰۰ هزار فروشگاه اینترنتی در ایران می توان گفت که قطع اینترنت معادل ۷۵۰ بازار سنتی قدوقواره را تعطیل کرده است. بازار تجریش.

البته کسب‌وکارهای آنلاین تنها به فروشگاه‌ها محدود نمی‌شوند و علی پاکبختگان زنجانی، مدیر خانه بلاک‌چین ایران اعلام کرده است که ادامه ممنوعیت‌های اینترنتی علاوه بر اختلال در ارتباطات مجازی، آسیب‌های قابل توجهی به کسب‌وکارهای نوپا و دیجیتال وارد می‌کند. صرافی و استارت آپ های مختلف اینترنتی.

وی توضیح داده است که طبق آخرین آمار حدود ۱۲ میلیون ایرانی به طور مستقیم و غیرمستقیم در بازار ارزهای دیجیتال در ایران فعال هستند و به نوعی از این بازار کسب درآمد می کنند که به دلیل تداخل از سوی کاربران ایرانی تقریباً معاملات ارزهای دیجیتال توسط کاربران ایرانی متوقف شده است. اینترنت.

مدیر خانه بلاک چین ایران نیز تایید کرده است: اینترنت بستر اصلی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. این اینترنت است که بیت کوین را به یک ارز دیجیتال تبدیل کرده و امکان استخراج و تجارت آن را فراهم می کند. بنابراین قطع شدن آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را برای کاربران به همراه داشته باشد. آسیب های ناشی از اختلالات اینترنت به مشاغل و بازارهای ایرانی تنها به این موارد محدود نمی شود و اکنون پزشکان گزارش می دهند که حتی در نوشتن نسخه الکترونیکی نیز با مشکل مواجه شده اند.

یاسر نژادی، رئیس اتاق فکر بین‌المللی سلامت سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ، گفت: در بیمارستان‌های آموزشی دولتی که زیرساخت‌های بهتری دارند، در بحث نسخه‌های الکترونیکی و وضعیت فعلی اینترنت مشکل چندانی وجود ندارد، اما در بیمارستان‌های خصوصی وجود دارد. و کلینیک ها به دلیل تعداد زیاد بیماران و سرعت بسیار پایین اینترنت، نسخه الکترونیکی آن کار نمی کند.

وی تصریح کرد: بسیاری از پزشکان به دلیل مشکلات زیرساختی، اختلال در اینترنت و عدم اجرای امضای الکترونیکی نسخه الکترونیک را اجرا نمی کنند که مشکلات کمتری دارد. در شرایط کنونی اکثر کلینیک ها با کد ملی بیمار فعالیت می کنند، اما مشخص نیست چه میزان از بیمه دریافت می کنند.

دامنه مشکلات اینترنتی حتی به صدور پاسپورت هم رسیده است و در حالی که یکی از اتحادیه های صنفی گردشگری به ایسنا از توقف صدور ویزای شینگن ایران خبر داده بود، سفارت های چند کشور اروپایی این موضوع را رد کردند و سفارت فرانسه در تهران در . او سه شنبه ۲۸ مهرماه در سایت خود درباره گزارش منتشر شده درباره ممنوعیت صدور ویزای شینگن برای ایران در سفارتخانه های کشورهای اروپایی در تهران نوشت که مشکل پیش آمده کاملاً خارج از کنترل ما و به دلیل فیلترینگ اینترنت است که ایرانیان. مقامات تصمیم گرفته اند انجام دهند، سفارت فرانسه به طور موقت و موقت نمی تواند حجم زیادی از پرونده ها برای بررسی وجود ندارد و گرفتن وقت ویزا از شرکت کارگزار ما در حال حاضر پیچیده است. پیشتر انگلیس نیز اعلام کرده بود که به دلیل قطعی مداوم اینترنت در ایران، مرکز درخواست ویزای این کشور در تهران تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

۱.۵ میلیون دلار در ساعت؛ آسیب مطمئن به اینترنت

همه این حوادث ریز و درشت خسارات زیادی به اقتصاد ایران وارد کرد. حسین صلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفتگوی دولت و خصوصی اعلام کرد: بر اساس سهم حوزه فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشور، هر ساعت قطعی اینترنت ۱.۵ زیان اقتصادی دارد. میلیون ها دلار

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: به دلیل فیلترینگ گسترده شاهد افزایش ۳۰ درصدی استفاده از VPN بوده ایم، کسب و کارهای بزرگ نیز به دلیل قطعی اینترنت متضرر شده اند و به گفته کارآفرینان، طرف های خارجی نمی توانند استفاده کنند. پیام رسان های داخلی.”

صلاح ورزی ادامه داد: همچنین معیشت حدود ۹ میلیون نفر از مردم کشور که خدمات آنلاین ارائه می کنند در خطر است. وی گفت: قطعی مکرر اینترنت باعث افزایش مهاجرت نخبگان و استارت آپ ها و کاهش سرمایه گذاری می شود.

وزیر اقتصاد: خسارت را پرداخت می کنیم

هرچند وزیر اقتصاد در این جلسه وعده پرداخت خسارت به بنگاه های اقتصادی به دلیل قطعی اینترنت را داده است، اما مشخص نیست این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت و آیا دولت دچار کسری بودجه است یا خیر. آیا می تواند این آسیب سنگین را برای اقتصاد کشورمان تامین کند یا خیر؟

در همین زمینه احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی از تهیه بسته حمایتی دولت از فعالان اقتصادی برای جبران خسارت های دائمی خبر داده است. اینترنت در هفته گذشته و به زودی اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر تاکید کرد: باید آسیب های وارده به حوزه اقتصادی را شناخت زیرا امنیت کسب و کار و سرمایه گذاری بر شاخص های مختلف اقتصادی و معیشت مردم اعم از فعالان حوزه واقعی اقتصاد، تجار و اصناف تاثیر می گذارد. .

خاندوزی افزود: دولت خواستار بازگشت آرامش در شرایط اقتصادی برای جبران آسیب های برخی بخش ها است، از این رو بسته حمایتی برای فعالان اقتصادی تهیه شده که در صورت تایید مراجع ذی صلاح اجرایی خواهد شد.

خاندوزی تاکید کرد: امنیت کسب و کار و سرمایه گذاری موضوع تفاهم بین دولت و بخش خصوصی است و بر این اساس به دنبال بازگشت آرامش و امنیت به این بخش هستیم.

دولت: زمان اتصال به اینترنت مشخص نیست!

این مشکلات در شرایطی است که کاربران ایرانی از کاهش سرعت اینترنت خود در دو روز گذشته خبر می دهند و دسترسی به اینترنت بین المللی با فیلترهای فراوان و با سرعت پایین امکان پذیر است. می گویند با این اینترنت کم سرعت حتی آپلود عکس و فیلم هم به شدت مختل می شود و دولت هم می گوید نمی داند چه زمانی قطعی اینترنت برطرف می شود!

در همین زمینه، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که چه زمانی وضعیت اینترنت به ثبات و روال گذشته باز می گردد؟ وی با بیان اینکه طبیعتاً مسئولان دبیرخانه شورای امنیت ملی هستند که مشکلات امنیتی را تشخیص می دهند و با رصد لحظه به لحظه اوضاع در این زمینه تصمیم گیری می کنند.

علاوه بر این، اخیراً عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کاربران اینترنتی و صاحبان مشاغل خواسته است به شبکه‌های اجتماعی داخلی مهاجرت کنند و به نظر می‌رسد فیلترهای شبکه‌های اجتماعی خارجی حذف نشود.

منبع: روزنامه شرق