تقابل مضاعف غرب با حقوق بشر بزرگترین نمونه نقض حقوق بشر است


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی در سومین روز از سفر خود به نیویورک با سائولی نینیستا رئیس جمهور فنلاند دیدار و گفتگو کرد. وی روابط تهران – هلسینکی را دوستانه و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های مختلف موجود در ایران و فنلاند، می‌توان تعامل دو کشور را به سطح بالاتری رساند.
وی افزود: اساس جمهوری اسلامی گسترش همکاری ها و ارتقای سطح روابط با همه کشورهای دوست از جمله فنلاند است.
رئیس جمهور همچنین در تشریح منطق جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای گفت: با توجه به سابقه نقض توافق توسط آمریکا و کشورهای اروپایی طرف توافق هسته ای، امروز هیچکس در دنیا نمی تواند. اعتراف کرد که موضع ایران در کسب تضمین های قابل اعتماد برای عدم نقض توافق کشورهای غربی غیر منطقی است.
رئیسی با ظالمانه و غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا علیه کشورمان علیرغم نقض عهد و پیمان کشورمان، خاطرنشان کرد: تحریم ها در ادامه همان سیاست هجمه نظامی به قصد تحمیل اراده و نظر کشور سلطه طلب و مستبد است. . کشور مستقلی که به شکل جدیدی دنبال می شود، اما تحریم ها نمی تواند جلوی جمهوری اسلامی را بگیرد و از شما دعوت می کنم تا شاهد رشد و پیشرفت مستمر کشورمان در عرصه های مختلف علمی، فنی، تولیدی و اقتصادی باشید. سفر به ایران
وی همچنین از رفتارهای دوگانه غرب در برخورد با حقوق بشر انتقاد کرد و گفت: استانداردهای دوگانه بزرگترین و جدی ترین مصداق نقض حقوق بشر است. بر اساس آمار رسمی کشورهای غربی و به ویژه آمریکا، سالانه تعداد زیادی از شهروندان این کشورها بر اثر استفاده نادرست از زور توسط پلیس کشته می شوند، اما این مشکل باعث نمی شود کشورهایی که مدعی دفاع هستند. حق بشر برای ابراز نگرانی
رئیس جمهور با بیان اینکه دفاع از حقوق بشر در ذات جمهوری اسلامی ایران است، افزود: دفاع از حقوق بشر و نوع بشر همواره یکی از اولویت های جدی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
رئیسی همچنین به نگرانی رئیس جمهور فنلاند از وضعیت مردم افغانستان و پناهندگان اشاره کرد و گفت: آیا تنها با ابراز نگرانی برای مردم افغانستان و عدم توجه به چرایی این امر می توان مشکل را برای آنها حل کرد. وضعیت است؟ بوجود آمده است؟
وی گفت: وضعیت کنونی مردم افغانستان نتیجه حضور ۲۰ ساله آمریکا و ناتو در این کشور است که تنها در این مدت باعث ویرانی، کشتار و خونریزی و معلولیت ۳۵ هزار کودک افغان شده است. یکی از نتایج این وجود، نقض حقوق بشر با صدور قطعنامه قابل علاج نیست و نیازمند پیگیری دقیق و رفع ریشه ها و عوامل آن است.
رئیس جمهور فنلاند در این دیدار با تشکر از برگزاری این دیدار گفت: فنلاند و ایران روابط خوبی دارند و روابط دوجانبه آنها دوستانه و رو به رشد است.
وی با تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی تعداد زیادی از پناهجویان افغان، از رئیس جمهور خواست تا برای پایان دادن به درگیری در اوکراین میانجیگری کند.