تورم عجیب کالاهای اساسی در تیر ۱۴۰۱ / فرار قیمت نفت در یک سال


تورم خوراکی ها در دو ماه گذشته بسیار بالا بوده است به طوری که تورم ماهانه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در خرداد ماه امسال تا ۲۵ درصد ثبت شده است که البته این میزان اندکی تعدیل شده است. تیرماه و به ۵.۷ درصد رسیده است اما همچنان جزو نرخ تورم ماهانه بالاست. به همین دلیل در خرداد و تیر به ویژه خرداد ماه شاهد افزایش شدید قیمت مواد غذایی اساسی بوده ایم. به عنوان مثال، تورم ماهانه نفت در ماه ژوئن حدود ۲۵۰ درصد برآورد شده است، به عبارت ساده، قیمت نفت تنها در یک ماه ۳.۵ برابر شده است.

عامل اصلی تورم این کالاها در دو ماه اخیر سیاست اصلاح قیمت کالاهای اساسی است، عملکرد اقتصادی این دولت باعث جهش قیمت برخی کالاها شده است البته این افزایش قیمت تنها به پایان نمی رسد. این اقلام و سایر اقلام پس از آن جهش قیمتی را تجربه کردند. البته تورم این قلم در تیرماه تا حدودی کاهش یافت اما همچنان تورم نقطه به نقطه اقلام اساسی از روند بالایی برخوردار است. در این گزارش تورم ماهانه و اقلام پایه نقطه به نقطه تیرماه ۱۴۰۱ مورد تحلیل قرار گرفته است.

۴ برابر رشد قیمت نفت

تورم نقطه به نقطه نفت مایع در تیرماه ۳۲۷.۵ درصد برآورد شده است، به عبارتی قیمت نفت در تیرماه امسال نسبت به سال گذشته ۴.۳ برابر شده است. تورم در بین تمام کالاهای اساسی بالاترین تورم است و نفت جامد در رتبه دوم قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد که پیک قیمت نفت از چند ماه گذشته تحت تاثیر قرار گرفته و این اتفاق با سیاست حذف ارز ترجیحی رخ داده است. البته با توجه به اینکه اوکراین و روسیه بیشترین نیاز دانه های روغنی جهان را تامین می کنند، جنگ بین این دو کشور باعث شده تا تولید روغن با مشکل مواجه شود و قیمت این محصول افزایش یابد.

تورم عجیب کالاهای اساسی در تیر 1401 / فرار قیمت نفت در یک سال

برنج ایرانی نیز از جمله اقلامی است که در سال گذشته تورم بالایی را تجربه کرد، تورم نقطه به نقطه این محصول در تیرماه ۱۸۸ درصد برآورد شده است. اما تورم برنج خارجی بسیار کمتر است و در اولین ماه تابستان تورم نقطه ای ۵۴.۵ درصدی را ثبت کرد. آمارها نشان می دهد که بین گوشت قرمز و مرغ، تورم مرغ در سال گذشته به میزان قابل توجهی بالاتر بوده است، بنابراین نقطه تورم گوشت بره قرمز ۳۶.۸ درصد و گوشت مرغ ۱۰۳ درصد ثبت شده است. به گفته اقتصاد خرد، این دو کالا جایگزین هستند و افزایش قیمت یکی باید منجر به مصرف دیگری شود، اما با توجه به اینکه قیمت گوشت قرمز گوسفندی بسیار بالاست، بعید است که این محصول جایگزین آن شود. مرغ روی میز با توجه به وضعیت فعلی جامعه، پس متعلق به ماست

بیشترین رشد قیمت ماهانه در ماه جولای

رشد قیمت مرغ ماشینی در تیرماه ۲۶.۱ درصد برآورد شده است که بیشترین افزایش قیمت ماهانه در بین محصولات اساسی غذایی است، ضمن اینکه تورم گوشت بره قرمز در این ماه صفر درصد بوده و این محصول افزایش قیمتی را تجربه نکرده است. .این. کره پاستوریزه نیز در تیرماه افزایش قیمت بالایی را تجربه کرد و تنها در یک ماه به طور میانگین ۱۴.۳ درصد گران شد. برنج ایرانی نیز در ماه گذشته بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

اما نکته جالب تورم روغن مایع در تیرماه است، افزایش این محصول در تیرماه تنها ۲ درصد پیش بینی می شود در حالی که در خرداد ماه حدود ۲۵۰ درصد تورم ماهانه را تجربه کرده است، به نظر می رسد تمامی جهش های قیمت نفت افزایش یابد. در ماه ژوئن ترخیص شده است. همانند شاخص تورم نقطه به نقطه در تورم ماهانه، تورم برنج خارجی کمتر از برنج ایرانی است و این کالا تورم ۶ درصدی را تجربه کرده است. تورم چای خارجی و گوشت گوساله در تیرماه به ترتیب ۴.۳ و ۲.۶ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید:

۲۷۱ ۲۵۶