توسعه روابط فرهنگی تهران و باکوبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه (۹ خرداد) با انار کریم اف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران دیدار کرد.

اسماعیلی ضمن خیرمقدم به خبرنگاران در خصوص محور گفتگوی وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان گفت: در زمینه های مختلف فرهنگی، سینمایی، شعر و ادبی بحث و تبادل نظر کردیم. روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به دلیل تشابهات عمیق تاریخی و فرهنگی فراتر از روابط زیست محیطی و زیست محیطی است. بنابراین موانع تقویت روابط فرهنگی را برطرف خواهیم کرد.


وی با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی ایران و آذربایجان ادامه داد: سفر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان آغاز فصل جدیدی در توسعه روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور است. در آینده در قالب یک تفاهم نامه مشترک فرهنگی تلاش خواهیم کرد تا سطح روابط فرهنگی را توسعه دهیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه گردشگری فرهنگی، برگزاری نمایشگاه کتاب، جشنواره های فرهنگی، فیلم و سایر حوزه های فرهنگی هستیم. امیدواریم سفر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و سایر سفرها گام بزرگی برای توسعه روابط فرهنگی باشد.


وزیر فرهنگ آذربایجان با تشکر از دعوت برای سفر به جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدوارم بتوانیم روابط فرهنگی مبتنی بر تاریخ و روابط دوستانه و برادرانه را گسترش دهیم. هدف من از سفر به ایران تکرار موفقیت روابط سیاسی و اقتصادی موفق در عرصه فرهنگ است. توانمندی های فرهنگی زیادی وجود دارد و در این سفر مذاکراتی بر اساس این ظرفیت ها انجام شده است.

انار کریم اف با اشاره به محور گفتگو با همتای ایرانی خود ادامه داد: ادبیات، ۵ عنوان کتاب و همچنین برگزاری هفته فرهنگی مشترک در حوزه سینما و حفظ آثار تاریخی به طور کلی مورد بحث قرار گرفته است.

وی افزود: پس از بازگشت افتضاح سرزمین تاریخی خود مایلیم از همکاری با ایران در عرصه فرهنگ استفاده کنیم. من معتقدم که نتایج این سفر عملیاتی خواهد شد.


مقامات جمهوری آذربایجان از محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران برای سفر به این کشور دعوت کردند.