جدیدترین اثر انتشارات نمایش اعلام شد – تئاتر آنلاین


مراسم رونمایی از جدیدترین اثر معاونت پژوهشی آموزشی و تالار انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی ۱۳ خردادماه در مجموعه برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مراسم رونمایی از جدیدترین اثر دفتر تحقیقات و انتشارات آموزشی اداره کل هنرهای نمایشی عصر دوشنبه ۲۲ خردادماه در تالار برگزار شد. . تئاتر معروف شهر. در این مراسم که مشتمل بر چهار کتاب شامل سه نمایشنامه در دو جلد با عناوین «جبهه کشتی‌گیران و خرس‌ها» اثر حسین فضل‌اللهی و «دل در آتش است» اثر چیستا یثربی و ۲ کتاب پژوهشی با عنوان «سایه» بود. نمایشنامه «روبرتو بایتی و ماشا لوچی توسط ایرین غریب پور و ترجمه ایرنه غریب پور و نمایشنامه نویسان ایرانی ۱۳۵۷-۱۳۷۸» که حاصل پژوهش حسین فرخی است، منتشر شد. مهدی یوسفی کیا، بهرام شادانفر و حیدری و دیگر علاقه مندان به تئاتر حضور داشتند.

سعید اسدی مدیر اداره پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی ضمن خیرمقدم به حاضران و ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم، درباره کتاب هایی که منتشر شده است، گفت: تئاتر رونق و شکوفایی ندارد. یکی از مولفه های مهم کار ما وضعیت تئاتر و نمایش ایران است. و البته توجه به ساخت فیلمنامه های نمایشی فارسی در حوزه فرهنگ و جامعه ایرانی است.

وی در ادامه درباره کتاب تازه منتشر شده «سایه بازی» گفت: کتاب «سایه بازی» توسط ایرن غریب پور ترجمه شده است؛ کتاب های فرهنگی در حوزه کودک و نوجوان منتشر می شود، توصیه من حتی مدارس یا مراکز آموزشی برای کودکان و نوجوانان. نوجوانان از این کتاب استفاده می کنند زیرا برای نشان دادن سایه ها ساده و روان است. این کتاب همچنین بر استفاده مجدد از وسایل قابل استفاده و ساخت عروسک تمرکز دارد. از دیگر کتاب های منتشر شده، تحقیق حسین فرخی، جلد سوم از آثار نمایشنامه نویس ایرانی است که قدم بهتری برای جمع آوری نمایشنامه است این کتاب مربوط به سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۸ است که برای پژوهشگران و دانشجویان رشته تئاتر بسیار خوب و مفید است.

اسدی افزود: انتشارات نمایش دو نمایشنامه نیز به چاپ رسانده است که یکی از آنها نوشته چیستا یثربی به نام دل آتش است که اقتباسی بدیع از ادبیات کهن ایران است و در پایان ۲ نمایشنامه در یک کتاب نوشته شده است. اثر حسین فضل اللهی با عنوان جلوی پشتی ها – کشتی گیران و خرس ها. نمایشنامه اجرای خوبی داشت اما به دست خوانندگان نرسید. همچنین قول دادم اواخر تیرماه کتاب های دیگری از تولید جدید نشر نمایش معرفی شود. .

سعید اسدی در پایان سخنان خود تماس گرفت و از همکاران خود در انتشارات نمایش قدردانی کرد.

پژمان دادخواه پژوهشگر و استاد دانشگاه پس از پایان مراسم درباره کتاب «در جلوی کمر کشتی گیران با خرس» نوشته حسین فضل اللهی گفت: بسیاری از فرهنگ ها فراموش شده، این آثار شاد و خوب هستند. رویدادهایی در حوزه فرهنگ، تئاتر و ادبیات ایران.

سخنران بعدی مراسم احمد کامیابی مشک از برگزاری و انتشار کتاب جدید انتشارات نمایش ابراز خوشحالی کرد و درباره کتاب نمایشنامه نویسان ایرانی گفت: می دانم که دختران حسین فرخی (آزاده و آرزو) در جمع آوری و تحقیق نمایش کمک زیادی کردند. نکته مهم دیگر در این کتاب ارزشمند، نتیجه گیری در این کتاب است و برای دانشجویان و هنر پژوهان بسیار مهم و خواندنی است.

پس از پایان مراسم، آزاده فرخی، دختر حسین فرخی متن نوشته حسین فرخی را برای مراسم قرائت کرد.

حسین فضل اللهی نویسنده کتاب «در جلوی پشت ها – کشتی گیر و خرس» ادامه داد: این نمایشنامه را حدود ۲۰ سال پیش نوشتم و بر این اساس تئاتر زیادی روی صحنه رفته است. ۴۰ سال است که کار تئاتر انجام می دهم. اولین نمایشنامه ای که نوشتم کشتی با خرس بود و دو سال بعد جلوی پشت نوشتم. خوشحالم که پس از گذشت ۲۶ سال همچنان از این نمایشنامه ها استقبال می شود و همچنین این دو نمایشنامه توسط انتشارات معتبر منتشر شده است.

فضل اللهی تاکید می کند: چند سال پیش که مرتب فیلم می دیدم از موضوعی ناراحت شدم. در بیشتر درام ها درام وجود ندارد. بیشتر کارها خاطره انگیز است، در حالی که تئاتر باید بر اساس درام باشد.

سخنران جلد بهروز غریب پور کارگردان تئاتر عروسکی است. وی گفت: از ۱۴ سالگی وارد تئاتر شدم و اکنون در ۷۲ سالگی هنوز خودم را دانشجوی تئاتر می دانم. هیچ وقت نگفتم می خواهم شغل دیگری انتخاب کنم، البته سختی های زیادی پیش روی من است، اما صحنه به من انگیزه و نیرو داده است. بازی سایه قدمتی چند هزار ساله دارد. یعنی سایه بازی از عصر نور بوده است. در بین بزرگان ما عطار و خیام نیز اشارات مستقیمی به سایه بازی دارند. افلاطون نیز به این هنر توجه داشت. از کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی تقاضا دارم از ویانگ گلک، تعزیه و … حمایت کنند زیرا اگر در این زمینه حمایت نشود این هنر از بین می رود.

در پایان برنامه با همراهی کاظم نظری، بهروز غریب پور، سعید اسدی و احمد کامیابی مشک، از چهار کتاب «نمایشنامه نویس ایرانی جلد سوم» حسین فرخی، «دل در آتش است» نوشته چیستا یثربی، «سایه». “. نمایشنامه “ایرنه غریب پور” و “جل پشتها کشتی گیر و خرس” نوشته حسین فضل اللهی اعلام شد.