جزئیات بسته حمایتی مستاجر اعلام شدبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در جلسه سران ارتش که روز شنبه ۲۶ خردادماه با حضور فرمانده کل ارتش و به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، بسته سیاستی این ستاد به تصویب رسید. جلسه شورای عمومی روسای ارتش .. تصویب شد.

در جلسه فوق سران سه قوه تاکید کردند که سیاست ها و اقدامات مورد نیاز برای مدیریت حوزه مسکن باید با سرعت بیشتری اجرا شود و همزمان دو فوریت طرح پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی در اولویت تصویب قرار گیرد.

بر این اساس با توجه به افزایش چشمگیر رشد اجاره واحدهای مسکونی در بهار ۱۴۰۱ و چشم انداز رشد آن در ادامه سال جاری و با توجه به فرا رسیدن فصل واگذاری غرفه ها و عدم حمایت مالی کافی از سوی جامعه مستاجران. بحران اقتصادی، تعیین سقف اجاره بهای معافیت و مشوق های مربوطه به شرح زیر توصیه می شود.

ماده ۱- کلیه قراردادهای اجاره واحدهای مسکونی در سال ۱۴۰۱ پس از تاریخ ابلاغ این مصوبه به مدت یکسال با حداکثر هزینه کمتر نسبت به قراردادهای موجود به صورت خودکار تمدید می شود.

شهر تهران و سایر کلانشهرها ۲۵ درصد و سایر مناطق شهری ۲۰ درصد می باشد که در تبصره های این ماده نیز آمده است که توافق بین موجر و مستاجر با نرخ پایین تری به بالا می باشد.

در ماده ۲ نیز آمده است: استثنائات تمدید خودکار اجاره به شرح زیر است:

۱- در صورتی که مالک ملک یا واحد اجاره ای را فروخته و در سامانه ثبت معاملات املاک قرارداد فروش ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کرده باشد و علاوه بر آن اطلاعات ملک را در سامانه املاک و مسکن ثبت کرده باشد. .

۲- در صورتی که مالک برای تخریب، بازسازی یا تعمیر از مرجع مربوطه درخواست پروانه ساختمانی کرده باشد.

۳- در صورتی که مستاجر در مدت اجاره به تشخیص مرجع قضایی (هیئت حل اختلاف) به موقع به وظایف خود عمل نکند.

۴- افزایش مبلغ اجاره بها به میزان درصد مصوب مستاجر را قبول نکنید

۵- در صورتی که فرزند ازدواج رسمی داشته باشد و بنا به تشخیص مقام قضایی باید در واحد استیجاری سکونت داشته باشد.

۶- در صورتی که مالک فقط دارای واحد مسکونی در همان شهر بوده و نیاز وی به سکونت در ملک مورد تایید مرجع قضایی (شورای حل اختلاف) باشد. در مواردی که مالک چند واحد مسکونی در یک شهر فقط می تواند برای یکی از واحدهای مسکونی تقاضای سکونت خود را ارائه کند و فقط برای همان واحد مسکونی مورد درخواست از مرجع قضایی (شورای حل اختلاف) رای صادر می شود. . .

در تبصره ۱ نیز آمده است: ملاک رسیدگی و قانونی شدن اختلاف اجاره بین موجر و مستاجر در مراجع قضایی (هیئت حل اختلاف) اطلاعات مندرج در سامانه کد رهگیری با مسکن و مسکن است.

تبصره ۲ همچنین تاکید می کند: مرجع قضایی (هیات حل اختلاف) در کوتاه ترین زمان ممکن و حداکثر ظرف مدت یک ماه به موضوع رسیدگی و رأی صادر می کند.

۲۲۳۲۲۷