جشنواره تئاتر کودک و نوجوان آسیب شناسی با حضور فعالان و کارشناسان


بررسی نشست آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیران و فعالان این حوزه برگزار شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، جلسه آزمون آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیران و فعالان این حوزه برگزار شد. با هم فکر کنیم تا بیست و هشتمین دوره این رویداد بین المللی به خوبی برگزار شود. .

به گفته کارشناسان، سرمایه گذاری روی کودکان و نوجوانان در درازمدت موجب پیشرفت و رشد جامعه می شود و در این میان تئاتر به ویژه تئاتر کودک و نوجوان به عنوان بستری برای ایجاد خلاقیت، پویا است. و جامعه پرنشاط، بهترین راه برای ارتقای سطح کیفی کل جامعه بشری است و عاملی برای ارتباط گسترده و مؤثر نه تنها با این گروه سنی، بلکه با بزرگسالان و همه افراد جامعه است.

کودکان و نوجوانان با تماشای تئاتر و شرکت در دنیایی پر از تخیل و هیجان مهارت های بسیاری را یاد می گیرند.

این در حالی است که جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان تنها جشنواره ای است که به این گروه سنی اختصاص دارد که همه ساله با حضور بسیاری از هنرمندان فعال در این عرصه تلاش می کند تا کودکان و نوجوانان را در جهت پرورش تخیل و تقویت آن گرد هم آورد. ارتباطات جمعی و خلاقیت گام برمی دارند.

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به غیر از مخاطب تاثیر انکارناپذیری در ارتقای سطح آگاهی و آموزش گروه های نمایشی دارد.

این جشنواره به مدت دو سال به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد و بیست و هفتمین دوره آن پس از چند بار تاخیر، از اول تا ۱۵ تیرماه سال جاری با حضور ۷۰ گروه نمایشی و حدود ۴۰۰ هنرمند ویژه کودکان در همدان برگزار شد. . ، نوجوانان و حتی بزرگسالان. علاقمندان، دنیای پر از رمز و راز و هیجان را برای کودکان تماشا کنید.

جشنواره ای که با هدف تقویت مهارت ها، رشد آگاهی و اعتماد به نفس کودکان این مرز و بوم از طریق رویدادهایی با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیال» به همت دبیری امیر مشهدی عباس و با حمایت اداره کل برگزار می شود. فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنر اجرای نمایشی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و سایر سازمان ها و نهادهای استان همدان میزبان حضار بود. شهر همدان.

بیست و هفتمین دوره این رویداد هنری در حالی به کار خود با تمام نقاط ضعف و قوت پایان داد که امیر مشهدی عباس از سوی کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی استان به عنوان دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان معرفی شد.

پس از این نشستی با هدف همفکری و آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کشوری تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر، انجمن تئاتر عروسکی برگزار شد. شورای تئاتر و اعضای بنیاد نمایش کودک و همچنین این رویداد باید با افزایش قوت و کاهش ضعف اجرایی و محتوایی ​​همراه باشد.

توجه جدی به موضوع میزبانی و الزامات برگزاری رویداد بین المللی، برنامه ریزی برای تغییر شهر میزبان به منظور ارتقای کیفیت جشنواره، قدرت اجرایی و حمایت همه نهادهای استانی در استان میزبان، توجه به زیرساخت های موجود و امکانات لازم توجه جدی به افزایش میزان هزینه های کمکی با افزایش هزینه های تولید و آماده سازی آثار نمایشی، ارائه خدمات فنی در شهر میزبان در زمینه مرمت دکوراسیون گروهی، کارشناسی و غیره توجه دقیق به تناسب سنی مخاطب و آثار نمایشی، اتخاذ رویکرد تخصصی‌تر در مراحل انتخاب و داوری، توجه جدی به مقوله تبلیغاتی محیط جشنواره، فرصت‌ها و فرصت‌هایی را برای گروه‌های شرکت‌کننده برای تبادل تجربیات ایجاد می‌کند. و بحث های ویژه، رفع مشکلات در حوزه اسکان، پذیرایی و تلاش برای فراهم کردن شرایط مناسب برای این بخش، توجه عملی به کیفیت کار و پرهیز از نگاه های کمی، پرهیز از افزودن قطعات غیر ضروری و به موازات سایر رویدادها. جشنواره، اهمیت دادن به تئاتر کودک و نوجوان و نگاه کاملا حرفه ای در این زمینه توسط متولیان امر، استفاده از هنرمندان متخصص تئاتر کودک و نوجوان در انتخاب و داوری کمیته جشنواره. و نگاه دقیق تر به نشریات جشنواره از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این نشست است.

این موارد تنها گوشه ای کلی از دغدغه همه فعالان تئاتر کودک و نوجوان در جهت ارتقای کمی و کیفی برگزاری جشنواره ها در سطح بین المللی و همچنین مخاطبان کودک و نوجوان است.

یکی از مهمترین موضوعات مشترک در این نشست حل و فصل موضوع برگزاری این رویداد بین المللی در کشور است.

استان همدان سال هاست که این رویداد را با همت مدیران و اقشار خونگرم برگزار می کند اما متاسفانه با وجود سابقه طولانی میزبانی این جشنواره همچنان آمادگی لازم را از نظر ارتقای فنی و کیفی ندارد. زیرساخت های میزبانی این رویداد بین المللی

سالنی با حداقل کیفیت اجرایی، کمبود نیروی مجرب در معاونت فنی برای رفع مشکلات گروه اجرایی، عدم هماهنگی لازم بین مدیر شهری و ستاد اجرایی از مواردی است که می تواند بزرگترین چالش این شهرستان باشد. برای نگه داشتن آن دوره بعدی جشنواره

اتفاقی که در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی همدان با وجود تلاش و کوشش مدیران، هنرمندان و گروه های اجرایی حاضر در این برهه زمانی رخ داد، گواه این است که برگزاری چنین جشنواره ای بیش از توانایی های حداقلی، یعنی توانایی های فنی، هنری و مدیریتی را می طلبد. برای جشنواره ای که بار بین المللی دارد.

بی توجهی به نقاط ضعف سال های گذشته تنها باعث تنزل این رویداد هنری و جلوگیری از رشد و ارتقای آن می شود که هر سال باید شاهد آن باشیم.

با تمام آنچه گفته شد و با توجه به اینکه به محض اینکه شاهد فعالیت دبیرخانه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و انتشار آن باشیم، باید دید این آسیب شناسی و نشست های ویژه با کارشناسان چه عواقبی دارد. در حوزه تئاتر کودک و نوجوان خواهد بود.. تفاوت اساسی این دوره از جشنواره بر چه اساسی و با چه اصولی پس از نقاط قوت و ضعف دوره قبل منتشر خواهد شد. مشخص.