جشن تولدی که عزادار شد / پشت صحنه بادکنک هلیومی


به گزارش خبرنگار مهر، استفاده از برخی ابزارهای خاص برای جشن ها و شادی ها، گاه خطراتی به همراه دارد که شاید از آن بی خبر باشیم. بنابراین توجه به توصیه های علمی و ایمنی کارشناسان در این زمینه ضروری است.

هفته گذشته هشت نفر در آتش سوزی در یک سفره خانه جان خود را از دست دادند. منطقی در این با یکدیگر که به بهانه یک جشن تولد برگزار شد، همه قربانیان از یک خانواده بودند اند.

حمید عسگری پور دادستان عمومی و انقلاب شهریار در رابطه با این حادثه گفت: یک بالون حاوی گاز هلیوم منفجر و مشتعل شده و در نهایت باعث آتش سوزی سفره خانه شد.

اما باید پرسید که آیا چنین حادثه ای باید آنقدر شدید می شد که برای مدتی هشت نفر از اعضای خانواده جان خود را از دست می دادند؟

مجید شجاعی، فوق تخصص فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خطرات ناشی از بادکنک های هلیومی و برف شاد، گفت: متأسفانه فروشندگان از گازهای سبک تر و ارزان تری برای باد کردن بادکنک ها استفاده می کنند که ممکن است بسوزد و از بین برود.

وی خاطرنشان می کند: سودجویان هزینه ها، بالن و گاز هیدروژن و خوراک را کاهش می دهند زی پر شده، به جای بادکنک های هلیومی فروخته می شود، گفت: بادکنک باد کرده بود زا و خطر جدی مرگ را به همراه دارد.

استاد شهید بهشتی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه اصولاً در بالون هایی که هلیوم نامیده می شود، گازی که از هوا استفاده می شود، گاز ملایم تری است اما گاز هلیوم نیست، گفت: این بالون ها منفجر می شوند و در هوا پخش می شوند و باعث بروز حوادث می شوند. .

وی در گفتگو با هموطنان افزود: به بهانه ایجاد فضای جشن بهتر از بادکنک های پر از گاز فشرده استفاده نکنید زیرا این بادکنک ها به محض قرار گرفتن در معرض آتش قرار می گیرند. زا منفجر می شوند و باعث تصادف می شوند. بهتر است از بادکنک ساده استفاده کنید و ادعای کسی مبنی بر بادکردن بادکنک با گاز هلیوم را باور نکنید و برای شما خطرناک نیست.

شجاعی با هشدار به اینکه برف شاد و نوع اسپری که در جشن تولد کار می کند نیز به راحتی سوزانده می شود، می گوید: وقتی مردم برف شادی را روی کیک تولد می گذارند، شمع هایی که روشن می شوند می توانند روشن شوند.

بادان وارتا مهر شبکه های اجتماعی دنبال کردن