جوایز کوستا گاوراس در جشنواره لوکارنو / جشن سازندگان «Z» – تئاتر آنلاین


جشنواره لوکارنو ۲۰۲۲ از کاستا گوراس با جایزه یک عمر دستاورد تقدیر می کند.

گزارشگران هالیوود گزارش می دهند که کوستا گوراس، کارگردان فیلم های معروفی مانند «Z» و «حکومت نظامی» امسال با جوایز یک عمر دستاورد جشنواره فیلم لوکارنو تجلیل خواهد شد و دو فیلم اولین برنده اسکار این کارگردان شامل «تصادف قطار» است. تولیدات ۱۹۶۵ و ۱۹۶۷ “حمله گروهی” در جشنواره به نمایش درآمد.

این کارگردان افسانه‌ای که به ساخت فیلم‌های سیاسی چون «زد» و «گمشده» شهرت دارد، نزدیک به ۶۰ سال است که جایزه خود را برای فیلم‌های سیاسی اجتماعی‌اش که در ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) در دوره هفتاد و پنجم ساخته شده است، دریافت کرده است. جشنواره فیلم سوئیس

کاستا گاراس که بیشتر به خاطر تریلر سیاسی سال ۱۹۶۹ برای فیلم Z شناخته شد، در سال ۱۹۶۷ در یک کودتای نظامی در یونان بازی کرد و در سال ۱۹۷۰ برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی و جایزه اسکار بهترین تدوین شد. فیلم “گمشده” نیز در سال ۱۹۸۲ برنده نخل طلا شد. این فیلم درباره مشارکت سیاهپوستان در کودتای ۱۹۷۳ شیلی با بازی جک لمون و سیسی اسپیسک بود. این فیلم نامزد چهار جایزه اسکار شد و کوستا گوراس در نهایت برنده بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

آخرین فیلم کوستا گوراس، بزرگان در اتاق، که در جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۱۹ نمایش داده شد، درباره نحوه اجرای یک برنامه ریاضتی وحشیانه در یونان پس از فروپاشی مالی سال ۲۰۰۹ توسط اتحادیه اروپا است.

مدیر هنری جشنواره فیلم لوکارنو، گوراس را شخصیتی توصیف می‌کند که بیش از هرکسی تاریخ قرن بیستم را در فیلم‌هایش بدون اینکه تحت تأثیر ایدئولوژی قرار بگیرد، بررسی می‌کند.

نازارو می افزاید: گرچه گاوراس به عنوان یک فیلمساز سیاسی شناخته می شد، اما در ابتدا تبدیل به یک کارگردان-کارگردان برجسته شد که با حس فرم و سبک قابل توجه، هرگز به این ایده علاقه نداشت و از تجدید نظر در رویکرد خود خسته نشد. او مظهر ایده واقعاً شریف سینما به عنوان ابزاری برای پیشرفت و دانش است. فیلمسازی که هیچ گاه صحبت با مخاطب را رها نکرده و همواره درک روشنی از ارزش سرگرمی را بیان کرده است.

او در سال ۲۰۱۸ مفتخر به دریافت جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا شد.

کوستا گاوراس ۸۹ ساله که برای دریافت جایزه در لوکارنو خواهد بود، در کارگاه ویژه گفتگوی سینمایی در ۱۲ آگوست شرکت خواهد کرد.