حجت الاسلام سید محمود دعایی درگذشت | ایبنا


بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حجت الاسلام سید محمود دعایی نماینده ولی فقیه و رئیس نهاد مطبوعاتی اطلاعات امروز ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفت.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود دعایی از اوایل تا سال ۱۳۸۳ نماینده شش دوره اول شورای اسلامی بودند که نماز یاران امام خمینی در دوران تبعید در نجف با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ بود. .

وی در سال ۱۳۲۰ در یزد، سید محمود به دنیا آمد. پس از پایان تحصیلات متوسطه به حوزه علمیه کرمان رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت. دعایی دوره مقدماتی حوزه علمیه را در کرمان به پایان رساند و سپس به حوزه علمیه قم رفت. وی توانست در سال ۱۳۴۶ مقطع عالی را به پایان برساند و در آن سال تحت تعقیب عوامل رژیم شاه قرار گرفت، بنابراین مخفیانه به عراق رفت و تحصیلات خود را در عراق ادامه داد. در آن زمان ماموران رژیم پهلوی تلاش های زیادی برای بازگرداندن او به ایران انجام داده بودند اما بی نتیجه بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و سایر کشورها فعالیت سیاسی داشت و در این مورد به اروپا و کشورهای خاورمیانه مانند لبنان، عربستان، سوریه، اردن، افغانستان سفر کرد. و پاکستان. وی از اعضای شورای علمای مبارز است و از سال ۱۳۵۹ ریاست موسسه اطلاعات را برعهده داشت و دعایی تا سال ۱۳۸۲ در شش دوره شورای اسلامی شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم حضور داشت. وی بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ به مدت دو سال سفیر ایران در عراق بود و پیش از آن نیز در مدت اقامت امام خمینی در نجف از یاران امام خمینی (ره) بود.

مراسم تشییع پیکر امام حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۹ صبح از حسینیه جماران به سمت حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی برگزار می شود.