حفظ زبان فارسی، حفظ فرهنگ مشترک یک ملت استگزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)محمدجعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران و رئیس شورای صیانت از زبان فارسی صدای رسانه ملی در شب اختتامیه اولین جشنواره ملی «آی سخن» گفت: کمپین «آی سخن» قبلاً در رادیو ایران برگزار شده است. . در چند سال گذشته حفظ زبان فارسی. معاونت شورای حفاظت از زبان فارسی سورا طی دو سال گذشته با توجه به اهمیت حفظ زبان فارسی، برنامه منسجمی را در سطح معاونت تدارک دید که «آیین سخن» از طریق کمپین ها و شبکه ها به سطح جشنواره ملی راه یافت. .

وی ادامه داد: جشنواره امسال در سطح کشور از چند ماه قبل آغاز شد و ۲۳ تیرماه همزمان با روز قلم به عنوان اختتامیه اولین جشنواره ملی آیین سخن در نظر گرفته شده است.

مدیر رادیو ایران تصریح کرد: پاسداری از زبان فارسی برای پاسداری از فرهنگ مشترک یک ملت است زیرا فرهنگ یک ملت در زبان تجسم و متبلور می شود و رسانه ها امکانی برای تجلی این فرهنگ مشترک و ماندگار هستند. در آنجا دیده و شنیده شده است.

محمدزاده ادامه داد: اینکه زبان فارسی میراث ارجمند نیاکان ماست، وقتی فارسی حرف می زنیم. همچنین بر کارکرد این زبان به عنوان پیوند تأکید می کنیم و نشان می دهیم که چگونه زبان فارسی یک ملت را با گذشته و حال پیوند داده است.

محمدزاده اضافه کرد: زبان فارسی با هویت ملی ایران پیوند مستقیم دارد و پاسداری از زبان فارسی بر عهده همه کسانی است که به فکر ایران هستند.

رئیس شورای صیانت از زبان فارسی نمایندگان صدا خاطرنشان کرد:
اکنون زندگی اجتماعی از طریق رسانه ها به هم پیوند خورده است و رسانه ها به ویژه رسانه ملی موظفند این عوامل ارتباطی را به درستی بیان کنند و به زیبایی به پیشانی بیاورند و زبان ملی را آموزش دهند.
استاد دانشگاه زبان و ادبیات فارسی در پایان هدف از برگزاری جشنواره «آیین سخن» را اینگونه بیان کرد: یکی تبادل تجربیات بین سازندگان برنامه های رادیویی و دیگری معرفی بهترین و صحیح ترین نمونه ها. زبان فارسی.

محمدزاده در پایان یادآور شد: مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سخنرانی با سخنرانی غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بخشی زاده معاونان صدا و مسئولان ارشد رسانه ملی و با حضور در سالن اجتماعات فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. با حضور جمعی از دانش پژوهان و اساتید زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان و مرکز علمی و پژوهشی زبان و ادبیات فارسی، مهمانانی از کشورهای فارسی زبان، پیشکسوتان رادیو، روز سه شنبه ۲۳ تیرماه در محل همانند جشن روز قلم در ساختمان شماره یک استودیوی رادیو شهدا.