«درگیری ایران و عربستان در یمن» در کتاب تحلیل شده استگزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب تقابل ایران و عربستان در یمن نوشته امین صبحی به تازگی منتشر شده و راهی بازار نشر شده است.

امین صبحی نویسنده این کتاب در سال ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمد و فعالیت در عرصه خبر و رسانه را از اواسط دهه ۸۰ از باشگاه خبرنگاران جوان آغاز کرد و بیش از ۱۷ سال سابقه روزنامه نگاری، سردبیری خبر و فعال در اکثر موارد را دارد. از آنها رسانه های حرفه ای کشورمان از جمله خبرگزاری فارس. ایرنا، ایکنا، کریم، سینا، شبستان، برنا و سایر رسانه ها مانند (انتشار کتاب تقابل ایران و عربستان در یمن) روزنامه جام جم، جهان نیوز، نشاط، اختاز خوب، روزنامه قدس، آستان قدس رضوی. معاون رسانه موسسه پارسا خبرنگاران و مدیران رسانه های متعددی را در کارنامه خود دارند.

این فعال رسانه ای پیش از این کتاب «مدیریت سواد رسانه ای و منابع کسب خبر» را منتشر کرده است که به بررسی تفاوت سواد رسانه ای با سواد اطلاعاتی، مدیریت رسانه و منابع کسب خبر توسط رسانه ها می پردازد.

وی پیش از این ویراستاری کتاب خواندنی «جستار دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران» را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

اما کتاب جدید نویسنده با عنوان «تقابل ایران و عربستان در یمن» در ۱۶۰ صفحه به بررسی رابطه تهران و ریاض در جنگ هشت ساله یمن می پردازد و نوعی تحقیق در مورد تاریخچه روابط ایران و عربستان و مناطق تنش زا است. و واگرایی

نویسنده این کتاب در ۶ فصل به بررسی روابط ایران و عربستان سعودی پرداخته است که بخش اول به نظریه موازنه قوا، بخش دوم تاریخچه روابط این دو کشور و بخش سوم اختصاص دارد. به جایگاه یمن در سیاست خارجی عربستان. نگارنده در فصل بعد ضمن بررسی تاریخ زیدیان، یمن را میدان جنگ ایران و عربستان سعودی مورد تحلیل قرار داده و در نهایت به نتیجه گیری رسیده است.

روی جلد این کتاب آمده است: رقابت ایران و عربستان سعودی ریشه در روندهای مختلف ایدئولوژیک تاریخی دو کشور دارد که با تلاش رهبران جهان اسلام، ریاض و تهران وارد یک رقابت ایدئولوژیک شدید شده اند. سوم. طرفین در حدی که منجر به جنگ تمام عیار نشود و تا حد امکان از این جنگ جلوگیری یا مدیریت کنند.