دفاع مقدس موضوعی خاطره انگیز در تمام ادوار تاریخ است


دفاع مقدس از سخنان زیبا، این جملات به ما یادآوری می کند که باید در مقابل شهدا و مادرانشان سر تعظیم فرود آوریم و سر تعظیم فرود آوریم و بگوییم: همه ما مدیون شهدا هستیم و اگر در این راه باید به وصیت آنها اطاعت کنیم. عمل ما، در روز قیامت شرمنده خون شهدا خواهیم بود.

این روز که در هفته دفاع مقدس قرار داریم یادآور آغاز هشت سال جنگ تحمیلی و رشادت های این فرزندان مرزبانی است. نکته قابل توجه در اینجا این است که هر ملتی پایان جنگ را جشن می گیرد و آن را نیز به یاد می آورد و این زمانی است که این روزها یادآور آغاز گسترش جنگ تلخ و ظالمانه علیه ملت ایران است و ما قدر آن را می دانیم. دلیل آن شجاعت، مردانگی و ابهتی است که در این هشت سال به زیباترین شکل ظاهر شد. تاریخ این کشور کهن گاه میدان حوادث تلخی است. در دویست سال اخیر، یعنی از زمان فتحعلی شاه قاجار به بعد، نزدیک به یک میلیون کیلومتر مربع از ایران جدا شده است. اما ما با شرایطی مواجه هستیم که همه دنیا در قالب سپاه بعث عراق در مقابل ما ایستاده اند و جوانان دلیر ایران اعم از زن و مرد و پیر و جوان با دل های پاک و ایمان راسخ رهبری می کنند. توسط پیر فرزانه جماران تا آخرین قطره با خونشان از خاک ما محافظت می کنند.

دفاع مقدس
دفاع مقدس

بی شک جان انسان گرانبهاترین دارایی هر انسانی است که اگر گرفته شود چیزی نمی تواند آن را پس دهد. زندگی ای که به خاطر علایق خانواده، فرزندان و ده ها عامل مادی و معنوی، از دست دادن و بخشش شیرین تر و سخت تر می شود. این روزها در پشت هیاهوی شهر و سربلندی مردمی که اغلب فراموش می کنند، در هر قدمی خون شهدا نهفته است و مناصب و مقام های بدست آمده در قلعه نیرنگ و تظاهر را مدیونیم. برای افرادی که چشمان سبز دارند، دنیا را به چشم خود می بینند و ترجیح می دهند به جای ماندن، آنجا را ترک کنند.

ما باید به این همه شور و شوق پاسخ دهیم. دلی که از هیچ چیز نمی ترسد و در وضعیت کلوخه های باروت و خمپاره فقط به فکر امنیت و آرامش هموطنانش است و جانش را با خدا معامله می کند. نه به صفحه تقویم که روزهای مرگشان می رسد فکر می کنند و نه به روزهای حضور در میدان جنگ و خونی که به مقام و مقامی می رسند.

جوانانی که از کلاس درس و دانشگاه یا کارخانه و مزرعه برخاستند و آینده را تنها مظهر وظیفه خود می دانستند و صحنه بی نظیری از انسانیت و شجاعت خود را خلق می کردند. خدا رحمت کند شما غیورانی که ما را به آزادی رساندید. اگر چه ما شرمنده شما هستیم، روسیه. یا به نام تو راضی باشیم و کوچه هایمان را آراسته کنیم و یا چهره معصوم و پاک تو را در آسمان خراش های قدیمی شهر طراحی کنیم. نام و عکس شما را حذف می کنیم، اما آداب و رسوم شما را فراموش می کنیم. تو باران فیض خداوندی که امروز حقیقتی تازه به جان های خشک می آورد. به جرات می توانم بگویم هشت سال دفاع مقدس آزمون بزرگی برای اثبات صلابت ایمان و تقوای مردم ایران است، البته افتخار می کنند و اکنون نوبت به مسئولانی رسیده که به قدرت گرایش دارند. پایگاه و مدیون این اعتبار و آسایش هستند شهدا هستند و وظیفه بسیار سنگینی دارند.

حسین یحیایی – مدیر مسئول روزنامه توحش