رسانه اینترنتی استان نیاوران فنیلی


کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی معروف تهران است. بخش‌های مختلف کاخ نیاوران به موزه‌هایی پر از آثار ارزشمند تاریخی تبدیل شده است. اگر علاقه مند به آشنایی با تاریخ و فرهنگ معاصر ایران هستید، حتما از مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران و به خصوص کاخ ویژه نیاوران دیدن کنید. در این مقاله فنیلی به معرفی کاخ نیاوران تهران می پردازیم و اطلاعات دقیقی از قسمت های مختلف مجموعه نیاوران، ساعات بازدید و دسترسی به این مجموعه در اختیار شما قرار می دهیم. به ما بپیوند.

معرفی کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از قلعه های تهران، ایتالیا، یکی از جاذبه های گردشگری است. این کاخ در شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد و یکی از آخرین شاه نشین های ایران است. کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی تهران است و در محوطه ای جذاب به وسعت تقریبا ۱۱ هکتار باغ در مجاورت رشته کوه های البرز واقع شده است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی خانواده محمدرضا شاه پهلوی بود. پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، کاربری کاخ نیاوران تغییر کرد و به موزه تاریخی تبدیل شد و برای بازدید عموم باز شد.

کاخ نیاوران در مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران با نام کاخ اختصاصی نیاوران شناخته شده است و قسمت های مختلفی دارد. تا سال ۱۳۷۸ کاخ نیاوران به همراه کاخ سعد آباد اداره می شد. اما بعد از آن تبدیل به یک مجموعه مستقل شده است. در این مجموعه اطلاعات تاریخی، اسنادی درباره دوران پهلوی و قاجاریه وجود دارد.

باغ های نیاوران اطراف کاخ انحصاری نیاوران و کاخ های دیگر و این بنای پیچیده طبیعتی بسیار چشم نواز دارد. درختان قطور پارک نیاوران به آسمان رسیده اند و هوای پارک را به میزان قابل توجهی بهتر از محله های اطراف کرده اند.

کاخ نیاوران تهران در ۱۵ خرداد ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه این مجموعه فرهنگی-تاریخی یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری تهران به شمار می رود.

ایستان نیاوران دارای معماری ساده و در عین حال مدرن است. در این بنا گچ بری های زیبا، آینه کاری و کاشی کاری های برجسته به چشم می خورد. در این کاخ نقاشی های زیبایی از نقاشان معروف داخلی و خارجی نگهداری می شود. فرش های دستبافت با ارزش و وسایل تزئینی گران قیمت از جمله مواردی است که در کاخ نیاوران باید دید.

کاخ نیاوران کجاست؟

کاخ نیاوران در شمال شرقی پارک نیاوران و شمال شهر تهران قرار دارد. این کاخ در قسمت جنوبی جاده بهنار و دارآباد قرار دارد. دسترسی به باغ از طریق جالان بهنار (نیاوران) امکان پذیر است. میدان و پارک نیاوران نیز در جنوب کاخ نیاوران قرار دارد.

برای رسیدن به مجموعه نیاوران باید به بزرگراه صدر رفته و از خروجی کامرانیه به سمت نیاوران ادامه دهید. با رسیدن به خیابان بهنار و ادامه مسیر به سمت شرق به میدان نیاوران می رسید. کاخ نیاوران در شمال این میدان در امتداد جالان بهنار قرار دارد. دسترسی دیگر به کاخ نیاوران از طریق بزرگراه امام علی (ع) است. در این مسیر می توانید از جنوب به شمال بزرگراه امام علی (ع) تا خروجی بزرگراه آرتش (غرب) وارد شوید، سپس به جاده محد دانش می رسید. سپس در انتهای جالان محد دانش وارد جالان پاسداران شوید و در جهت شمال جاده تا میدان نیاوران ادامه دهید.

اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی به کاخ نیاوران بروید، می توانید با مترو یا اتوبوس نیز به کاخ نیاوران بروید. برای سفر با مترو از خط یک تا آخرین ایستگاه که ایستگاه تجریش است ادامه دهید. ایستگاه تجریش در میدان قدس است و در میدان قدس می توانید با استفاده از تاکسی تجریش-دازاشیب یا تجریش-نیاوران به اولین ورودی موزه نیاوران برسید. اتوبوس ها از چند منطقه تهران به میدان تجریش می روند اما بهترین راه خط BART در قطار به تجریش است. مسافت تجریش تا کاخ نیاوران را می توانید با اتوبوس طی کنید. کافیست با یکی از اتوبوس های ازگل یا دارآباد یا میدان رسالت در میدان تجریش سوار شوید. همه این خطوط یک ایستگاه در مقابل اولین ورودی موزه نیاوران دارند.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در تمامی روزهای هفته آماده پذیرایی از گردشگران می باشد. کافی شاپ کارزین در منطقه باغ نیاوران برای استراحت و خوردن و آشامیدن مناسب است و در این کافه صبحانه نیز سرو می شود. یادتان باشد مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در روزهای تعطیل رسمی به دلیل عزاداری تعطیل است.

  • نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
  • تلفن: ۱۵-۲۲۲۸۲۱۲-۰۲۱
  • ساعات بازدید از مجموعه نیاوران: بهار و تابستان از ساعت ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان از ساعت ۸ تا ۱۷
  • هزینه ورودی پارک: گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ تومان
  • قیمت بلیط کاخ اختصاصی نیاوران: گردشگران داخلی ۵۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۵۰۰۰۰ تومان
  • قیمت بلیط موزه جهان نما: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • قیمت بلیط کوشک احمد شاهی: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • هزینه بلیط کتابخانه خصوصی: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه در حال حاضر تعطیل است و امکان بازدید از این بناها وجود ندارد.