رعد سیبری می تواند در کمتر از ۵۰۰ سال ناپدید شود


تندر سیبری می تواند تا سال ۲۵۰۰ ناپدید شود، مگر اینکه انتشار گازهای گلخانه ای به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

دانشمندان اخیراً نشان دادند که حتی در بهترین سناریو، دو سوم این مناظر – که با یک فصل رشد کوتاه و پوشش علف، خزه، درختچه و گلسنگ تعریف شده‌اند – می‌توانند با افتادن دو قطعه ناپدید شوند. پیش بینی کرد. و با ذوب شدن پوشش دائمی یخ تاندرا، می تواند مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای را که در جو ذخیره می شوند آزاد کند و به طور بالقوه گرمایش جهانی را تسریع کند.

استفان کروز، بوم شناس جنگل و مدل در مرکز هلمهولتز برای تحقیقات قطبی و دریایی در برمرهاون، آلمان، گفت: «برای ما شگفت انگیز است که ببینیم تاندرا چقدر سریع به جنگل تبدیل می شود. کروز به LiveScience گفت که از بین رفتن توندرا نه تنها به تنوع زیستی و فرهنگ انسان ضربه می زند، بلکه می تواند گرمایش قطب شمال را بدتر کند.

گرمایش قطب شمال در دهه جاری به سرعت رشد کرده است، تقریباً دو برابر سریعتر از سایر نقاط جهان. بر اساس گزارش مرکز ملی داده های برف و یخ (NSIDC)، بین سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۹، دما در قطب شمال نزدیک به ۷.۲ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتی گراد) افزایش یافته است. این گرما پوشش یخی دریا را کاهش می دهد و همچنین بر سرزمین اصلی قطب شمال تأثیر می گذارد. یکی از پیامدهای این امر، راهپیمایی جنگل های کاج اروپا به سمت شمال است.

مشخص نیست که این جنگل‌ها با چه سرعتی جایگزین اکوسیستم‌های تاندرا از علف‌ها و درختچه‌ها می‌شوند. کروز گفت که تغییرات ردیف درختان در پاسخ به تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان یکسان نیست. در برخی مناطق، درختان به سمت شمال حرکت کرده اند. در برخی دیگر، آنها به همان صورت باقی می مانند. در برخی دیگر حتی عقب نشینی کرده اند. تحقیقات قبلی در تاندرای سیبری بر روی مناطق کوچک متمرکز شده است، اما می تواند تغییرات زیادی از یک مکان به مکان دیگر وجود داشته باشد.

اکنون، کروز و همکارش، پروفسور AWI، اولریکه هرزوه، یک مدل کامپیوتری جدید ساخته اند که فاصله ۲۴۸۵ مایلی (۴۰۰۰ کیلومتری) از تندر سیبری را اندازه گیری می کند. این مدل چرخه زندگی تک تک درختان را در نظر می گیرد: از فاصله ای که می توانند بذر بپاشند، تا سرعت رشد در مواجهه با رقابت سایر درختان، تا سرعت رشد بر اساس دما، بارندگی و عمق یخبندان تابستانی. . این در منطقه تندرا اتفاق می افتد.

محققان دریافتند زمانی که گیاهان برای پاسخ به گرم شدن شروع به حرکت به سمت شمال کردند، سریع‌تر بودند – و احتمالاً اگر هوا سردتر می‌شد، دیگر عقب‌نشینی نخواهند کرد. در سناریویی که انتشار کربن تا سال ۲۱۰۰ به صفر می رسد و دمای جهانی به زیر ۳.۶ درجه فارنهایت (۲ درجه سانتیگراد) می رسد، در حال حاضر تنها ۳۲.۷ درصد از توندرا تا ۲۵۰۰ باقی مانده است. این بخش به دو مینی توندرا تقسیم می شود: یکی در چوکوتکا در شرق دور و دیگری در شبه جزیره تایمر در شمال دور.

آبشار عوض شد

اما حتی ممکن است رسیدن به آن سناریوی تاریک بدون اقدام بسیار سریع امکان پذیر نباشد، به این معنی که نتایج به راحتی می تواند برای تاندرا بسیار بدتر باشد. در یک سناریوی میانی که انتشار کربن تا سال ۲۰۵۰ شروع به کاهش نمی‌کند و تا سال ۲۱۰۰ به نصف کاهش می‌یابد، درختان کاج اروپایی تا سال ۲۵۰۰ تنها ۷/۵ درصد از تاندرای فعلی را پوشش خواهند داد و اساساً اکوسیستم‌ها را نابود خواهند کرد.

محققان در شماره ۲۴ مه مجله eLife گزارش دادند که در سناریوی گرمتر جهانی، درختان می توانند تا ۱۸.۶ مایل (۳۰ کیلومتر) شمال رشد کنند. هنگامی که Kruse و Herzschuh آزمایش کردند که وقتی هوا پس از تبدیل شدن به جنگل سرد می شود، چه اتفاقی می افتد، دریافتند که ردیف درختان به سرعت آن عقب نشینی نمی کنند. کروز اظهار داشت که وقتی درختان بالغ تشکیل می شوند، می توانند مقادیر زیادی را تحمل کنند.

کروز گفت: «این مطالعه مستقیماً آنچه را که ممکن است برای ساکنان تاندرا مانند گوزن شمالی رخ دهد مدل نمی‌کند، بلکه جمعیت را به دو منطقه تقسیم می‌کند، جایی که آنها از لانه جدا می‌شوند که معمولاً برای بقای گونه مضر است. گوزن‌های شمالی (در آمریکای شمالی به عنوان دریای کارائیب شناخته می‌شوند) در طول سال از شمال به جنوب و به عقب مهاجرت می‌کنند، و مشخص نیست که گسترش جنگل چگونه می‌تواند بر مهاجرت و چرخه زندگی آنها تأثیر بگذارد.

این اثرات احتمالا توسط انسان نیز احساس می شود. فرهنگ های بومی، مانند نانت در شمال غربی سیبری، هم گله داری و هم شکار گوزن.

کروزه گفت: «فرهنگ تا حدی به تندرا وابسته است. اگر این از بین برود، ضرر بزرگی برای بشریت خواهد بود.»

همچنین مشخص نیست که چگونه از بین رفتن توندرا می تواند بر گرم شدن آینده تأثیر بگذارد، اما پوشاندن چمن های خشک، خزه ها و درختان بلند می تواند شرایط بدتری را ایجاد کند. تاندرای پوشیده از برف، رنگ روشن‌تری نسبت به تاج پوشش جنگل‌های کاج اروپایی دارد. کروز گفت، بنابراین، جنگل‌ها گرمای بیشتری نسبت به تاندرا جذب می‌کنند و به طور بالقوه قطب شمال را داغ‌تر و سریع‌تر می‌کنند. به گفته NSIDC (در برگه جدید باز می شود)، این گرمای اضافی می تواند ذوب یخ های دائمی تاندرا را که مقادیر زیادی گازهای گلخانه ای – تا ۱۴۰۰ گیگا تن در سراسر جهان – را در خود ذخیره می کند، تسریع و عمیق تر کند. انجماد دائمی می تواند این گازها و همچنین میکروب ها و ویروس های یخ زده با عمر طولانی را از بین ببرد.

کروز افزود: “به نظر می رسد که این تغییرات به احتمال زیاد جایگزین درختان کاج اروپایی با درختان کاج اروپایی شود.” همانطور که تابستان های گرمتر لایه های عمیق تر و عمیق تر یخبندان دائمی ذوب می شوند، درختان همیشه سبز می توانند نفوذ کنند. این درختان در طول سال برگدار می مانند و به طور بالقوه گرمای بیشتری را نسبت به کاج اروپایی جذب می کنند. ضلع جنوبی تایگا، جایی که دما در حال حاضر بالاتر از شمال است، به نظر می رسد گرمتر است و باعث خشکسالی و آتش سوزی می شود – کربن بیشتری را در جو آزاد می کند.

این یافته ها دلیل محکمی برای تشویق کاهش جاه طلبانه در انتشار سوخت های فسیلی ارائه می دهد. Kruze گفت، با این حال، مدل مورد استفاده در این مطالعه همچنین می تواند برای شناسایی انعطاف پذیرترین بخش های تاندرا سیبری استفاده شود. این مناطق انعطاف پذیر را می توان برای سرمایه گذاری های حفاظتی در اولویت قرار داد.

او گفت: «بهترین گزینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی برای کاهش فشار است.» اما، اگر نمی توانیم این کار را انجام دهیم، باید از گونه ها محافظت کنیم.