روزانه ۷ میلیون تراکنش برای خرید ۱۰۰ میلیون قرص نان ثبت شد


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد جلال ضمن تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح هوشمند یارانه نان گفت: این طرح با تجهیز نانوایی های سنتی کشور از حدود ۸۰ روز پیش آغاز شد و هم اکنون حدود ۶۸ هزار نانوایی در کشور وجود دارد. . تجهیز شده است.

وی افزود: روزانه بین ۷.۲ میلیون تا ۷.۴ میلیون تراکنش خرید نان در کشور انجام می شود. این بدان معناست که هر خانواده هر سه و نیم تا چهار روز یک بار از نانوایی سنتی نان خریداری می کند.

فروش روزانه ۱۰۰ میلیون نان

مشاور وزیر اقتصاد افزود: روزانه بین ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون قرص نان به فروش می رسد و تاکنون فروش بیش از ۳.۲ میلیارد نوع نان سنتی در کشور با ۲۵۰ میلیون معامله در سامانه ثبت شده است. در ۸۰ روز

لازم به ذکر است که رسیدن به این سطح از اطلاعات ثبت شده در طی ۸ ماه محقق شده و در آینده با پوشش وسیع تری از نانوایی ها به آن اضافه خواهد شد. از این رو رکورد فروش روزانه ۱۰۰ میلیون قرص نان و ۷.۴ میلیون معامله مربوط به روز اخیر است.

وی تصریح کرد: ثبت تراکنش به یک رکورد معاملاتی-رفتاری نانوایان و مشتریان تبدیل می شود و در مرحله بعد از این اطلاعات به عنوان بانک اطلاعاتی برای پردازش رفتار نانوایان و مشتریان استفاده می کنیم.

جلال با اشاره به پالایش داده های مرحله نصب کارتخوان های هوشمند ادامه داد: اکنون برخی از نانوایان کشور از نظر مجوز امکان دریافت کارتخوان هوشمند را دارند. اما اطلاعات آنها کامل نیست تا سیستم بانک مرکزی به آنها اجازه دهد پایانه ای برای خواندن کارت های هوشمند اختصاص دهند.

وی در تشریح دلایل این مشکل تصریح کرد: ممکن است فرد فوت کرده باشد و نانوایی در حال انحصار ارث باشد و یا امکان دسترسی به آن فرد وجود نداشته باشد و شماره تماسی برای وی وجود نداشته باشد. به هر حال یک جمعیت نانوایی هستند که به دلیل مشکلاتی که وجود دارد نتوانسته اند کارتخوان تهیه کنند و برای تجهیز باید بخشی از این مشکلات را خودشان حل کنند.

جلال تاکید کرد: محدودیت خاصی از نظر تجهیزات، تدارکات و نصب چه در شهر و چه در روستا وجود ندارد و تنها افرادی که احتمال زنده ماندن دارند باید درخواست خود را به مدیرکل استان ارائه کنند تا تجهیزات به سرعت انجام شود. اجرا شد.

دولت روزانه ۱۵ درصد از فروش نان را به حساب نانوایان واریز می کند

مشاور وزیر اقتصاد وعده دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت نان در سال جاری را یادآور شد و تاکید کرد که قیمت نان افزایش نخواهد یافت. . اما با توجه به اینکه هزینه تولید نان نانوایان افزایش یافته است، دولت حاضر است در پایان هر روز در مرحله اول طرح، ۱۵ درصد از عملکرد ثبت شده نانوایان را در دستگاه کارتخوان هوشمند واریز کند. راه اندازی کارت خوان هوشمند

جلال گفت: یعنی ۱۵ درصد از مقدار نان تولیدی ضرب در قیمت همان نان در الگوی آرد نوع یک، هر شب به عنوان کمک هزینه افزایش اجاره بها، دستمزد و سایر هزینه های جانبی تامین می شود.

وی خاطرنشان کرد: البته دولت قصد دارد این رقم را افزایش و بهبود بخشد تا این غرامت به جبران معنادارتری برای نانوایان تبدیل شود و این موضوع در مرحله تصمیم گیری است.

سهمیه آرد یارانه ای از پروانه نانوایی ها حذف شد

مشاور وزیر اقتصاد افزود: دولت تصمیم گرفته است موضوع تخفیف آرد یارانه ای را از منطق سهمیه مندرج در مجوز حذف کند. مشکلی که باعث دست نیافتنی و گرانی مجوز نانوایی ها و از طرفی افزایش اجاره بهای نانوایی و هزینه تولید نان تمام شده و در نهایت امکان رقابت و ورود متقاضیان جدید شده است. محدود.

به گفته وی، با اجرای این مصوبه دولت، مفهوم سهمیه بر اساس مجوزها آرام آرام موضوعیت خود را از دست می دهد و تخصیص آرد یارانه ای بر اساس عملکرد نانوایان جایگزین مفهوم سهمیه آرد می شود.

جلال هشدار داد: در این منطق نانوایی که قصد افزایش تولید را دارد و پیش از این به دلیل محدودیت سهمیه ای امکان تولید ساعات بیشتر را نداشت، در طرح یارانه نان هوشمند با این مشکل مواجه نخواهد شد.

مشاور وزیر اقتصاد تصریح کرد: همچنین دستورالعمل ها برای پیش بینی بسیاری از ملاحظات در این زمینه از جمله نان برای مشاغل، موسسات، بیمارستان ها، کمک های مردمی و غیره به تنهایی در کارتخوان های هوشمند نانوایی تدوین شد.

جلال ادامه داد: همچنین گزینه ای در عنوان مشاغل و موسسات برای خرید عمده و مبالغ زیاد وجود دارد که به منظور رفتار غیر متعارف تلقی نشود، منو انتخاب شده و خرید انجام می شود. البته نانوا از این مشکل آگاه است و اطلاعات تکمیلی ارائه خواهد شد.

برآورد حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان انحراف از مصرف آرد یارانه ای

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه این طرح بدون تغییر قیمت نان را فرض می کند، گفت: مدل انتخاب شده بهترین مدل ممکن است که بر اساس آن بدون جهش قیمت و با شفافیت زنجیره بین ۳۰ تا ۴۰ درصد انحراف داشته باشد. از یارانه نان جلوگیری می شود

وی خاطرنشان کرد: پیش از این انحراف مصرف آرد یارانه ای نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شد.

پوشش ۹۰ درصدی دستگاه های کارتخوان در کشور

جلال در خصوص پوشش دستگاه های کارتخوان در سراسر کشور گفت: از نظر تعداد دستگاه های کارت خوان ۹۰ درصد نانوایی ها و از نظر تعداد تراکنش ها بیش از ۹۵ درصد تراکنش های خرید نان سنتی تحت پوشش طرح قرار می گیرند. بنابراین محدودیتی برای ورود به فاز بعدی نداریم و این کار را آغاز کرده ایم تا تعداد محدود باقی مانده با مراجعه و تکمیل اطلاعات کارتخوان را دریافت کنند.

مشاور وزیر اقتصاد در طرح های پس انداز و کمک های مالی گفت: ابتدا باید طرح تکمیل شود، فاز اول این طرح فاز نخبگانی، دانش و تسلط بر جریان داده است اما اعداد نشان می دهد که یارانه ها. پرداخت شده توسط دولت حدود ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰.۰۰۰. برای تهیه آرد نانوایان سنتی، تقریباً ۴۰ تا ۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان به نام آرد نان و نان عامیانه اختصاص می یابد. اما در عمل به صورت نان ارزان به دست مردم نمی رسد و تبدیل به انحراف مصرف می شود که می توان از آن به عنوان خوراک دام و طیور یا قاچاق یا برای مصارف غیرقانونی مانند تجارت یا مصارف صنعتی استفاده کرد.

جلال خاطرنشان کرد: این میزان مشخص است، آنالیز و پردازش روی نانوایی هایی که ممکن است دستگاه هوشمند داشته باشند و ساختار و معاملات آنها با آرد دریافتی تفاوت چشمگیری داشته باشد، آغاز شده و از طریق مدیر استانی در حال پیگیری است.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: به همه نانوایان نیز توصیه می کنیم که به این زیرساخت ها مجهز شده و از این کارت خوان ها به درستی و کامل استفاده کنند. زیرا عملکرد نانوا بر اساس این زیرساخت ارزیابی می شود و هرگونه فروش به صورت فروش نقدی عموما برای نانوا مشکل ساز خواهد شد.

جلال در عین حال توضیح داد: البته با توجه به موارد پیش بینی می شود که اگر مشتری به هر دلیلی کارت بانکی به همراه نداشت، می توانید برای او نان بخرید و پاسخ دهید. نانوا

مشاور وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: دلیل تلاش دولت برای انتخاب مسیر سخت برای مدیریت نان سنتی در کشور، عدم تحمیل فشار یا افزایش هزینه در بحث نان است که آخرین سنگر مردم است. امرار معاش

وی تاکید کرد: دولت حاضر است این سختی را بپذیرد و رویکردی تحلیلی و داده محور را در کشور اجرا کند تا آسیبی به مردم وارد نشود و از سوء استفاده از منابع عمومی کشور در قالب یارانه آرد جلوگیری شده است. تا حد زیادی و این فساد و ناکارآمدی باید از اقتصاد ما حذف شود.

منبع: تسنیم