روزهایم را با خاطرات کارهای گذشته / تئاتر متروکه گرامی می دارم! – تئاتر آنلاین


حسن داداشکار، چهره شناخته شده تئاتر ایران، کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، اما شرایط تولید و اجرای تئاتر را مناسب نمی بیند زیرا معتقد است تئاتر به حال خودش رها شده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، حسن متشکرم او یکی از چهره هایی است که سابقه بازیگری و کارگردانی در تئاتر ایران را دارد که سال ها در این عرصه فعالیت داشته و کارهای متعددی به عنوان بازیگر و کارگردان انجام داده است.

او حدود ۳ ماه پیش عمل قلب انجام داد و رو به بهبودی است. یک نگرانی دائمی متشکرم این یک نمایش تولیدی و تئاتری است، اما هزینه ای ندارد.

این بازیگر و کارگردان با سابقه تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان در گفت و گو با تئاتر آنلاین چرا قصد تولید و اجرای کار جدید را دارید، گفت: کار پیدا کردم اما شرایط مناسب نیست. در گذشته یکی دو بار به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه کردم، اما او گفت بودجه ندارد. در طول ۳ ماه گذشته، به دلیل جراحی قلب، نتوانستم به خودم فشار بیاورم و ادامه دهم.

وی گفت: پس از تاج گذاری، سینما با حضور دوستان و هنرمندان بازگشایی شده است که امیدوارکننده است.

متشکرم وی وضعیت تئاتر را مناسب ندانست و تاکید کرد: تئاتر متولی ندارد و اکنون با تغییر مدیریت این وضعیت مشخص نیست. تئاتر صداقت، فکر و کار خوب می خواهد، اما متأسفانه اکثراً تولید و اجرای کار را می بینند. بازار آیا آن است. متأسفانه تئاتر به حال خود رها شد و به درستی از آن حمایت نشد.

هنرمندان تئاتر می گویند: باید ببینیم چقدر از نظر اخلاقی و فرهنگی و همچنین از نظر مالی برای تئاتر ارزش قائل هستیم. متأسفانه، این دیدگاه اغلب باعث می‌شود که وقتی زمان شروع یک کسب‌وکار فرا می‌رسد، غرق شویم. فرهنگ نیاز به حمایت دارد. من در طول کارم بارها گفته ام که فرهنگ سازی هزینه بر و زمان بر است. کار ما تربیت و ساختن انسان است.

او معتقد است تئاتر یک پدیده فرهنگی است اما متاسفانه در اکثر دولت ها کنار گذاشته شده است.

متشکرم وی با اشاره به اینکه تئاتر ما به این سمت می رود، می افزاید: اگر به روند تئاتر به عنوان یک نوار قلب فکر کنیم، گاهی وضعیت تئاتر بهتر می شود، اما بعد پایین می آید و تا حد سکته بالا می رود.

این هنرمند با تاریخ او گفت: در همه جای دنیا، دولت ها و شهرداری ها از تئاتر حمایت می کنند و قوانین تامین اجتماعی برای فعالان و هنرمندان تئاتر وجود دارد. در آن کشورها هنرمندان نگران اجاره خانه هستند با و نه هزینه داروها و داروها. او در ایران هنوز هم بازیگر و کارگردان تئاتر در وزارت کار است حرفه قابل قبول نیست.

او بیان می کند که هنرمند خلاقی است و باید دارای اندیشه، هوش و دانش به منظور بهره مندی از جمعیت، ادامه دهید: هنرمندان باید چیزی تولید کنند که بر ذهن و فکر مردم تأثیر بگذارد. در کشورهای دیگر نیز سینماهای سرگرم کننده وجود دارد، اما در ایران همه تئاترها به این سمت هدایت شده اند. در ایران ابتدا باید اساس فرهنگ تئاتر را در بین مردم پایه گذاری کنیم.

متشکرم وی در ادامه صحبت های خود بیان کرد: تئاتر خیلی بی ادبی کرده است. عدد تعداد زیادی جشنواره برگزار می شود اما اکثرا خروجی ندارد. من مخالف برگزاری جشنواره نیستم اما به شرطی که تئاتر و تولیدات تئاتر داشته باشیم. چه آسیب شناسی جدی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی در خصوص وضعیت تئاتر انجام می شود؟ ارتباط این بخش با دانشگاه ها برای انجام تحقیقات آکادمیک و پایه چیست؟

او معتقد است در تئاتر ایران همه چیز مقطعی است و کاری انجام نمی شود بجای نه در سلام چیزوماجیگ فرهنگی مانند آن ساختن یک کارخانه فاضلاب است که اگر الان روی آن سرمایه گذاری کنید تا چند سال دیگر به بهره برداری می رسد.

کارگردان تئاتر می‌گفت این اتفاق امیدوارکننده در تئاتر ایران هم رخ داده است داده اما که در فه او خاطرنشان کرد: ترازوهای سنگین در یک موقعیت ناامیدکننده. نه چرا تئاتر را محبوب می کنیم؟ متأسفانه ما همه چیز را در تئاتر مدیریت می کنیم و برای فرهنگ برنامه ریزی نمی کنیم.

متشکرم وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: به روزهای زیادی نگاه می کنم و یادم می آید در جوانی و گذشته چه کرده ام. شغل من بازیگری و کارگردانی است نه خانه داری.