ساخت کتابخانه مرکزی دامغان با کمک ۵۰ میلیارد ریال آغاز می شودبه گزارش خبرنگاران خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنانآزاده امینیان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کشور که با حضور نمایندگان سیاسی، امنیتی و اجتماعی شهرستان دامغان در سالن شورای شهید سلیمانی برگزار شد، گفت: فروردین ماه امسال یکی از خیرین برای ساخت و ساز اعلام آمادگی کرد. ۵ میلیارد تومان پرداخت می شود.

وی ادامه داد: پس از برگزاری جلسات متعدد با اداره راه و شهرسازی، قطعه زمینی در ضلع جنوبی میدان قدس برای بررسی زمین مناسب در سطح شهر انتخاب شد.

امینیان افزود: زمینی به مساحت ۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع به اداره کل کتابخانه عمومی استان سمنان پیشنهاد و پس از بازدید معاون عمرانی استاندار و معاونت حقوقی کتابخانه عمومی تصویب شد.

رئیس اداره کتابخانه دامغان تصریح کرد: با فرض اینکه زمین مذکور در محدوده یکی از آثار تاریخی است، تحقیقات اداره میراث فرهنگی، هنری و گردشگری استان را دریافت کرد و این اداره نیز نظر مثبت داد.

وی هشدار داد: پس از طی مراحل اولیه اداری، زمین مذکور در سامانه کتابخانه های عمومی دولتی ثبت می شود.

امینیان در ادامه گفت: در اداره تعمیرات کتابخانه های عمومی دامغان اولویت اول تعمیر کف کتابخانه شهید شاهچراغی است که وضعیت مناسبی ندارد و اعتبار بالایی می طلبد.

رئیس اداره کتابخانه دامغان با بیان اینکه کتابخانه منوچهری دامغان یکی از کتابخانه های در معرض خطر است، گفت: آمفی تئاتر کتابخانه امیریه وضعیت نامناسبی دارد و با فرض اینکه تنها آمفی تئاتر شهر باشد اعتبار بیشتری برای آن نیاز است. در نظر گرفته شده.

وی با اشاره به سهم نیم درصدی کتابخانه عمومی از درآمد شهرداری گفت: شهرداری دامغان ماهانه ۱۵ میلیون تومان به کتابخانه پرداخت می کند.

امینیان افزود: برای تحقق شعار امسال کارگاه های آموزشی به صورت میدانی برگزار می کنیم و همکاری با پارک های علم و فناوری نیز در دستور کار کتابخانه عمومی دامغان قرار دارد.

وی با توجه به اینکه ۱۰ کتابخانه عمومی در دامغان وجود دارد، افزود: عملیات رافت خوانی در مدت دو هفته و در مدت زمان کوتاه تری نسبت به آنچه مد نظر اداره کل کتابخانه های عمومی کشور بود انجام شد و از کارکنان این مجموعه تقدیر شد.

رئیس اداره کتابخانه دامغان یادآور شد: ۶ هزار و ۲۰۰ نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که ۸۰ نفر از برگزیدگان در بخش ها و رده های سنی مختلف تجلیل شدند.

وی با بیان اینکه اداره کتابخانه دامغان در سال جدید ۲۳۵ فعالیت فرهنگی برگزار کرده است، افزود: کتابخانه منوچهری دامغان در بین ۵ کتابخانه برتر اهدای کتاب توسط جامعه قرار دارد.

سید حسن شاهچراغ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری دامغان گفت: مکان کتابخانه عمومی باید به دقت بررسی و انتخاب شود.

به عقیده وی: در فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز شهر مسکونی باید پیوست فرهنگی مورد توجه قرار گیرد اما در ساخت شهر مسکونی مهر دامغان بسیاری از الزامات فرهنگی در نظر گرفته نمی شود.

شاهچراغ با اشاره به دو قطعه زمین در شهر گلستان هشدار داد: اگر شرایط ساخت و صدور مجوز مجوز ساخت کتابخانه مرکزی برای این دو قطعه فراهم می شد به دلیل جمعیت و مسافت از موقعیت مناسب تری برخوردار می شد. به دو دانشگاه

به گزارش (ایبنا)، با تبادل نظر اعضای انجمن کتابخانه های عمومی دامغان، مقرر شد عملیات احداث کتابخانه مرکز شهر در ضلع جنوبی میدان قدس آغاز شود.