سالمندان؛ دارایی گرانبهای هر خانواده


نهم اکتبر مصادف با روز جهانی سالمندان بود. بزرگان نه تنها در فرهنگ و دین ما افراد و سرمایه های ارزشمند هر خانواده محسوب می شوند، بلکه تکریم و احترام به آنان در همه فرهنگ ها ارزش والایی است.

از هیچ سنی دریغ نمی شود و این یکی از خاطره انگیزترین سال های زندگی است. بخشی از زندگی فردی که تلاش های زندگی خود را مشاهده می کند و به نتیجه می رسد.ماریو را می توان یکی از شاخص ترین، زیباترین و به یاد ماندنی ترین لحظات زندگی دانست به شرطی که نیازهای مادی، اجتماعی و بهداشتی برآورده شود. این رودخانه و آخرین مرحله رشد انسان است. بنابراین همانطور که توضیح داده شد با اقتضای برخی نیازهای ضروری به ویژه نیازهای اقتصادی که می تواند نقش تعیین کننده ای در زندگی سالمندان عزیز داشته باشد.

توجه به نیازهای سالمندان به ویژه نیازهای اقتصادی یکی از مشکلاتی است که اکثریت سالمندان در ایران با آن دست به گریبان هستند و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. متأسفانه امروزه که تورم و شرایط اقتصادی کنونی مایحتاج اولیه زندگی را حتی برای جوانان فراهم کرده است، برای سالمندان سخت تر است. فردی که صاحب نوه و درآمد در دستانش است و با توجه به بالا رفتن سن ازدواج، ممکن است سال ها مجبور به پرداخت هزینه های خود و فرزندانش باشد، باید به نیازهای اقتصادی این سرمایه زندگی توجه کرد. مستقیماً بر آنها تأثیر می گذارد. عزت نفس.. بسیار مهم است. به طور کلی وضعیت مالی سالمندان به دلیل بازنشستگی در صورت بازنشستگی و پرداخت به موقع حقوق و عدم تطابق دخل و خرج آنها در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. آمارها نشان می دهد که نزدیک به پنجاه درصد سالمندان در ایران تحت حمایت هیچ سازمانی نیستند و با نیازها و مشکلات خود دست و پنجه نرم می کنند.

اخبار منفی، وضعیت ملتهب جامعه و وضعیت کرونا در چند سال اخیر دست به دست هم داده تا آنها را بیشتر عصبانی و در خانه بمانند. لازم به یادآوری است که با توجه به هرم جمعیتی ایران و افزایش روزافزون ورود افراد به سالمندی، نیاز به برنامه ریزی و تدوین ویژه ای برای اوج گیری جمعیت سالمندی در ایران احساس می شود. گذراندن دوران سالمندی در ایران چندان آسان نیست، شرایط زندگی سالمندان در ایران با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد. بار اقتصادی بر جامعه، سالمندان ایران را ناامید و افسرده می کند. چون اکثرشان در خانه هستند یا در سوگ فرزندان بیکارشان هستند و یا سن بازنشستگی شان را تا آخر ماه محاسبه می کنند. داشتن یک یا دو فرزند که قصد ازدواج دارند کافی است، بنابراین هزینه های غافلگیرکننده شروع زندگی مجردی، مثلاً خرید یا حتی اجاره خانه ۵۰ متری در یک شهر بزرگ، پس انداز را از بین می برد. جوانی آنها..

حقوق بازنشستگی آنها که این روزها در شرایط تورم کمرشکن کفاف مخارج زندگی آنها را نمی دهد. امروزه باید به وضعیت روحی و روانی سالمندان توجه ویژه ای شود. قرار گرفتن در صف طولانی مرغ و تخم مرغ و بار روانی هرگز شایسته این بزرگواران نیست. نبود آرامش اقتصادی این روزها باعث می شود که فرد از نظر روانی احساس ناراحتی کند و حتی دردهای جسمی او بهتر شود. لازم به ذکر است که هزینه بالای درمان نیز به تدریج به این بیماری اضافه می شود.

بازنشستگی
بازنشستگی

سالمندان؛ بزرگان الگوی جامعه هستند و وجودشان ثمره تلاش و خدمت صادقانه است. وجود و ظهور ناامیدی در جامعه آنها می تواند به سرعت به نسل جوان سرایت کند و جوانان در سنین پیری از فکر آینده ناخوشایند و بدون پشتوانه احساس درد و ناراحتی کنند. بزرگان هر جامعه سرمایه ای برای جامعه هستند و احترام و پاسداری از آنها پایه های فرهنگی و اخلاقی جامعه را تقویت می کند.

منبع: نقش نیوز