ستاره خراسان; مخالفت با فلسفه در عین انقلابی بودنبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)کتاب فرزانه فروزنده جانای و دلها در زندگینامه آیت الله شیخ مجتبی قزوینی، تالیف غلامرضا گلی زواره، توسط انتشارات بین المللی منتشر شده است.

آشنایی با شخصیت هایی که دارای مدارج علمی و عملی و اخلاقی و مهربانی هستند و صفات ستوده و پسندیده آنان مشتاقان علم و محبت انسانی را به سوی رشد معنوی سوق می دهد، از نظر تربیتی آموزنده و پرورش دهنده است.

یکی از قله‌هایی که جریانی با طراوت و طراوت را به دشت‌های تشنه جامعه بشری می‌برد، آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی خراسانی رحمت‌الله (۱۲۷۹-۱۳۴۶) است. عالم عمل را نمونه ناب تقوا، تقوا، تقوا و استقامت در حفظ ارزش های الهی، صمیمانه و روحیه بی شک لحظه ای از رسالت بزرگی که بر دوش داشت تلقی می کرد.

همان گونه که کفر، شرک، الحاد، نفاق و انحراف را برنمی تابد، در برابر نابرابری اجتماعی، ظلم، ظلم و ستم و میکروب های فساد و تباهی، مانند انجماد، سخت گیری، سخت گیری، خرافات و توهمات غیر قابل تحمل است. با فرهنگ شیعیان را از این گونه آفات اکیدا برحذر دارید. او عمر خود را وقف کنکاش و بررسی مسائل عقلی و نقلی و ارزیابی مسائل کلامی، کلامی و نقلی کرد و تلاش کرد تا معارف ناب محمدی و شیعیان علوی را از دخالت در ابداع بشر در حوزه فلسفه و عرفان حفظ کند. اما این مجسمه حقیقت و صفا در کوشش های فکری و تربیتی و تبلیغی هرگز از اخلاق علمی و روحیه تحقیق و مناظره و موعظه خوب فراتر نرفت.

غلامرضا گلی زواره که تالیفات زیادی در تاریخ و جغرافیای جهان اسلام و جهان تشیع دارد، الگوها و مسائل فرهنگی و اجتماعی مناسبی را معرفی کرده است. کتاب اکنون در هشت بخش تنظیم شده است:

بخش اول به دوران کودکی، معلمان، اساتید و تحصیل شیخ مجتبی قزوینی در قزوین، نجف، کربلا، قم، مشهد و بروجرد می‌پردازد.

تدریس، تربیت شاگردان شایسته، ترویج معارف توحیدی، آموزش معارف قرآن و روایی و حکمت و خطبه های نیکو و بیداری در قسمت دوم کتاب مورد داوری قرار گرفته است.

انجام تحقیق و نگارش و تدوین تفسیر پنج جلدی اما قرآن همچنین تألیف رساله ای در معرفت نفس و اثر نقد علمی و فلسفی اصول یازده گانه ملاصدرا در اصول حکمت متعالیه و تحقیق علم غریبه و نیز جنبه های ذوق و ادب و استعداد این عالم در تألیف. شعر موضوعی است که در بخش سوم به آن پرداخته شده است.

تلاش‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت‌های مبارزاتی، حضور مؤثر در نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به‌ویژه در خطه خراسان، سوابق فساد، تباهی و فساد رژیم استبدادی پهلوی را افشا می‌کند و از رهبری ولی فقیه دفاع می‌کند. انقلاب در مبارزه با حکومت‌های طاغوتی، عدم مقاومت در برابر انحراف فکری و فرقه‌های موضوعی در بخش چهارم از دیدگاه خوانندگان مطرح شده است.

در قسمت پنجم کتاب، سیره اخلاقی، روحی و عرفانی این خود مجتهد و فضایلی چون تواضع، همدردی با مردم، سادگی، قناعت، عظمت روح، عزت نفس، همت بالا، دینداری آمده است. غیرت، پایبندی به موازین دینی که در شخصیت وی متبلور شده است، با ذکر نمونه های مستند تبیین شده است.

در این مدرسه دلسوز معلمان و معلمان، ده ها شخصیتی که به مقام رهبری و مقام رسیدند، کارنامه درخشان و باروری در عرصه های آموزشی، علمی و ترویجی از خود به جای گذاشته اند. در بخش ششم بزرگانی چون آیات و حاجی اسلام خامنه ای، سیستانی، محمود مجتهدی سیستانی، محمدرضا حکیمی، سید محمدرضا سعیدی، سید هاشمی نژاد، محمد واعظ زاده خراسانی، ابوالقاسم خزعلی، سید عباس و سید. باقر ملکی و دیگران اهل فضل و مهربانی که شاگرد این بزرگواران شده اند معرفی شده اند.

شیخ مجتبی قزوینی در دفاع از ارزشهای الهی، مبارزه با مفاسد و ظلم و نیز افشای تحریفات فرقه ای، همفکری، حمایت و مشورت کاروانی از علما و روحانیون بود که در قسمت هفتم کتاب به خوانندگان معرفی شد.

خانواده، فرزندان، مرگ و اشعار در غم یک وکیل متوفی موضوعاتی است که در بخش آخر به آن پرداخته شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در سال ۱۳۹۲/۲/۱۸ در مورد این عالم بزرگوار فرمودند: «مرحوم حاجی شیخ مجتبی قزوینی (رضوان الله تعالی علیه) از ملاهای برجسته مشهد و مخالف فلسفه و عرفان بود. از خادمان فداکار ایشان بوده و هست، آن مرد واقعاً بزرگ بود، اما حس علمی ایشان این بود: ضد فلسفه و عرفان ستیز هم تدریس می کرد که کتاب هایی در مورد آن نوشته شده بود؛ از برجسته ترین شاگردان آن مرحوم بود. آمیرزا مهدی اصفهانی؛ و کاهن اعظم مغز فلسفه و عرفان، لب فلسفی و عرفان بود؛ بله، خیلی دورند، یعنی دقیقاً در دو قطب طیف قرار دارند. وقتی مبارزه شروع می شود و امام اشاره می کند. که رهبر این مبارزه است – امام از روز اول مبارزه این را ثابت می کند – آقای حاجی شیخ مجتبی قزوینی بود، با این همه تفاوت، از مشهد برخاست و همراهان را گرفت و ایشان به امام آمدند. متر قم; آمدند و به کشیش ابراز ارادت کردند. تا زمانی که ایشان زنده بودند – در سال ۱۳۴۶ فوت کردند – پای انقلاب بودند، یعنی ما با وجود سلایق مختلف، امید زیادی به طلبه های مبارز آن روز در مسجد داشتیم تا مرحوم حاجی شیخ مجتبی. و چنین کشیشی به شرح زیر است. »

«روح و دل فرزانه فروزنده; تعلیم و تربیت و سیره اخلاقی آیت الله شیخ مجتبی قزوینی با معرفی شاگردان و دوستان » تحقیق و تألیف غلامرضا گلی زواره، صفحه ۳۹۵ با قیمت ۸۵۰۰۰ تومان توسط انتشارات بین المللی منتشر شده است.