سیر تحول دیدگاه مفسران آیات مهدویت کتاب شدبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب سیر تحول دیدگاه مفسران به آیات مهدویت (عصر حضور معصوم تا عصر غیبت کبری) اثر مرتضی عبدی چاری است. به همت این پژوهشکده در ۴۷۲ صفحه منتشر شد.

با اهداف و رویکردهای مختلف می توان به دیدگاه مفسران درباره مهدویت پی برد. هدف اصلی این پژوهش بررسی سیر تحول و نگرش های تفسیری مهدوی و نیز تعیین حجم و کیفیت ورود به این حوزه و بیان ویژگی های دوره ای است که مفسران اسلامی اعم از شیعه و سنی در آن به بحث مهدویت پرداخته اند. به دنبال آن یک رویکرد خارجی و یک سطح دوم.

اساساً این کتاب در صدد پاسخگویی به این سؤالات است که دیدگاه مشرکان (امریکا) و مفسران شیعه و سنی در دو دوره تاریخی حضرات معصومین (ع) و غیبت صغری چه بوده است و در این موارد به چه موضوعاتی از مهدویت اشاره شده است. دو دوره؟ آیا این تحول در حضور و غیبت ائمه (ع) اتفاق افتاده است یا خیر؟ آیا شرایط و فضای زمانه بر نوع مفسر تأثیر می گذارد؟ اما با انجام چنین تحقیقاتی می توان شبهاتی را در مورد غیبت مهدویت در قرآن حل کرد.

این اثر در ۳ بخش و ۱۶ فصل به رشته تحریر درآمده است. مؤلف در بخش اول این اثر در ۱۲ فصل به «مهدویت در کلمات راسخ فی العلم»، تفسیر مهدویت در کلام رسول الله (ص) و امام معصوم پرداخته است. (آمریکا) اعلام کرده است.

در بخش دوم این اثر که با عنوان «نظرات مفسران آیات مهدی در عصر معصوم (ع)» در دو فصل، مفسران شیعه و سنی و مفسران عصر. وجود ائمه(ع) مورد بحث را ابن عباس، سعید بن جبیر، غریب القرآن، المجاهد، حسن بصیری، السعدی الکبیر، مقاتل بن سلیمان، القرآن سنانی می توان تفسیر کرد. ، تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع)، مرویه ام المؤمنین (عایشه)، عبدالله بن عمر بن خطاب، ضحاک، سفیان ثوری اشاره کرد.

«دیدگاه مفسران بر آیات مهدی در عصر غیبت کبری» عنوان سومین و آخرین بخش این کتاب است که به مفسران و مفسران شیعه و سنی زمان مذکور اشاره دارد. القرآن ابن قتیبه، جامع البیان فی تفسیر القرآن و تفسیر القرآن العظیم از تفسیر اهل سنت بحث شده است.