«صاحبدلان» امید تئاتر در عرصه دین و مذهب – تئاتر آنلاین


مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره ملی و بین المللی تئاتر صاحبدلان با تاکید بر لزوم ارتقای جشنواره از یک رویداد به یک روند هنری در تئاتری که به موضوعات مذهبی و مذهبی می پردازد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دوازدهمین افتتاحیه سراسری و اولین دوره بین المللی تئاتر «جاده صاحب» ساعت ۲۱:۰۰ سه شنبه ۳۰ تیرماه با حضور. محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، محمود فرهنگ دبیر دوازدهمین دوره ملی و بین المللی تئاتر صاحبدلان با حضور تعدادی از هنرمندان برگزار شد. در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در سخنان افتتاحیه این مراسم گفت: امیدوارم در ۱۲ دوره ملی و اولین دوره بین المللی تئاتر صاحبدلان شاهد اجراهای ارزشمند و وفاداری باشیم. نگاه ما و همه هنرمندان این است که در این جشنواره اتفاقات خوبی در حوزه دینی و اعتقادی بیفتد و نسبت به سال های گذشته باشکوه تر برگزار شود.

وی ادامه داد: امید است تحقیقات انجام شده در این رویداد توسط استاد احمد جولایی و همکاران مورد استفاده دانشجویان و اهالی علم و دانش قرار گیرد و شاهد تولید علمی ارزشمند باشیم.

مدیر کل هنرهای نمایشی تصریح کرد: در بخش نمایشنامه نویسی و بین الملل امیدواریم شاهد تولیدات خوب و مشارکت گروه های حسن نیت از کشورهای مختلف و تلاش جناب آقای محمود فرهنگ باشیم. زیرا گروه های بین المللی جایگاه و سبک خاص خود را در موضوعات زیبایی شناسی، فنی و اجرا دارند. حضور آنها باعث تبادلات هنری و فرهنگی خواهد شد.

کاظم نظری در پایان سخنان خود گفت: از همه دست اندرکاران و جناب آقای محمود سالاری که همواره حامی فعالیت های تئاتر دولتی به ویژه این رویداد ارزشمند بوده اند تشکر می کنم و امیدوارم تاثیر برگزاری این دوره در این دوره باشد. در سالهای آینده مشهود خواهد بود.

پس از سخنان مدیرکل هنرهای نمایشی و اجرای «علی خوانی» توسط مرشد ابوالفضل ورمزیار، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی کوتاهی پرداخت.

محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر صاحبدلان بتواند همه علاقمندان به هنر تئاتر را شکست دهد، در راه موفق خواهد بود، اگر نه صاحبدلان یک طرف می ماند. و جریان تئاتر از سوی دیگر.» همانطور که در روز افتتاحیه پوستر گفتم، امیدوارم صاحبدلان به روند نمایشی این رویداد برسد.

وی افزود: وجه اشتراک این رویداد با تئاتر این است که تئاتر به معنای نمایش و خلق دراماتیک وقایع است. این خلق دراماتیک نمایش اگر در «صاحبدلان» اتفاق بیفتد، می تواند تأثیرگذار باشد و بقیه جریان تئاتر را تحت تأثیر قرار دهد. امیدوارم شاهد روند و تأثیر «صاحبدلان» در جشنواره تئاتر کودک، جشنواره بین المللی فجرو باشیم. مناسک و جشن های سنتی

معاون هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تصریح کرد: جریان «صاحبدلان» باید منشأ جریان تئاتر دولتی باشد، زیرا دین معیار و معیاری برای تشخیص خوب و بد است. «صاحبدلان» تئاتری مذهبی است که باید استانداردها را به نمایش بگذارد و اگر بتواند این معیارها را دقیق‌تر به مخاطبان ارائه کند، موفق خواهد بود.

مرشد مهدی چایانی در ادامه برنامه پس از سخنان محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوای امیرالمؤمنین علی (ع) اشاره کرد.

پس از پایان برنامه، محمود فرهنگ، مدیر جشنواره درباره اولین دوره بین المللی «صاحبدلان» گفت: «بعد از اینکه نمایش تئاتر صاحبدلان وارد دهه دوم فعالیت خود شد، نیاز به ارتباط تئاتر با مسلمانان را احساس کردیم. سه قسمت.

وی ادامه داد: اولین حوزه فعالیت گروه بین الملل نمایشنامه نویسی است. تلاش می کنیم آثار نویسندگان داخلی و خارجی از ۲۵ کشور مسلمان را بپذیریم و برگزیدگان اسفند ماه را معرفی کنیم. دوم، نشست پژوهشی با یک استاد کلاس است که در آن از ده محقق از کشورهای مسلمان دعوت کرده ایم تا مقالات چکیده ای را به دبیرخانه ارسال کنند. تعدادی از این پژوهشگران به مدت سه روز برای برگزاری سمینارها به تهران و سپس به ده استان دیگر دعوت می شوند تا بتوانند پژوهش های خود را در موضوع ادبیات نمایشی دینی ارائه دهند. لازم به ذکر است که تاکنون ارتباط مستقیمی با این پنج محقق برقرار شده است.

فرهنگ گفت: در حوزه پژوهشی، تا زمان برگزاری هر رویداد هنری، در فراخوان و برنامه برنامه، به هر پژوهشگر داخلی فهرستی از عناوین مرتبط با اهداف پژوهشی ارائه می شود تا بتوانند موضوعات مورد علاقه خود را بررسی کنند. .

دبیر جشنواره «صاحبدلان» می افزاید: سومین حوزه از بخش بین المللی دعوت از گروه های نمایشی کشورهای مسلمان از طریق سفارتخانه ها، رایزن های فرهنگی و سازمان های هم افزایی که در این زمینه تجربه دارند است که به احتمال زیاد در دی ماه میزبان آن خواهیم بود. امسال از آنجایی که برای بخش بین المللی تا ژانویه و یک ماه فرصت داریم و هنوز به اجرای صحنه ای این قسمت نرسیده ایم، نمی توان در این مورد مفصل صحبت کرد.

این هنرمند ادامه داد: نمایش «صاحبدلان» از تیرماه آغاز و تا آذرماه ادامه دارد. بنابراین، ارائه ها و شکل های هر بخش باید نزدیک به زمان آماده سازی باشد.

محمود فرهنگ در پایان گفت: آیینی «صاحبدلان» هم اکنون در حال برگزاری است و از آنجایی که عید قربان را تا غدیر می گذرانیم، نمایش خیابانی، میم و اکران خوانی با موضوع این مراسم را روی صحنه خواهیم داشت.