طبق گزارش‌ها، اپل به تامین‌کنندگان گفته است که از برچسب‌های «ساخت تایوان» در محموله‌ها به چین اجتناب کنند


طبق گزارش ها، اپل به تامین کنندگان تایوانی هشدار داد که پس از سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، اطمینان حاصل کنند که محموله های ارسالی به چین با مقررات برچسب قدیمی مطابقت دارند. به گفته نیکی (از طریق گاردین)، این شرکت اخیراً به تولیدکنندگان گفته است که قطعاتی که به سرزمین اصلی می روند باید «چین تایپه» یا «تایوان، چین» را به عنوان منبع ذکر کنند.

این در راستای سیاستی است که چین سال‌ها دنبال می‌کرد اما تنها پس از تشدید تنش‌ها با ایالات متحده پس از دیدار هفته گذشته پلوسی شروع به اجرای آن کرد. بر اساس این سیاست، مقامات می‌توانند محموله‌های با برچسب «ساخت تایوان» را به تأخیر بیندازند یا رد کنند. جزایر خودگردان مجموعه ای از قوانین برچسب گذاری خاص خود را دارند. موارد ارسالی باید “تایوان” یا “جمهوری چین” را به عنوان مبدا ذکر کنند.

این غول فناوری و بسیاری دیگر از شرکت های آمریکایی روابط پیچیده ای با چین دارند. اگر این گزارش دقیق باشد، این اولین باری نیست که اپل به دنبال راضی کردن حزب کمونیست چین است. در سال ۲۰۱۹، این شرکت شکلک پرچم تایوان را از iOS در هنگ کنگ در میان اعتراضات طرفدار دموکراسی در آن سال در شهر حذف کرد.

در این صورت، اپل ممکن است چاره ای جز پیروی از سیاست چین در مورد محموله های تایوان نداشته باشد. پیش از عرضه آیفون ۱۴ در اواخر سال جاری، تاخیرهای اضافی به دلیل اختلافات گمرکی احتمالاً به اپل آسیب می رساند.