ظلم به مردم در بستر تاریخ / مشورت با نیروی دریایی


به گزارش خبرنگار مهر، سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در حاشیه نشست اعضای هتلداران دولتی و جوامع مناطق آزاد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در این برنامه که شامگاه چهارشنبه در هتل فردوسی برای پاسخ به سوالات خبرنگاران مهر در خصوص بافت تاریخی شیراز برگزار شد، گفت: ما بافت تاریخی را حفظ می کنیم بنابراین هزینه زیادی برای آن می پردازیم. برخی علیه ما موضع سیاسی گرفتند.

ضرغامی گفت: در موضوع بین الحرمین هر بار که کمیسیون مربوطه در وزارت راه و شهرسازی طرحی می آورد ما با آن مخالفت می کنیم م.. باز کردن راه باید به گونه ای باشد که به ساختمان آسیبی وارد نشود. در آنجا ساختمان هایی وجود دارد که نیاز به بازسازی دارند. هدف ما حفظ بافت تاریخی است. آنها برای خیابان ها و فعالیت های تجاری کار نخواهند کرد.

وی افزود: کسب جزوه ما برنامه داریم اما پول نداریم. یکی از مشکلات ما این است که مردم را خانه صدا می کنیم ات آسیب ندهید. یا نساز. ما پولی نداریم که از شما بخریم. البته هر جا که پول داریم می خریم. مثل تبریز که به سختی خریداری می شود. من از شن های تاریخی کلاردشت در دولت صحبت می کنم، دولت معتقد است زمین مصوب پاسخ به مردم بده

ضرغامی در مورد حق است الشفی او گفت: «حفاری وظیفه انحصاری ماست. این کار قطعا خلاف قانون است و باید با مجوز وزارت میراث انجام شود.

وزیر میراث فرهنگی گفت: معیارهایی هم داریم ان ما داریم. هر روز گفته می شود که در منطقه قبرستان یافت می شود. به مدیرم گفتم ام که هیچکس هم حق دخالت در کار شما را ندارد. اداره کل میراث فرهنگی منطقه را شناسایی می کند و اگر تشخیص دهد نیاز به کاوش و مطالعه دارد این کار انجام می شود.

او گفت: «ما یک برنامه تشویقی برای کسانی داریم که ارث می‌گیرند و آن را به وزارت می‌دهند، اما این بدان معنا نیست که همه بروند و هر کاری می‌خواهند انجام دهند و حفاری کنند. این خلاف قانون است.

ضرغامی ادامه داد: هیچ محدودیتی برای برخورد با متخلفان در این زمینه نداریم، فعالان در حال تبلیغ اموال در فضای مجازی هستند. پیدا کردن در قانون جدید درباره آنها به دادگاه معرفی خواهیم کرد گیر ما انجام می دهیم.

وزیر میراث فرهنگی درباره خرید کشتی های فرسوده و فعالیت در حوزه گردشگری دریایی گفت: در تخصص من نگفته که کشتی دوم بهتر است یا نو. من باید سوخت کشتی را حل می کردم که این کار انجام شد. در مورد قایق تماس های زیادی دریافت می کنم. ما به تقویت خطوط گردشگری دریایی کمک می کنیم. حتی با نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان مصاحبه شده است و ظرفیت ساحل شمالی کار می کند.

وی ادامه داد: ما مانع مهمی برای اسکله ها هستیم می میدانم من معتقدم که ما نیاز به سرمایه گذاری جدی در حوض داریم. من در حال حاضر ظرفیت اسکله را بررسی می کنم تا ببینم آیا برای کشتی های بزرگ مناسب است و آیا اسکله قادر به پهلوگیری کشتی ها است یا خیر. ABRI می تواند در زمینه گردشگری دریایی به ما کمک کند. قرار است برنامه مشترکی با امیر سیاری داشته باشیم.

وی همچنین درباره سفر تماشاگران جام جهانی قطر به ایران گفت: ظرفیت جام جهانی خوب است و گردشگران متفاوت هستند اما از حداقل های فرهنگی خود نمی گذریم. کسانی هستند که می گویند ما با روسیه به توافق رسیدیم که گردشگران روسی و کسانی که اعلام کردند به مناطق خاصی بروند یا مشروبات الکلی از آنها پذیرایی شود. این درست نیست.