فرصتی که ایران برای جام جهانی از دست داد/ هیاهو برای هیچ


در چند ماه گذشته بارها مسئولان وزارت راه و شهرسازی از تلاش برای راه‌اندازی خط دریایی مسابقات جام جهانی خبر داده‌اند که در نهایت اعلام شد به دلیل فرصت‌های خوبی که وجود داشت، سفر دریایی جام جهانی لغو شد. داشته است. برای توسعه سفرهای دریایی در کشور به وجود آمده و امکان سفر ارزان برای تماشای بازی جام جهانی عملا بدون نتیجه باقی خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، پس از شیوع ویروس کرونا از مارس ۲۰۱۸، سفر به چندین کشور تعطیل شد. از جمله سفر دریایی ایران به قطر و عمان که قبل از کرونا به عنوان مقصدی جدید در دستور کار قرار داشت اما شیوع این بیماری در جهان باعث وقفه در این زمینه شد. با کاهش این بیماری سفر ادامه یافت و پس از آن از زمستان سال گذشته و جام جهانی قطر، مذاکرات برای راه اندازی خط کشتیرانی دوحه برای دومین بار در دستور کار قرار گرفت.

البته چالش هایی مانند قیمت سوخت کشتی ها وجود دارد که برای رفع این مشکل سازمان بنادر و دریانوردی با وزارت نفت و میراث فرهنگی مذاکره کرده است تا سوخت کشتی ها را با قیمت یارانه ای تامین کند. این سفر نیز مانند سفرهای دریایی داخلی با هزینه سفر خارجی باید اقتصادی باشد و رستم قاسمی – وزیر راه و شهرسازی – اعلام کرد که موضوع سفر به قطر در جام جهانی نیز در دستور کار قرار دارد.

بر این اساس، از فروردین ماه امسال مسئولان وزارت راه و بنادر و سازمان دریانوردی اعلام کردند که تعمیر و لایروبی اصلی اسکله مسافربری بوشهر و راه اندازی خط کشتیرانی مسافری و آماده سازی بندر مسافری انجام شده است. ایران و قطر در دستور کار قرار دارند تا در نهایت با توافق قطر امکان جابه جایی مسافران در جام جهانی فراهم شود.

همچنین در مرداد ماه اعلام شد که همه چیز برای سفرهای دریایی در جام جهانی آماده می شود و منوط به حضور شرکت های خصوصی و خطوط کشتیرانی و در نهایت مهرماه کمتر از دو ماه مانده به شروع است. بازی‌های جام جهانی، وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: با توجه به هزینه‌های بالای اقامت در قطر، حمل‌ونقل از بوشهر و کیش ترتیب داده شده است تا مردم صبح‌ها بازی را تماشا کنند و عصر به ایران برگردند.

با این حال هفته گذشته و کمتر از دو هفته مانده به بازی جام جهانی در حالی که قیمت پروازهای ایران به قطر اعلام شده و خبری از فروش بلیت کشتی بوشهر به دوحه نیست، مهدی فراهانی فراهانی – رئیس اداره کل دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که قطر نمی تواند امکان انتقال مسافران زمینی از بندر این کشور به دوحه را فراهم کند و به همین دلیل سفرهای دریایی ایران برای جام جهانی قطر لغو شده است.

پس از این اظهارات، سید عزت الله ضرغامی – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – لغو سفرهای دریایی به قطر را تایید کرد و گفت: اگرچه کشتی سانی آماده مسافرگیری و حرکت به قطر است، اما دولت قطر. به دلیل مشکلات داخلی امکان پهلوگیری کشتی ها و کشتی های ایرانی وجود ندارد و مقامات قطری بابت این وضعیت عذرخواهی کردند و نتوانستند گردشگران دریایی را جذب کنند.

اگرچه سازمان بنادر علت لغو سفرهای دریایی به قطر را تصمیمی فراتر از وزارتخانه امیر قطر اعلام کرد، اما در یک سال گذشته بارها وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که هماهنگی های لازم برای این امر انجام شده است. سفرهای دریایی به قطر و اکنون در فاصله ای کوتاه دو هفته مانده به شروع بازی های جام جهانی، این برنامه حذف شده و راه اندازی خط بوشهر – قطر با وعده ارزان قیمت به بعد از جام جهانی موکول شده است. . – سفر یک روزه به قطر برای مخاطب ایرانی به جایی نمی رسد، مهم است.