فیلترها و فیلترهای اینترنتی فروش شرکت را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.


به گفته جمشیدیان، با قطع شدن اینترنت در شرایط سخت شرکت ها برای جبران اعتماد مشتریان، ۵۰ درصد از فروش خود را از دست دادند.

به گزارش روابط عمومی شرکت نصر تهران، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر این سازمان در یادداشتی نوشت: بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط نصر تهران، ۴۸ درصد از شرکت ها بیش از ۵۰ درصد کاهش فروش داشته اند. “

به گفته کشاورز جمشیدیان، آنچه در این زمان می بینیم این است که از طریق چند اپراتور به اینترنت دسترسی وجود دارد و این امکان از طریق اپراتورهای دیگر مانند اپراتورهای تلفن همراه وجود ندارد. از سوی دیگر با محدودیت هایی از سوی ارائه دهندگان اینترنت خط ثابت که به آنها FCP می گوییم مانند Telecom، Shuttle، Asiatec و … نیز مواجه هستیم. اینکه برخی از مسئولان می گویند قطع اینترنت کلمه مناسبی برای حادثه نیست قابل درک است.

به گفته دبیر سازمان نظام صنفی یارانه ای استان تهران، آمار ارائه شده بر اساس پرسشنامه ۱۰۴ شرکت عضو نصر تهران از ۱۶ تا ۲۰ مهرماه پاسخ داده شده است. در واقع، اگر اعداد را خرد کنیم، نیمی از شرکت هایی که مورد بررسی قرار گرفتیم، نیمی از فروش خود را از دست دادند.

کشاورز جمشیدیان در ادامه توضیح زیان های این شرکت نوشت: نکته دیگر اینکه حدود نیمی از بنگاه های اقتصادی ما اعلام کردند روزی بیش از ۵۰ میلیون تومان ضرر کرده اند که ناشی از کاهش فروش بوده است و حدود یک پنجم اعلام کردند که متضرر شده اند. بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون.”

وی در ادامه توضیحات خود با تایید اینکه کمتر از یک دهم شرکت ها گفته اند روزانه حدود نیم میلیارد تومان از این ممنوعیت متضرر شده اند، نوشت: این رقم را با تعداد شرکت های این اکوسیستم معکوس کنید تا متوجه ابعاد آن شوید. زیان شرکت.”

این قسمت از کارنامه او تنها به آسیب های مستقیمی که کسب و کارها متحمل می شوند تمرکز دارد و در بخشی دیگر شاورز به بررسی زیان های غیرمستقیم کسب و کارها می پردازد.

خسارت غیر مستقیم

دبیر نصر تهران در بخشی دیگر از توضیحات خود در این یادداشت به بررسی آسیب غیرمستقیم اینترنت می پردازد و می نویسد: آسیب غیرمستقیم از بین رفتن اعتماد عمومی است، نمی دانم اصلاً قابل جبران است یا خیر؟ بازگرداندن اعتماد عمومی چقدر طول می کشد.سرمایه گذاران، تولیدکنندگان داخلی، توسعه دهندگان نرم افزار یا کارآفرینان تحت تأثیر این وضعیت قرار دارند.

وی در همین بخش به دشواری جذب سرمایه برای کسب و کارها اشاره می کند و می نویسد: صاحبان مشاغلی را در نظر بگیرید که برای جذب سرمایه از کشورهای همسایه مانند ترکیه و دبی دچار بدبختی شده اند. وقتی سرمایه گذاران ساده ترین ابزار را برای ارتباط با داخلی ندارند تولید کننده و نمی تواند ارتباط برقرار کند، می ترسید، می گفت محصولات من باید بر اساس اینترنت فروخته شود و وقتی اینترنت ایران قطع می شود، چگونه می توانم سرمایه ام را به تولیدکنندگان ایرانی بسپارم؟ چگونه آنها را باید اندازه گیری کرد.”

وی همچنین درباره قطعی کامل اینترنت نوشت: بله، شاید هنوز به طور کامل خاموش نشده ایم، اما شرایطی که پیش آمد شرایطی را ایجاد کرد که کسب و کارها دچار مشکل شوند، اگرچه قطع شدن اینترنت به طور کامل اتفاق نیفتاد، اما در در زمان و مکان معینی، کاربران نمی توانستند از طریق تلفن همراه خود به اینترنت متصل شوند، بنابراین منظور از آسیب در این مدت صرفاً بر اساس قطع کامل اینترنت نیست، بلکه منظور محدودیت است.

کشاورز همچنین نوشت: ما علاوه بر تداخل و محدودیت، با فیلترینگ هم مواجه هستیم، شاید امروز قطعی اینترنت نداشته باشیم، اما با فیلترینگ محدودیت ایجاد می شود، مثلاً پیام رسان واتس اپ و اینستاگرام فیلتر شده، امکان قطع دسترسی وجود دارد. کسانی که مشاغل خانگی در پلتفرم اینستاگرام دارند به دلیل فیلتر بودن این اپلیکیشن با مشکل مواجه می شوند، زیرا دسترسی به آنها قطع شده است، توجه داشته باشید که اینجا اینترنت قطع نشده است، اما دسترسی خریداران به آن محصولات و تولیدکنندگان از بین رفته است.

وی با اشاره به پلتفرم های بدون فیلتر نوشت: برخی می گویند؛ همه پلتفرم ها و اپلیکیشن ها فیلتر نیستند؛ مانند هتیفان، نتبرگ و… اما فراموش نکنید که اگر کاربر این مجموعه هستید و سرویس دهندگان فیلتر نیستند. بنابراین در ساعاتی از روز که در منزل یا محل کار نیستید به دلیل قطع شدن سرویس اپراتور تلفن همراه به اینترنت دسترسی ندارید بنابراین این محدودیت دسترسی شما را از بین می برد همچنین می دانیم که بسیاری از افراد کسانی که از خدمات خاصی استفاده می‌کنند، نیازی به داشتن آن‌ها در قالب اپلیکیشن در گوشی خود ندارند و آدرس ارائه‌دهنده خدمات را نمی‌دانند؛ بنابراین سرویس مورد نظر خود را در گوگل جستجو می‌کنند.”

دبیر نصر تهران به مشکل ناشی از عدم دسترسی به گوگل برای تجارت اشاره کرد و نوشت: حالا حتی اگر گوگل فیلتر نباشد و دسترسی شما به اینترنت (ترافیک بین المللی) قطع شود، نمی توانید جستجو کنید. ارائه دهنده سرویس در گوگل.. بنابراین فروش ارائه دهنده خدمات در آن ساعت به شدت کاهش یافت. این مشکل جنبه دیگری از ممنوعیتی است که هفته گذشته اجرا شد. مقاماتی که می گویند در این زمان یا در این مکان اینترنت قطع نمی شود. یا اینکه برخی از سرویس‌ها یا پلتفرم‌های خاص فیلتر نشده‌اند، باید این طرف ماجرا را ببینید.

دولت و جبران خسارت

کشاورز در بخشی دیگر از یادداشت های خود به پیشنهاد ارائه شده به دولت اشاره کرد و نوشت: همه ما به خاطر داریم در شورای اقتصاد زمانی که به شرکت ها دستور داده شد محصولات خود را به قیمت ثابت بفروشند، مابه التفاوت و جبران ضرر و زیان به آنها داده شد. سازمان‌های پشتیبانی این تفاوت را محاسبه کردند و به سازنده بازگشتند.

وی در ادامه خواستار ارائه تسهیلات به عنوان راه حل شد و نوشت: هر چند اکنون می توان جبران این ضرر و زیان را محاسبه کرد و به تولیدکننده بازگرداند و یا حتی تسهیلات ارائه کرد، به عنوان مثال با توجه به مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده برای تابستان که ۳۰ مهر است با مالیات های سازمان مکاتبه می کنیم که حداقل یک ماه به این مهلت اضافه شود و ۵۰ درصد تخفیف بدهیم، این مرحله صفر است و نمی گویم اولین قدم برای جبران خسارت است. فقط می گویم دولت باید به اصطلاح برادری را ثابت کند».