فیلتر اینستاگرام چه زمانی رفع می شود؟


وب سایت گجت نیوز با اشاره به اختلال در دسترسی به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتس اپ، زمان احتمالی رفع فیلتر این دو پیام رسان را بررسی کرده است.

بر اساس گزارش های صبحگاهی، او بهترین ها را می نویسد: وب سایت گجت نیوز با اشاره به قطع دسترسی به شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام و واتس اپ، زمان احتمالی رفع فیلتر این دو پیام رسان را بررسی کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

* از روز گذشته قطعی های شدیدی در اتصال اینترنتی کاربران به وجود آمده و از سوی دیگر شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتس اپ نیز فیلتر شده اند. در حال حاضر کاربران ایرانی تنها با فیلترشکن می توانند به این شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشند. در واقع در حال حاضر تنها اپلیکیشن های ایرانی در حوزه پیام رسان و شبکه های اجتماعی رایگان هستند و تمامی شبکه های اجتماعی خارجی در ایران مسدود هستند.

* به گزارش این خبرگزاری، تصمیم برای فیلتر اینستاگرام و واتس اپ در شورای امنیت کشور اتخاذ شده است. این در حالی است که اوایل دیروز اپراتورهای تلفن همراه و وزیر ارتباطات موضوع محدودیت اینترنت و شبکه های اجتماعی را رد کردند. عیسی زارع پور گفت: در برخی نقاط و برخی ساعات محدودیت های موقتی وجود داشت که رفع شده و اکنون شبکه ارتباطی از نظر سرعت و کیفیت مشکلی ندارد.

* اما اکنون این سوال پیش می آید که چه زمانی اینستاگرام و واتس اپ بدون فیلتر می شوند؟ با توجه به اینکه شورای امنیت به دلیل مسائل امنیتی تصمیم به فیلتر اینستاگرام و واتس اپ گرفته است و همچنین با توجه به اظهارات وزیر ارتباطات، احتمال موقتی بودن فیلتر شدن این شبکه های اجتماعی وجود دارد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی از موقتی بودن این انسداد خبر داد.

خبرگزاری برنا همچنین اعلام کرد که مشکل اتصال به اینترنت در آخر هفته حل می شود، اما توضیحی در مورد زمان رفع ممنوعیت اینستاگرام، واتس اپ و برخی خدمات دیگر نداد.

پیش بینی انتشار فیلترهای اینستاگرام و واتس اپ

* در هر صورت برخی پیش بینی ها حاکی از حذف فیلترهای اینستاگرام و واتساپ پس از آرامش است، اما برخی نیز معتقدند.

تعدادی از فعالان رسانه ای بر این باورند که تحریم ها و فیلترینگ اینستاگرام ادامه خواهد داشت، اما به احتمال زیاد در روزهای آینده ممنوعیت ها از سرویس های گوگل و واتس اپ حذف خواهد شد.

* با این حال تا آرام شدن اوضاع و فروکش کردن اعتراضات خیابانی، اینستاگرام و واتس اپ همچنان فیلتر هستند و پس از عادی شدن وضعیت باید منتظر ماند و دید که در خصوص ادامه فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی در ایران چه تصمیمی می گیرند.

* با توجه به ارتباط این شبکه های اجتماعی با اقتصاد، کسب و کار، زندگی و ارتباطات کاربران، عدم دسترسی به شبکه های اجتماعی می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند.