لزوم توسعه فرهنگ مالیاتی


همانطور که می دانید در سال های اخیر درآمد دولت از محل مالیات افزایش چشمگیری داشته است. بنابراین موضوع فرهنگ مالیاتی موضوع مهم تری برای دولت است. فرهنگ مالیاتی بستری برای تحقق اهداف نظام اقتصادی و مالی کشور محسوب می شود. از این رو، تعریف مالیات: مالیات عبارت است از وجوه نقدی که دولت از مؤدیان برای تأمین هزینه های عمومی خود طبق قوانین و مقررات موجود دریافت می کند. مالیات غیرمستقیم نیز برای کنترل فعالیت های اقتصادی شرکت ها و تعیین سیاست مالی دولت در نظر گرفته می شود.

فرهنگ مالیاتی به معنای ترغیب اعتماد و اطمینان مردم به پرداخت مالیات بر اساس میل باطنی و انجام تعهدات شخصی است و هر زمان که بتوان نسبت به این موضوع به یقین رسید به این معناست که فرهنگ مالیاتی در کشور به هدف خود رسیده است. . برای ترویج این معضل باید آموزش و آگاهی شهروندان در زمینه قوانین مالیاتی صورت گیرد تا مودیان در پرداخت مالیات با رعایت عدالت و انصاف مطابق میل خود عمل کنند.

رشد فرهنگ مالیاتی به منظور پرداخت مالیات مشاغل نیز ممکن است منجر به افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی شود. اگر باور عموم مردم نسبت به هزینه های مالیاتی در زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی کشور به وضوح بیان و اعلام شود، قطعا به فرهنگ مالیاتی کمک می کند.

اگر شهروندان قبل از پرداخت مالیات از برنامه های آتی دولت برای مکان یابی هزینه های مربوطه آگاهی کامل داشته باشند، خود این موضوع به ما کمک می کند تا مسئولیت اجتماعی خود را بپذیریم و زمینه رشد و ارتقای فرهنگ مالیاتی را فراهم کنیم.

البته پرداخت مالیات و تعهدات ارزش افزوده یکی از مناسب ترین راهکارهاست چرا که بسیاری از این وجوه در طول سال به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شود و این سازمان ها از این وجوه برای تامین هزینه ها و پیشرفت عمومی استفاده می کنند. . نیز متوجه شد.

همچنین دولت در نظر دارد با اطلاع رسانی لازم در فضای عمومی کشور، تعیین اهداف دقیق سیاست مالی، تعیین سیاست صحیح درآمدهای مالیاتی و نیز ساده سازی و اجتناب از آن، گام های موثری در جهت ارتقای هر چه بیشتر فرهنگ مالیاتی بردارد. . تمام پیچیدگی روش های وصول مالیات را می توان در این مورد استفاده کرد.

خاطرنشان می شود، اداره روابط عمومی و آموزش مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشورمان در سال جاری فعال بوده و مسئولیت اطلاع رسانی به تمامی اقشار جامعه را حتی در این روزنامه در خصوص شفاف سازی و توضیحات لازم در خصوص قوانین مالیاتی بر عهده داشته است. مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده و نحوه انجام امور مربوطه.

از سوی دیگر، ارائه آموزش های لازم و اطلاعات کافی از سوی سازمان امور مالیاتی در خصوص راهکارهای مالیاتی، موجب افزایش آگاهی فعالان اقتصادی نسبت به فعالیت های خود و نحوه محاسبه سود و زیان آنها شده و این مقوله را در ارائه قیمت کالا در نظر می گیرند. . و خدمات.. این موضوع گام مهمی در جهت فرهنگ سازی مالیاتی است.

همچنین با پیگیری سایر ارگان های دولتی و سازمان های ذیربط از جمله شورای عالی بورس، گمرک، بانک مرکزی و سایر نهادهای اقتصادی کشور به دلیل حضور روابط عمومی ها و ادارات مالیاتی. آموزش و تبدیل این مصوبات به بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها برای تحقق انضباط مالیاتی، بار مالی بسیار مهمی از دوش بسیاری از فعالان اقتصادی برداشته می‌شود و منجر به بهبود کارایی فضای کسب‌وکار می‌شود.

لزوم تهیه برنامه ای برای نشان دادن مشکلات و آسیب های ناشی از عدم پرداخت به موقع مالیات توسط مودیان از جمله تاخیر در اجرای بسیاری از پروژه های زیربنایی دولتی از محل برنامه بودجه کشور و محل تخصیص مالیات. درآمد سازمان امور مالیاتی کشورمان به خودی خود می‌تواند مقبولیت پرداخت مالیات و فرهنگ مالیاتی را برای جامعه عمیق‌تر کند.

مالیات و توسعه
مالیات و توسعه

ناگفته نماند که سازمان امور مالیاتی کشور گام بسیار مهمی در جهت تقویت فرهنگ مالیاتی در بین بسیاری از فعالان اقتصادی برداشته است که با اقداماتی از قبیل آموزش های لازم از طریق صدا و سیما، استفاده از فناوری های نوین و آنلاین می تواند بهبود یابد. . قانون مالیات های مستقیم به منظور شفاف سازی امور مالیاتی، بنرهای تبلیغاتی و تبلیغاتی در کلیه استان های کشور، ارائه تخفیفات و تسهیلات لازم برای مودیان جهت تسریع در امور مالیاتی (تفسیر ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم). ) و بسیاری از این موارد برنده نام دارند.

 

مقاله ضرورت توسعه فرهنگ مالیاتی برای اولین بار در پایگاه خبری – تحلیلی آنلاین پدیدار شد.