ما مرحله فرار مغزها را پشت سر گذاشتیم / مهاجرت افزایش وابستگی به نفت را افزایش داد


مرتضی افکه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: اکنون دیگر از واژه پناهنده استفاده نمی کنم زیرا اکنون با صاحبان مشاغلی مواجه هستیم که می خواهند از ایران مهاجرت کنند.
وی بیان کرد: به هر حال اگر در سال های نه چندان دور این نخبگان بودند که ایران را ترک کردند، اکنون اهالی فن و حرفه از ایران مهاجرت می کنند و این نشان می دهد که سیاست ما برای جذب نیرو و جوانان چقدر اشتباه است.

بیشتر بخوانید:

چرا مهاجرت آیا اساتید دانشگاه عجیب نیستند؟

ما در مذاکرات با ریسک بزرگتر از شک مواجهیم/ روزانه ۱۵۰ میلیون دلار از کف ایران خارج می شود

افکه گفت: بخش قابل توجهی از این تصویر ناشی از بلاتکلیفی در آینده اقتصاد کشور است، مشکل دیگر فشار فرهنگی و اجتماعی دولت جدید بر مردم است.
این استاد اقتصاد دانشگاه افزود: شاید شرکتی باشد که عمدتاً به دلایل اقتصادی از ایران مهاجرت می کند، اما باید بپذیریم که بخش قابل توجهی از نخبگان و جوانان به دلیل فشار و تنگ نظری مهاجرت می کنند.
وی بیان کرد: امروز هر کشوری باید خود را برای توسعه آماده کند چرا که اقتصاد عرصه جدید قدرت است و کشورهایی که حرفی برای گفتن دارند باید از توان اقتصادی، حرفه، نخبگان و… لازم برای رسیدن به توسعه برخوردار باشند.

وی به ایده مهم دولت برای دور شدن از نفت و دستیابی به اقتصادی بدون وابستگی به نفت اشاره کرد و گفت: وقتی منابع انسانی به درستی نگهداری نشود، چه چیزی جایگزین نفت می شود، طبیعی است که وابستگی ما به نفت خواهد بود. نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه تجربه می‌کند، افزایش هم خواهد داشت و این خطر بزرگی برای آینده ایران است.
به گفته وی، استفاده از نفت بدون حضور نیروی کار امکان پذیر نیست و متاسفانه سیاست های اقتصادی و سیاسی ما مبتنی بر حفظ نیروی کار نیست.
افکه گفت: در این شرایط حتی لغو تحریم ها کمکی به اقتصاد ایران نمی کند. زیرا ایران می تواند جایگاه خود را در مسیر توسعه حفظ کند.
وی با اشاره به روش هایی مانند افزایش ضمانت های خروج دانشجویان پزشکی گفت: این روش مضحک و خنده دار است. در دوران تحصیل من در خارج از کشور، افراد زیادی اوراق قرضه و درآمد در خارج از کشور منتشر کردند.
افکه ادامه داد: این تصور ساده لوحانه است که می توان با افزایش تضمین ها جلوی مهاجرت نخبگان را گرفت. وقتی مردم تصمیم می گیرند با تمام دارایی خود کشور خود را ترک کنند، به این معنی است که واقعاً امکان ادامه زندگی از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را ندارند. وی گفت: نه تنها این سند، هیچ سندی مانع از این نیست و ریشه هجرت و رفتن نخبگان، فعالان اقتصادی، افراد صاحب حرفه و مهارت و… است.
وی گفت: ضرر و زیان ناشی از خروج نیروی انسانی از تحریم ها بیشتر است و سیاست گذاران باید این را درک کنند.

ما مرحله فرار مغزها را پشت سر گذاشتیم / مهاجرت افزایش وابستگی به نفت را افزایش داد

ریشه های مهاجرت را بشناسید

مهدی پازوکی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین، گفت: متاسفانه سیاست دولت چندان موثر نیست و شاهدیم که حتی افرادی که کار می کنند و شغل دارند نیز توان مالی ندارند. هزینه های خود را تامین کند.

وی گفت: امیدوارم سیاستمداران جواب ما را درست بدهند و بگویند چرا نخبگان مهاجرت می کنند؟ اگر از من به عنوان معلم اقتصاد بپرسید، شما را به آمار بیکاری ارجاع می دهم. آماری که به دلیل سیاست های غلط دولت افزایش یافت.

پازوکی در توضیح این موضوع ادامه داد: تصمیم سال گذشته وزیر سابق کار در مورد حداقل دستمزد یکی از مهمترین اقداماتی بود که باعث بیکاری شد. چرا دولت نگفت من طرفدار عدالت هستم؟ یکی از ناعادلانه ترین تصمیمات در این دولت گرفته شده است. در یک سازمان دو کارمند بازنشسته وجود دارد. یکی از آنها بیمه تامین اجتماعی است که به دلیل آن ۷ درصد از حقوق او کسر می شود و دیگری که کارمند رسمی است ۱۱ درصد از حقوقش کسر می شود.

وی گفت: از سوی دیگر حقوق بیمه شدگان تامین اجتماعی ۳۸ درصد به اضافه ۵۵۰ هزار تومان افزایش یافته است و حقوق افرادی که ۱۰ درصد افزایش حقوق دارند. این درک درستی از اقتصاد نیست.

وی گفت: تمام حرف ما این است که دولت محترم زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور را فراهم کند نه اینکه سیاست به گونه ای باشد که در داخل ایران هم بخواهند مهاجرت کنند.

۲۲۳۲۲۳