«مجلس شبیه سازی زنان» برگزار شد/ اجرای تئاتر اکبر – تئاتر آنلاین راه اندازی می شود


نسیم مقدم، یکی از کارگردانان نمایش «مجلس شبیه سازی زنان» با اشاره به واقعی بودن بخشی از داستان درام، گفت: در اجرای نمایش از تکنیک ها و عناصر تعزیه استفاده شده است.

نسیم مقدم نویسنده و یکی از کارگردانان نمایش «شبیه سازی مونتاژ زناناو به تازگی اجرای خود را در تئاتر دیسیپلین آغاز کرده است خبرنگار مهر گفت: این نمایش به کارگردانی مشترک من و ارغوان راستی از ۱۳ خردادماه در تئاتر رشته خانه هنرمندان ایران روی صحنه رفته است. ماجرای این درام در اوایل دوران پهلوی اتفاق می‌افتد و داستان زنانی است که می‌خواستند سواد را در بین زنان گسترش دهند و آنها را باسواد کنند، اما چون بودجه لازم برای این کار را نداشتند تصمیم گرفتند این نمایش را روی صحنه ببرند. . و بلیت فروشی به خرج زنان. در حالی که در آن زمان زنان اجازه بازی در تئاتر را نداشتند و تئاتر کار تماماً مردانه بود. است است.

وی ادامه داد: به دلیل ممنوعیتی که برای این زنان در اجرای تئاتر وجود دارد، اتفاقاتی برای آنها می افتد. در واقع این زنان برخی را دوست دارند ارواح افرادی هستند که ۱۰۰ سال به دور دنیا سفر کرده اند و اکنون داستان های خود را از این رویداد می گویند. داستان نمایشنامه به تناوب بین برزخ و دوره پهلوی اول روایت می‌شود و روایتی غیرخطی شکسته را با نقطه نشان می‌دهد. اتصال شما مجمع مثل خواندن است.

مقدم درباره ویژگی متن گفت: «از این نظر که زمینه واقعی دارد و دقیقاً همان اتفاقی است که در آن زمان افتاده است و برخی از زنان می‌خواهند کلاس‌های اکبر راه‌اندازی کنند و تئاتر را برای تأمین بودجه این اثر راه‌اندازی کنند، اما برای ماجراجویی بعد از آن. ما این را تصور می کنیم.” داستان هایی اضافه می کنیم و درباره سرنوشت این زنان داستان می نویسیم.

این کارگردان در پایان درباره شکل گیری این نمایش توضیح می دهد: سعی می کنیم اثر را به شیوه تقلید و خاطره به مجلس برسانیم زیرا مفهوم در ذهنم شکل گرفت که متن را به گونه ای بنویسم که تعزیه نمایشی ایرانی است که فاجعه را به تصویر می کشد، بنابراین این شیوه در نمایشنامه «مجلس شبیخانی» گنجانده شده است. زناناین کار را به این دلیل انجام می‌دهم که فکر نمی‌کنم به تصویر کشیدن این تراژدی فقط جنبه مذهبی داشته باشد و بتوانیم هر تراژدی را در این قالب نمایشی نشان دهیم. البته کل کار تعزیه نیست، بلکه تکنیک و عناصر و امکانات ما از شبیه سازی استفاده می کنیم تا بازی را بهتر بگوییم.

مشاهده «مجلس تقلید زنانپیش از این در جشنواره تئاتر دانشگاهی به کارگردانی نسیم مقدم و ارغوان راستی و تهیه کنندگی سعید اجرا داشته است. سیادت او تا ۱۳ تیرماه هر شب ساعت ۲۱ روی صحنه می رود.

آیدا رضایی، نسیم مقدم، شادی دهقان، ارغوان راستی، تیام ریمایی نکته کلیدی در این نمایشنامه است.