مرکز سیمرغ رسما افتتاح شد/ با محوریت احیای تله تئاتر – تئاتر آنلاین


رئیس سازمان صدا و سیما راه اندازی مرکز سیمرغ را فرصت مناسبی برای ورود به عرصه مغفول مانده نمایش می داند.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، پیمان جبلی در مراسم افتتاحیه رسمی مرکز سیمرغ که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، به تمامی عوامل عرصه نمایش و برنامه های تلویزیونی تبریک گفت. در اولین سالگرد تصمیم مقام معظم رهبری و آغاز دوران تحول در رسانه ملی: برپایی سیمرغ اقدامی ضروری است که باید به سرعت اتفاق بیفتد و فعالیت های آن سال ها به تعویق افتاده است.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به جایگاه تئاتر به عنوان خانه اصلی هنرهای نمایشی از ظرفیت بالای فارغ التحصیلان تئاتر و راه اندازی سیمرغ برای استفاده از این ظرفیت در تلویزیون قدردانی کرد.

جبلی احیای تله تئاتر را بخشی از مرکز سیمرغ معرفی کرد و گفت: راه اندازی این مرکز باعث فعال شدن توانمندی های هنری مغفول مانده می شود.

تاکید بر اینکه وقتی سازمانی مانند رسانه ملی می خواهد در راستای پیشرفت اجتماعی باشد باید بتواند با تولید ژانرهای مختلف از مستند و خبری گرفته تا مستند درام (مستند داستانی) و تله تئاتر مخاطب جذب کند و مرکز سیمرغ نام دارد. عامل مهمی در بهبود ضریب نفوذ است.

ققنوس؛ آغاز جدایی سیستم های تولید و توزیع

در این مراسم که با حضور جمعی از چهره های فرهنگی و هنری و مدیر رسانه ملی برگزار شد، محسن برمهانی معاون سیما مرکز سیمرغ را شناسایی و آن را به عنوان مرکزی که باید ظرفیت جدیدی برای صدا و سیما ایجاد کند، معرفی کرد. در حوزه نمایش و غیر تلویزیون. این یک رویداد فعال خواهد بود و این سان دو بال سیمرغ خواهد بود و با تولید اثری مناسب و با کیفیت و استفاده از توانمندی های بزرگان، پرواز خوبی در سپهر رسانه کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به سند تحول، تایید کرد: باید سیستم تولید از سامانه پخش جدا شود و بر اساس همین سند، مرکز سیمرغ در کنار مراکز سیمافیلم و صبا خواهد بود تا در کنار مراکز سیمافیلم و صبا باشد. دو واحد جدید آلتاسیس، مدیریت تولید فیلم کوتاه و دفتر فیلمنامه اداره کل به این جدایی کمک می کنند. برمهانی خطاب به هنرمندان حاضر در جلسه از آنان دعوت کرد به بهانه راه اندازی این مرکز برای کمک به حوزه تولید به میدان بیایند.

معاون رئیس جمهور سیما با اشاره به اینکه اکنون دوران جنگ روایتی است ابراز امیدواری کرد و گفت: رسانه ملی نیز در صدد نشان دادن حقیقت است و مرکز سیمرغ باید بتواند تصویر درستی را به مردم منطقه ارائه دهد.

ظرفیت زیاد سیمرغ

مجید اکبر شاهی رئیس مرکز سیمرغ یکی از رسالت های دوران تحول رسانه ملی را تفکیک نظام تولید و صدا و سیما دانست.

وی از جمله وظایف کانون سیمرغ را افزایش ظرفیت رسانه ملی در ژانرهای مغفول مانده در عرصه نمایش از جمله سریال های کمدی (کمدی موقعیت) و مجموعه های تله تئاتر معرفی کرد که علاوه بر سرعت بالای تولید انواع و اقسام و … آثار متعددی نیز مورد استقبال مخاطبان اکبرشاهی قرار گرفته است و وظیفه این مرکز تولید ایده و طرح مرکز طراحی رسانه ملی در زمینه غیر نمایشی و در قالب برنامه های تلویزیونی، ترکیبی، مستند مسابقه، مستند است. ، و غیره.

رئیس مرکز سیمرغ شناسایی و تعامل با مجموعه های فعال هنری و رسانه ای کشور برای دستیابی به اهداف فرهنگی و هنری را از دیگر وظایف این مرکز می داند.

وی در پایان سیمرغ را مژده ای برای جوانان سراسر کشور خواند تا با شناسایی، تقویت و معرفی آثار به ستاره های آینده آسمان پر ستاره ایران تبدیل شوند.

در بخشی دیگر از این مراسم، حسن خجسته، استاد تمام دانشگاه صداوسیما در سخنانی کوتاه، ایجاد مرکز سیمرغ را فرصتی مناسب برای ایجاد فضای رقابت بین ایده ها و آثار دانست.

مهدی فرجی تهیه کننده، جواد افشار کارگردان و امین زنگدانی بازیگر نیز به پشت تریبون رفتند و از مزایای راه اندازی مرکز سیمرغ گفتند.

علیرضا افتخاری خواننده پیشکسوت کشورمان نیز قطعه ای را برای حضار اجرا کرد. بخشی از این مراسم به صورت زنده از شبکه خبر پخش شد.

در این مراسم جمعی از هنرمندان و اصحاب رسانه از جمله بهروز افخمی، سعید سلطانی، احمد نجفی، جواد هاشمی، امین زندگانی، بهروز مفید، حسین طاهری، محمود رضوی، محسن علی اکبری، حبیب ولی نژاد، ابوالفضل صفری، محمدرضا ورزی حضور داشتند. ، مهدی شفیعی، مهران مهام، مجید واشقانی، علیرضا مسعودی، پرویز فلاحی پور، نسرین بابایی، جواد قرایی، عباس موزون، اسرافیل علمداری، بهرام ابراهیمی، محمدرضا شفیعی و…