مزایا و معایب پکیج و آبگرمکن


آبگرمکن ها و پکیج ها دو نمونه از بهترین دستگاه های آبگرمکن مورد استفاده در یک ساختمان هستند. این پکیج علاوه بر آبگرمکن، آب گرم مورد نیاز رادیاتور را نیز تامین می کند که به گرمایش خانه کمک می کند. بر اساس نقاط قوت و ضعف و ویژگی های مهم می توان بین این دو انتخاب کرد. در آینده این موضوع را مطالعه خواهیم کرد تا در نهایت تصمیم بگیریم که پکیج بهتر است یا آبگرمکن.

بسته بندی

بسته یک ظرف دربسته است که به گرم شدن مایع کمک می کند. آب داخل پکیج گرم شده و برای مصارف مختلف از طریق لوله های نصب شده منتقل می شود. این آب علاوه بر استفاده در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی برای گرم کردن رادیاتورها نیز کاربرد دارد.

بسته بندی مانند موتور ماشینی است که در سایز کوچکتر کارایی بالاتری دارد. همچنین فضای کمی از خانه را اشغال می کند و می توان از آن روی دیوار و زمین استفاده کرد.

مزایای پکیج

پکیج مزیت های زیادی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از پکیج بسیار ارزان تر از سیستمی مانند خانه ماشینی است. این هزینه ها شامل تمامی مراحل آماده سازی، اجرا و راه اندازی می باشد.
 • پکیج مصرف سوخت بسیار کمتر است و با توجه به میزان مصرف برای سیستم مرکزی مانند موتورخانه کارایی چندانی ندارد.
 • نصب پکیج در مقایسه با سیستم قدیمی (دستگاه خانگی) بسیار آسان است. از طرفی چون وزن کمتری دارد برای نصب آن نیازی به کمک افراد زیادی ندارید.
 • پکیج دیواری معمولاً در ارتفاع نصب می شود و از بسیاری از مشکلاتی که در محیط ایجاد می شود در امان است.
 • هزینه سرویس و نگهداری پکیج کمتر از موتورخانه است.
 • این نوع کاردستی به دلیل داشتن سنسورهای مختلف از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

نقاط ضعف پکیج

بسته بندی علاوه بر مزایای ذکر شده دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • برای نصب پکیج باید فضای داخل آشپزخانه را در محیط دیگری در نظر بگیرید.
 • میزان رطوبت هوا و اکسیژن در محل نصب پکیج کاهش می یابد.
 • اگر پکیج دودکش نشتی داشته باشد خطر جبران ناپذیری دارد.
 • طول عمر پکینگ کمتر از سیستم موتورخانه است.
 • پکیج برای فضاهای بزرگ مثلاً ۳۰۰ متر یا بیشتر مناسب نیست.

آبگرمکن دیواری

آبگرمکن یکی دیگر از انواع وسایل گرمایشی است که در انواع گازی، برقی و نفتی در بازار موجود است. معمولاً در هر خانه یک آبگرمکن با توجه به نیاز خانواده قرار داده می شود تا برای مصارف مختلف و آبگرمکن حمام، توالت و آشپزخانه استفاده شود.

یک مشعل گازی در آبگرمکن قرار می گیرد و لوله ای که حاوی آب است از این مشعل عبور می کند. به این ترتیب آب گرم در کمترین زمان تولید و از طریق لوله خروجی به محل مورد نظر منتقل می شود. در مدل الکتریکی از انرژی الکتریکی برای گرم کردن آب استفاده می شود.

مزایای آبگرمکن

آبگرمکن ها مزایای زیادی دارند و برای محیط های مختلف استفاده می شوند. از مزایای آبگرمکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مصرف انرژی را کاهش دهید

آبگرمکن های دیواری نسبت به مدل های قدیمی مخزن مصرف انرژی کمتری دارند. بنابراین با استفاده از آن می توانید در هزینه های خود صرفه جویی زیادی کنید.

 1. هیچ محدودیتی در استفاده از اسپا وجود ندارد

در گذشته برای استفاده از آبگرمکن مخزن، افراد باید مدت زیادی منتظر آب داخل جکوزی بودند. بعد از آب گرم تا چند ساعت دیگر قابل استفاده نیست. اما در این نوع آبگرمکن آب گرم به صورت همزمان از طریق مشعل تولید می شود و می توانید بدون محدودیت از آب گرم استفاده کنید.

 1. کاهش نشت و انفجار

آبگرمکن ها و وان ها خطرات زیادی را به همراه دارند و گاهی اوقات با انفجار همراه هستند. علاوه بر این به دلیل آب باقی مانده در مخزن، آبگرمکن دارای رسوبات و مشکلاتی از این دست است که باعث انسداد لوله می شود. آبگرمکن های دیواری به دلیل نداشتن مخزن و ثابت نبودن آب داخل لوله ها رسوبات کمتری دارند.

۴. عمر طولانی

آبگرمکن های دیواری عمر طولانی دارند و می توانید سال ها از آنها استفاده کنید.

معایب آبگرمکن دیواری

این آبگرمکن علاوه بر مزیت های ذکر شده دارای معایبی نیز می باشد که قبل از خرید باید آن ها را بدانید.

 • قیمت خرید این نوع آبگرمکن نسبت به قدیمی بیشتر است.
 • برای استفاده از آب گرم در این نوع آبگرمکن باید مدتی شیر آب باز شود تا لوله ها به خوبی گرم شوند.
 • برخی از آبگرمکن ها برای روشن شدن نیاز به برق دارند و به همین دلیل در زمان قطع برق از کار می افتند.
 • نکته منفی دیگر در این مورد این است که در صورت استفاده همزمان از آب گرم در حمام و توالت یا آشپزخانه، دمای آب تغییر می کند.

پکیج یا آبگرمکن بخرید

پکیج یا آبگرمکن کدام بهتر است؟ آب گرم معمولا در هر محیطی مانند مسکونی، تجاری، اداری و غیره مورد نیاز است. پکیج ها و آبگرمکن ها دو نمونه از وسایل بسیار کاربردی برای تولید آب گرم هستند. این دستگاه ها مکانیسم های مختلفی دارند و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در بسته بندی از ترکیب آبگرمکن و سیستم گرمایشی استفاده شده است و به این ترتیب نیازی به استفاده از دو دستگاه مجزا نیست. همچنین اگر پکیج ها خارج از منزل نصب شوند صدای کمی تولید می کنند و کارایی و ایمنی بالایی دارند.

با توجه به توضیحاتی که در مورد پکیج و آبگرمکن داده شد می توان پکیج را بهتر از آبگرمکن دانست. اما اگر بودجه کافی برای خرید آن ندارید، می توانید از آبگرمکن استفاده کنید.

در نهایت انتخاب با شماست. پکیج ها و آبگرمکن ها نیز انواع مختلفی دارند که می توانید بهترین های موجود در بازار را انتخاب کنید.

منبع: مزایا و معایب پکیج و آبگرمکن