مسیر میلیاردر شدن ویتالیک بوترین چگونه بوده؟


او که در سال ۱۹۹۴ متولد شد، در سن ۱۹ سالگی یعنی ۲۰۱۳ تصمیم گرفت به طور عمومی در مورد پروژه ای که ساخته بود (اتریوم) صحبت کند.

ویتالی ابتدا در درک اینکه چگونه ارزهای دیجیتال (غیر فیزیکی) می توانند ارزش پیدا کنند، کمی مشکل داشت، اما کمی بعد متوجه شد که پشت آن ها چه ثروتی نهفته است، او در در انجمن های آنلاین مربوط به بیت کوین حضور داشت. کمی بعد با کاربری آشنا شد که حاضر بود به او پول بپردازد تا برای سایتی به نام هفته نامه بیت کوین مقاله بنویسد، و البته حقوقش با بیت کوین پرداخت می شد!

سایت هفته نامه بیت کوین متأسفانه به دلیل کمبود بودجه زیاد دوام نیاورد، بنابراین ویتالیک سال بعد شروع به ایجاد رسانه تخصصی بیت کوین خود کرد که نام آن Bitcoin Magazine بود.

ایده اولیه پروژه اتریوم فقط به روز رسانی پروتکل بیت کوین بود تا به آن اجازه دهد کارهای پیچیده تری نسبت به تراکنش های «ساده» انجام دهد. این ایده برای توسعه دهندگان بیت کوین چندان خوشایند نبود، زیرا آنها بیت کوین را ایده آل می دانستند. برای ویتالیک، زبان اسکریپت بیت کوین یک مانع بود زیرا نمی توانست آن چیزی را که در ذهنش است پیاده سازی کند، بنابراین او شروع به ایجاد اکوسیستم بلاک چین خود با استفاده از زبان تورینگ کرد و به لطف قراردادهای هوشمند توانست اجازه ایجاد انواع برنامه های غیرمتمرکز اعم از (صرافی ارز دیجیتال , پلتفرم های وام دهی و…) را بدهد.

مسیر میلیاردر شدن ویتالیک بوترین چگونه بوده؟

بلد بودن زبانی به نام Turing Complete به این معناست که بتوان از نظر تئوری انواع برنامه های کامپیوتری را اجرا کرد و ترکیب کردن آن با فناوری جذابی مانند بلاک چین که امکان تبادل بین افراد بدون شخص ثالث قابل اعتماد را فراهم می کند، بسیار توجه بوترین را جلب کرد. برای آقای بوترین بدیهی بود که اتریوم می تواند تبدیل شود به یک ابر کامپیوتر غیرقابل توقف!

تامین مالی و راه اندازی اتریوم

به منظور تامین مالی پروژه اتریوم، ویتالیک اولین ICO (پیش فروش ارز دیجیتال) را در تاریخ ارزهای دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۱۴ انجام داد و خرید اتریوم های اولیه را برای عموم امکان پذیر کرد. و با این کار توانست حدود ۳۱۵۹۱ واحد بیت کوین جمع آوری کند. و با فروش بیت کوین ها ۱۸ میلیون دلار معادل ۵۰۰ میلیارد تومن برای شروع پروژه به دست آورد، در آن ICO مردم با اعتماد به پروژه و خرید اتریوم های اولیه به تعداد ۶۰ میلیون واحد و روی قیمت جذاب ۰.۳$ تامین مالی پروژه را انجام دادند.

خیلی دیرتر، در جولای ۲۰۱۵ بود که بلاک چین اتریوم شروع به کار کرد. شرکت سوئیسی Ethereum Switzerland GmbH (ETHSyusse) به رهبری جوزف لوبین بود که مسئولیت توسعه نسخه اول اتریوم را بر عهده داشت.

برخلاف آنچه اغلب باور داشتند، ویتالیک در واقع پروژه اتریوم را بسیار نوپا می دانست، اما توسعه توسط گاوین وود (موسس پولکادوت) و جوزف لوبین (Consensys) در سطح فنی انجام شد.

ویتالیک، یک رویا پرداز ارزهای دیجیتال

چیزی که ویتالیک بوترین را قوی می‌کند دیدگاه اوست، او از همان ابتدا علاقه زیادی به ایجاد انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهای غیر متمرکز داشت. ما این موضوع را می توانیم در مصاحبه قدیمی از او در سال ۲۰۱۴ مشاهده کنیم، زمانی که بلاک چین اتریوم هنوز در حال توسعه بود. اصطلاحات زیر بسیار واضح هستند.

dAPPS: برنامه های غیر متمرکز، امور مالی، پیام رسانی، رایانه در فضای ابری یا حتی حکومت غیر متمرکز. تمرکز زدایی در چشم انداز او قرار دارد، و این چشم اندازی است که او هرگز از اشتراک آن در این بازار دست برنداشته است، امروزه این یک پیش نیاز تقریبا ضروری برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال است.

منبع بسیاری از انتقادات (حسادت؟)

همانطور که در بالا اشاره شد، خرید اتریوم اولین سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال نبود چرا که اتریوم دومین ارز دیجیتالی بازار بود که علیرغم جایگاه تقریبا بی‌ رقیب در جایگاه دو بازار ظاهر شد.

Vitalik اکنون نزدیک به ۱ میلیارد دلار اتریوم در آدرس خود دارد. او یک میلیاردر ارز های دیجیتال است و به خاطر آن انتقادهای زیادی دریافت می کند، اما او همیشه تمام تلاش خود را برای دفاع از خود و محافظت از اتریوم و بنیاد اتریوم انجام داده است. همانطور که در توییت سال ۲۰۱۸ خود بیان کرد که او کمتر از ۱٪ از کل عرضه پول ETH را در اختیار دارد، او گفت من با اینکه میلیون ها دلار پول دارم، اما همچنان زندگی خودم را وقف پروژه اتریوم می کنم. او علیرغم انتقادهای بیشماری که درباره او وجود دارد، زندگی جوان خود را وقف این پروژه می کند.

نقل قول (توییت او در ۲۰۱۸) من شخصاً هرگز بیش از ۰.۹٪ از کل اتریوم را در اختیار نداشتم و دارایی خالص من هرگز به ۱ میلیارد دلار نزدیک نشد. همچنین، من تقریباً مطمئن هستم که هیچ قانون کیفری علیه پری ماینینگ (قبل از انتشار پروژه مقداری از اتریوم ها را برای برای خودش ماین کرد) وجود ندارد.

Vitalik را دنبال کنید

اگر به ارزهای دیجیتال و به ویژه چشم انداز تمرکززدایی در پشت اتریوم علاقه دارید، از دنبال کردن Vitalik در توییتر و وبلاگش دریغ نکنید. او دیدگاه خود را در مورد اینکه چگونه می‌خواهد اتریوم را تکامل دهد به اشتراک می‌گذارد و مقالات بسیار کامل (اما بسیار فنی) را در مورد به‌روزرسانی‌های آینده پروتکل می‌نویسد.

خرید اتریوم

برای خرید و فروش اتریوم می توانید از صرافی های ارز دیجیتال معتبر در ایران اقدام کنید. صرافی فراچنج یکی از معتبر ها در ایران می باشد که دارای سایت و اپلیکیشن اندروید و آیفون در جهت سهل کردن روند معاملات کاربران خود می باشد.

مسیر میلیاردر شدن ویتالیک بوترین چگونه بوده؟