«ناو ایرانی آماده حمل موشک بالستیک» + عکس


در یکی از رویدادهای مهم صنایع دفاعی و نیروهای مسلح کشورمان، شناور گشت رزمی شهید سلیمانی در مراسمی با حضور سرلشکر باقری فرمانده نیروی دریایی ارتش به تجهیزات سازمان رزم نیروی دریایی سپاه اضافه شد. کارکنان مسلح نیروهای البته قبل از این اعلام و الحاق، فرمانده نیروی دریایی سپاه اعلام کرد که امسال یک ناو مدرن و جدید به این نیرو ملحق می شود که ناو شهید سلیمانی به طول ۶۵ متر توسط نیروهای مسلح و سایر ناوهای ساخت دانش در حال ساخت است. شرکت های مستقر..

شناور شهید ناظری در سال های گذشته اعلام شده بود و اکنون با معرفی شناور شهید سلیمانی و شناور شهید ابومهدی در آینده نزدیک، کاملا مشخص است که صنعت دفاعی کشورمان به ویژه نیروی دریایی سپاه . به اشراف و تسلط کامل در طراحی جدید در ظاهر و بدن.نمونه ای از این دیدگاه انقلابی برای افزایش سریع و قابل توجه قدرت رزمی ضروری است – آن هم در عرصه دریا با پیچیدگی های خاص خود.

تاریخچه ساخت نسل جدیدی از کشتی ها در سپاه

ابتکار سپاه در ساخت ناوهای نیمه سنگین و سنگین منجر به ساخت کشتی شهید ناظری شد و در سال ۱۳۹۵ به آب انداخته شد.. این ناو با طول ۵۵ متر، عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۱۳ متر می تواند برد عملیاتی این نیرو را چندین هزار کیلومتر افزایش دهد.

این کشتی در طراحی خود روش خاصی را در پیش گرفته است که می تواند با سرعت بالا بدون واژگونی پایداری صحیح در دریا حتی در شرایط نامساعد جوی حرکت کند. به طور کلی ساخت بدنه کشتی به دو دسته «مونهول» یا «مونهول» و «مولتی هال» یا چند بدنه تقسیم می شود که در هر یک از این دو دسته نمونه های متعددی را شامل می شود. نمونه هایی از چند بدنه متشکل از ۲ یا چند بدنه، بر اساس تعداد بدنه، ترکیب، شکل و اندازه بدنه، به دسته های مختلفی از جمله کاتاماران (دو بدنه)، تریماران (سه بدنه)، کوادریماران (چهار بدنه) تقسیم می شوند. بدنه) و پنتاماران.به پنج بدنه تقسیم شده است.

طلسم را بشکن

کاتاماران ها از دو بدنه مجزا تشکیل شده اند که توسط یک بدنه میانی به یکدیگر متصل می شوند. برخلاف کشتی‌های تک بدنه که از مخازن بالاست برای ایجاد تعادل استفاده می‌کنند، در کشتی‌های کاتاماران برای تثبیت بدن در آب از فاصله عرضی دو بدنه استفاده می‌شود و هر چه این عرض بیشتر باشد، پایداری آن بیشتر خواهد بود. . . مزیت مهم دیگر این نوع طراحی، قابلیت پیمایش در آب های بسیار کم عمق، شاید دو متر یا کمتر است. این قابلیت شناور جدید به یگان‌های دریایی سپاه اجازه می‌دهد تا در مناطق بسیار نزدیک به ساحل به سرعت حرکت کنند و تقریباً از هر نقطه‌ای شلیک کنند..

پایداری عرضی در آب های آرام، مقاومت هیدرودینامیکی مناسب، پایداری دائمی و تعادل دینامیکی در سرعت های بالا، ظرفیت حمل بار بیشتر نسبت به وزن و اندازه آن و توزیع ضربه بر روی شناور که باعث کاهش فشار روی بدنه و افزایش آن می شود. عمر نسبت به مثال عادی سازی از دیگر مزایای استفاده از این طرح است.

طلسم را بشکن
گسترش استفاده از کشتی های کاتاماران در ارتش چین – کشتی های چینی نوع ۰۲۲

با توجه به اینکه از زمان تشکیل نیروی دریایی سپاه در بحث نبردهای سطحی، کشتی های تندرو اولویت اصلی این سبک بوده و طی یک سال گذشته مدل های جدیدی از پرتابگرهای موشک انداز تندرو وارد سازمان رزم سپاه شده است. . ، طرف مقابل دشمن است. این در حالی است که فرامنطقه ای به دنبال راه های مختلفی برای مقابله با این حربه های سپاه بوده است. ساخت موشک انداز با طراحی دو بدنه را می توان آخرین اقدام ایران و غافلگیری در شطرنج جنگ دریایی در خلیج فارس و آب های دور دانست.

آیا سامانه جدید پدافند شناور سپاه مهم است؟

همانطور که سرلشکر باقری در مراسم رونمایی از ناو جدید سپاه اعلام کرد، «شهید سلیمانی» اولین ناو رزمی جمهوری اسلامی ایران است. مجهز به پرتاب عمودی مشترک، سامانه پدافند هوایی برد کوتاه و متوسط است. لازم به ذکر است که در حوزه موشکی دفاعی تا چند سال پیش به دلیل کمبود فضا، تنها موشک های دوش پرتاب بر روی کشتی های سپاه مشاهده می شد، اما سامانه پیشرفته سوم خرداد را بر روی کشتی تدارکاتی آزمایش می کرد. شهید سیاوشی و بعدها با مشاهده این سامانه در ناو چند منظوره شهید رودکی نشان داد که سامانه پدافند هوایی بومی سپاه به راحتی می تواند به ناوهای نیروی دریایی این کشور حمله کند.

زیردریایی شهید سلیمانی اولین زیردریایی ایرانی با موشک های پدافند عمودی / بهره مندی از آخرین تجربه دنیا در طراحی زیردریایی.
شناور شهید سلیمانی از نمایی زیبا که سطح نامرئی را نشان می دهد

به همین دلیل، کسب دانش در زمینه طراحی و ساخت سامانه های پدافندی عمودی برای کشتی ها، دستاورد مهمی برای صنعت دفاعی کشورمان محسوب می شود. دوره بررسی معماری سیستم های پرتاب عمودی چند منظوره در کشورهایی مانند روسیه و آمریکا نشان می دهد که می توان از ترکیبات مختلف موشک در یک بلوک پرتاب عمودی استفاده کرد. علاوه بر این، نوعی موشک کروز نیز به صورت پرتاب عمودی بر روی کشتی جدید نصب شد تا تعداد موشک های موجود برای عملیات تهاجمی افزایش یابد. مانند ناوهای کلاس بویان در نیروی دریایی روسیه که موشک های کروز حمله زمینی عمودی خود را از دریای خزر به سمت اهدافی در سوریه شلیک کردند.

طلسم را بشکن
محل نصب سامانه پرتاب شهید سلیمانی است
طلسم را بشکن
دریچه پرتاب عمودی مربع (جعبه قرمز) و مستطیل (جعبه سیاه)؛ سکوی موشک نصیر در ۹۰ کیلومتری (جعبه زرد) و موشک قادر در ۳۰۰ کیلومتری کنار آن قرار دارد.

افزودن این قابلیت به کشتی‌هایی مانند شهید سلیمانی یا نمونه‌ای در حال توسعه – در مورد توسعه کشتی کروز پرتاب عمودی در ایران – می‌تواند به این کشتی‌ها اثر استراتژیک بدهد. در واقع پرتاب عمودی موشک ها و مجهز به رادار در همه جهات منجر به حفظ سرعت پاسخگویی بهینه سیستم به تهدیدات همزمان از جهات مختلف می شود.

در واقع در پرتاب عمودی زمان مورد نیاز برای پرتاب به سمت اهداف مختلف برای شلیک های متوالی بر اساس حجم کاری سیستم هدف تعیین می شود. در مقابل، طراحی و ساخت و تولید موشک های پرتاب عمودی از مشکلات بالاتری برخوردار است به نظر می رسد پس از سامانه باور-۳۷۳ که اولین سامانه پدافند هوایی پرتاب عمودی کشور است، متخصصان کشور چنین موشک هایی را در سامانه های دیگر توسعه داده اند و خوشبختانه موفق نیز بوده اند.

گمانه زنی درباره سلاح های شناور مدرن شهید سلیمانی/ آیا سپاه قفل موشک های پرتاب عمودی را شکست؟
تست سامانه سوم خرداد بر روی شهید سیاوشی نیروی زمینی سپاه که اولین گام در نصب سامانه پدافندی جدید محسوب می شود.

لازم به ذکر است که در فضای محدود کشتی های جنگی پرتاب عمودی موشک ها اعم از پدافند هوایی و کروز مورد نیاز طراحان است زیرا از این طریق امکان قرار دادن تعداد زیادی موشک بر روی شناور وجود دارد. علاوه بر این، برخورداری از یک پدافند موشکی قوی در عرشه شهید سلیمانی این امکان را به آن می‌دهد تا در رویارویی با دشمن با نیروی هوایی در فاصله‌ای فراتر از برد سامانه‌های پدافند هوایی موشکی مستقر در ساحل ارتش و سپاه در دریا عمل کند. علاوه بر این، حجم موشک باعث می شود زیردریایی شهید سلیمانی علاوه بر امکان دفاع شخصی کافی، می تواند از گروهی از ناوهای تندرو در عملیات تهاجمی نیز پشتیبانی کند و چتر پدافند هوایی موثری را در برابر بالگردها و پهپادهای دشمن مجهز به موشک های تاکتیکی کوتاه برد مانند هلفایر فراهم کند. ، ذرت و بریمستون.

همچنین در عملیات آبی خاکی، کشتی کلاس شهید سلیمانی امکان ایجاد پوشش دفاعی برای لند کرافت و سایر کشتی‌های نزدیک به ساحل را دارد. کار ارائه شده با تجهیز شهید رودکی به سامانه خرداد سوم و آزمایش این سامانه بر روی کشتی تدارکاتی شهید سیاوشی مورد توجه قرار گرفته است.

آینده سامانه پرتاب در نیروهای مسلح ایران کجاست؟

در سال های اخیر اخبار و نکات مهمی در مورد توانمندی های جدید نیروهای مسلح کشورمان مطرح شده است. به عنوان مثال، دریادار حسین خانزادی، فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از نصب موشک های پرتاب عمودی بر روی ناوشکن دماوند-۲ در ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش در سال ۲۰۱۸ در حاشیه این مراسم خبر داد. افتتاح. مسابقه غواصی عمیق در آن زمان کارشناسان داخلی و خارجی آن را تحلیل کردند اگر این سامانه با موفقیت بر روی کشتی‌های ایرانی نصب شود، نمونه بعدی آن در ابعاد جدید می‌تواند روی زیردریایی‌های ساخت جمهوری اسلامی ایران مانند کلاس فاتح و زیردریایی‌های سنگین بعث برای پرتاب موشک‌های کروز استفاده شود.

زیردریایی های حامل موشک های بالستیک در واقع بالاترین درصد بقا را در برابر حمله متقابل دشمن دارند و به عنوان مثال کشورهایی مانند روسیه، چین و ایالات متحده اکنون انواع موشک های بالستیک زمین پرتاب را دارند که زیرزمینی و متحرک باقی می مانند. در کنار بمب‌افکن‌های استراتژیک مجهز به موشک‌های کروز و در عین حال دارای جغرافیای بسیار وسیع، همچنان زیردریایی‌های حامل موشک‌های بالستیک را یکی از اصلی‌ترین عناصر بازدارندگی می‌دانند و آن را عملی‌ترین بخش توان خود برای مقابله با دشمن می‌دانند. دانستن

نصب موشک های بالستیک بر روی کشتی های ایرانی خبرگزاری صداوسیما

بیشتر بخوانید:

با این ویژگی ها و موفقیت بزرگی که با توسعه سامانه پدافند پرتاب عمودی توسط نیروی دریایی سپاه به دست آمد، گام های بعدی می تواند توسعه این محصول بر روی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران، طراحی و ساخت موشک بالستیک پرتاب عمودی از یک سکوی کوچک سپس بر روی کشتی های ایرانی نصب شد و انشالله مرحله نهایی نصب زیردریایی های جدید و سنگین کشورمان خواهد بود.

همچنین با توجه به پایداری بالا و جهت یابی روانتر کشتی کاتاماران در آب های مواج، در کنار پد بالگرد و با در نظر گرفتن عملیاتی شدن ناو لجستیک اقیانوس کلاس شهید مهدوی، در آینده می توان شاهد وجود سپاه بود. گروه های اعزامی به آبراه های بین المللی برای اسکورت نفتکش ها و کشتی های تجاری جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست و همسایه. به همین دلیل به نظر می رسد بی شک سال ۱۴۰۱ برای نیروی دریایی کشورمان به ویژه سپاه در استفاده از تجهیزات مختلف جدید و مأموریت های مهم که شامل حضور ناوهای مختلف و شناسایی جدید می شود، سال سربلندی باشد. سامانه های اطلاعاتی و رزمی مانند شناور شهید سلیمانی یکی از ویژگی های مهم آن است.

۲۱۲۱