نقد حجت الاسلام قرائت بی تفاوت از قرآن ما بی تفاوت نسبت به اسلام باید استغفار کنیم.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از خراسان رضوی، مراسم افتتاحیه تفسیر قرآن رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) سوره های حمد، بقره، حصیر و جمعه توسط دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) در دانشگاه علوم اسلامی مشهد با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی مفسر قرآن کریم، حجت الاسلام محمدباقر فرزانه امام جمعه موقت مشهد، سردار یعقوبعلی نظری استاندار خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمدکاظم راشد یزدی، حجت‌الاسلام جعفر طباطبایی و حجت‌الاسلام سید حسن ضیایی برگزار شد.

درک فرهنگ قرآن؛ ویژگی های خاص تفسیر رهبر کبیر انقلاب
حجت الاسلام فرزانه امام جمعه موقت مشهد ضمن بیان خاطره ای از شهید کامیاب برای حضور در جلسه تفسیر رهبر معظم انقلاب گفت: جلسه تفسیر ابتدا با حضور ۶ نفر برگزار و به سمت میرزا حرکت کرد. مسجد جعفر به دلیل پذیرایی. در این جلسه نزدیک به ۷۰۰ نفر از علما و دانشجویان حضور داشتند که حساسیت حکومت پهلوی و شاهنشاه را افزایش داد.

رهبر معظم انقلاب فرهنگ قرآن را درک کردند. لذا جلسه تفسیر آن ویژه است; یعنی تعبیری را که در جلسه دیگری از ایشان شنیدیم قبول نکردیم.امام جمعه مشهد با بیان اینکه شهید مطهری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را مفسر خبره خوانده‌اند، می‌افزایند: «متاسفانه تعبیر فعلی در بین جوانان جایگاهی ندارد، زیرا سخنانی را نقل می‌کنند، در حالی که باید خود را با مسائل روز تطبیق دهند.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام قرائتی، مفسر قرآن کریم نیز در این مراسم گفت: قرآن را باید تلاوت کرد، از بهشت ​​بیرون آورد و سر سفره مردم آورد. ما قرآن را کتاب علم نمی‌دانیم و نگاه مقدسی داریم، در حالی که همه مسائل زندگی از ابتدای انتخاب همسر تا نام پسر، میزان اشتغال و نحوه تعامل اجتماعی ذکر شده است. . قرآن.

وی گفت: برای تابستان جوانان چه برنامه ای داریم؟ با توجه به تعداد زیادی دانش‌آموز که آموزش می‌دهیم، چرا جلساتی برای جوانان، خانواده‌ها و اقوام برگزار نمی‌کنیم تا به نگرانی‌ها رسیدگی شود؟ ما وارد اسلام نشدیم و باید استغفار کنیم. زکات در قرآن ۳۲ بار ذکر شده است. اما ما فضایی برای آن فراهم نکردیم در حالی که سازمان حج در ۱۴ طبقه ساخته شده بود.

وی با اشاره به اینکه هر دانشگاهی باید مترجم داشته باشد بیان کرد: ۲۶۰۰ نکته حقوقی را در تفسیر نور ذکر کردم که در اختیار اساتید حقوق دانشگاه قرار دادم تا از آنها استفاده کنند.

نشر انقلاب اسلامی به زیبایی و محتوای کتاب توجه دارد
پس از این مراسم حجت الاسلام صابری مدیر تولید انقلاب اسلامی گفت: در سال ۶۴ که حضرت آیت الله خامنه ای بنا به ضرورت از قم به مشهد بازگشتند، اولین فعالیتی که با بحث علمی شروع کردند جلسه تفسیر قرآن بود. اولین مطالعه تفسیر آن در همان سال برای گروهی از افراد انجام شد.

وی با اشاره به روشمندی و ارزش علمی بیانات مقام معظم رهبری افزود: در جلسه تفسیر سوره برائت و ارزش علمی مباحث مطرح شده در جلسه، عنوان کتاب بررسی اصول، روش ها و قواعد تفسیری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در تفسیر سوره برائت «تألیف و تنظیم.حجت الاسلام صابری افزود: همچنین معظم له پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تصدی رهبری انقلاب اسلامی همواره یکی از مشوقان و مشاوران برجسته در ترویج و گسترش جلسات روخوانی و تفسیر قرآن کریم بودند. “

وی ادامه داد: جلسه تفسیر بعد از انقلاب ۱۷ خرداد ۶۱ تشکیل شد و در آنجا شروع به تبیین و تفسیر سوره مجادله کردند و در ادامه این جلسه نامه های ممتحنین، قیامت، تغابن، مالک، طلاک. ، صف و مردم منافق.

جهت گیری سیاسی-اجتماعی تفسیر رهبر کبیر انقلاب
مدیر تولید انتشارات انقلاب اسلامی گفت: گرایش های تفسیری ایشان در اکثر جلسات و بحث های تفسیری گرایش اجتماعی، سیاسی با ارشاد و تربیت است و البته به دلیل بحث، نکات ادبی، فقهی و کلامی را نیز مطرح می کند.

حجت الاسلام صابری ادامه داد: پیش از این تفسیر، سوره برائت، مجادله، امتحان و تغابن توسط انتشارات انقلاب اسلامی تهیه، تحقیق و منتشر شد و هم اکنون چهار جلد دیگر از این مجموعه به نام های سوره حمد، بقره، جمعه و. روز قیامت، تزئین شده با نقش. مورد استفاده عموم مردم به ویژه قرآن پژوهان قرار گرفته است.

نجابتی، مدیر هنری انتشارات انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: وقتی به آثار نفیس و فاخر هنر اسلامی نگاه می کنیم، در هیچ دوره ای از تاریخ تمدن اسلامی شاهد توجه هنرمندان مسلمان به محتوا نبوده ایم. ممکن است در این دوره کم رنگ شده باشد، اما هیچ دوره غفلتی را شاهد نیستیم.وی افزود: در نشر انقلاب اسلامی به مسائل محتوایی و فنی توجه ویژه ای شده و زیبایی کتاب به همان اندازه اهمیت پیدا کرده است. تصمیم گیری ها به صورت گروهی با کارشناسان و با نگاه به آثار تمدن اسلامی و متناسب با شرایط موجود انجام می شود و آثاری که مشاهده می شود محصول گروه است.

این طراح و گرافیست مشهدی بیان کرد: عنوان این کتاب تفسیری در چاپ قبلی در قطعات وزیری منتشر شد و به تشخیص اساتید تبدیل به کاغذ شد. نکته مهم این است که فقط به طراحی جلد کتاب بسنده نمی کنیم. در عوض به شکل، اندازه، مواد، روش چاپ، نوع کاغذ در کتاب، نوع و اندازه قلم و همچنین فاصله خطوط طبق سنت توجه ویژه ای می شود که خواندن را لذت بخش می کند.

بر اساس گزارش ها ایبنا; تفسیر رهبر معظم انقلاب از چهار سوره حمد، بقره، حصیر و جمعه در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران به عنوان دومین کتاب پرفروش این نمایشگاه انتخاب شد.

جلسات تفسیر سوره حمد در زمان رهبری حضرت آیت الله خامنه ای با حضور طلاب از ۱۵ اسفند ۱۳۶۹ تا ۱۸ اردیبهشت ۹۱ در حرم امام خمینی (ره) برگزار شد. کتاب «تفسیر سوره حمد» حاصل این جلسات است. این کتاب با دسته بندی و دسته بندی مضامین سعی در ارائه مطالب در چارچوب و نظم خاصی دارد.

کتاب «تفسیر سوره جمعه» نیز از عناوین این مجموعه تفسیری است. این اثر، متن ویرایش شده یک جلسه تفسیر این فصل است که هشت بار در دوران ریاست جمهوری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در میان سپاه پاسداران و اعضای دفتر رئیس‌جمهور، از اواخر سال ۱۳۶۱ تا اردیبهشت ۱۳۶۲ برگزار شد. همچنین کتاب «تفسیر سوره حشر» متن ویرایش شده جلسه تفسیر دوران ریاست جمهوری در بین سپاه پاسداران و اعضای دفتر ریاست جمهوری در ۱۰ جلسه از ۱۸ تا ۲۳ مهر ۱۳۶۱ است.