هجوم نقدینگی به نفع بانک های شهر است


گزارش عملکرد فصلی بانک شهرداری

بانک شهر در گزارش فصلی خود معادل ۹۱۱۳ میلیارد ریال سود خالص اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ برابر رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، یکی از بالاترین نرخ های رشد سود در بین بانک های مورد بررسی مربوط به بانک شهر است.

این بانک در گزارش فصلی خود معادل ۹۱۱۳ میلیارد ریال سود خالص اعلام کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ برابر افزایش داشته است.

اگرچه درآمد خالص تسهیلات و سپرده بانک در این مدت ۸۳ درصد کاهش داشته است، اما رشد ۵۲ درصدی سایر درآمدهای عملیاتی و همچنین جهش ۱۵ برابری سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی تا حد زیادی این عملکرد ضعیف را جبران کرده است. . . (در مورد دلیل رشد ۱۵ درصدی درآمد و سایر هزینه های غیر عملیاتی اطلاعات زیادی در دست نیست).

یکی دیگر از نکات مثبت در عملکرد بانک عدم تغییر کل هزینه های بانک نسبت به مدت مشابه سال قبل است. اگرچه هزینه های عمومی و اداری بانک نسبت به فصل قبل ۲۲ درصد افزایش یافته است، اما کاهش ۶۴ درصدی بهای تمام شده حساب های مشکوک الوصول جبران می شود. عدم گزارش هزینه های مالی نکته مهم در این بخش است.

اما شاید منشاء تمام نکات مثبت بانک شهر در سه ماهه اول سال جاری به بهبود نقدینگی بانک ما مربوط باشد. بررسی ها نشان می دهد برخلاف بسیاری از بانک ها، جریان نقدی عملیاتی بانک شهر در بهار ۱۴۰۱ مثبت بوده که در دوره گزارش قبلی هرگز مثبت نبوده است.

بانک شهر با وجود این سودآوری همچنان زیان سنگینی به مبلغ ۲۱۶ هزار میلیارد ریال در ترازنامه خود انباشته کرده است که باعث منفی شدن حقوق صاحبان سهام این بانک می شود.

رقم سودآوری ذکر شده برای بهار ۱۴۰۰ نسبت به رقم زیان انباشته ذکر شده نشان می دهد که فاصله بانک شهر برای جبران زیان و رسیدن به منطقه سود بسیار زیاد است.

لینک کوتاهاین لینک کپی شده!