وب ۳ و پیشرفت باورنکردنی در زمینه اینترنت


حتما تا به حال نام Web3 و مفاهیمی مانند بلاک چین و NFT را شنیده اید. مانند آنها، وب ۳ نیز یکی از موضوعات نوظهور است که آینده ما را تحت تاثیر قرار می دهد. نظرات زیادی در مورد چیستی وب ۳ وجود دارد، برخی می گویند این فقط نسخه بعدی اینترنت است و برخی دیگر می گویند متاورس است. آژانس بازاریابی دیجیتال عظیم مدیا به شما می گوید وب ۳ چیست؟ چه فایده ای دارد؟ مزایای آن چیست؟

وب ۳ چیست؟

وب ۳ با محوریت اینترنت غیرمتمرکز، انقلاب بزرگی در دنیای وب ایجاد خواهد کرد. در اینترنت نسل سوم، کاربران کنترل کاملی بر اطلاعات خود خواهند داشت.

وب نسل سوم مدل جدیدی برای تعامل با وب ایجاد کرد تا تغییرات اساسی در توسعه و ساخت وب سایت ها ایجاد کند. در واقع وب ۳ مرحله جدیدی در تکامل اینترنت است.

تغییرات ایجاد شده توسط وب ۳ چیزهای جدید و بهتری را در اینترنت ایجاد می کند. دانشمندان کامپیوتر و اینترنت بر این باورند که این تغییرات ایجاد شده در اینترنت، آن را هوشمندتر کرده و زندگی کاربران را ساده می کند.

حال بیایید روند تشکیل وب ۳ را از زمان ایجاد اینترنت نسل اول آغاز کنیم و با هم به جلو برویم.

مقایسه نسخه های مختلف وب

مقایسه وب نسل اول، وب نسل دوم و وب نسل سوم

وب ۳ را از کجا شروع کنیم؟ وب ۱ چه کمبودی داشت و توسعه چه نیازهایی را برای کاربران برطرف کرد؟ ابتدا با توضیح مختصری از وب ۱ شروع می کنیم.

اینترنت نسل اول

نسخه های اولیه اینترنت قبل از شبکه های اجتماعی و پلتفرم های پخش ویدئو وجود داشت. در واقع، حتی قبل از اینکه گوگل در اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ وجود داشته باشد، نسل اول اینترنت وجود داشت. در آن زمان اینترنت تنها توسط موتورهای جستجوی AltaVista و Netscape، شرکت های خدمات کامپیوتری آمریکایی کنترل می شد و تنها برای تبلیغات چند شرکت مورد استفاده قرار می گرفت.

حتی امروزه نیز اکثر وب سایت های تجارت الکترونیک دارای ویژگی های نسل اول اینترنت هستند زیرا بر اساس مفاهیم ساده ساخته شده اند.

اینترنت نسل دوم

در راستای توسعه وب ۱، نسخه اینترنتی وب ۲ ایجاد شد. به این اینترنت «خواندن-نوشتن» نیز می گویند. در نسل دوم اینترنت، کاربران تنها نقش خوانندگان و بازدیدکنندگان را ندارند. آنها می توانند محتوای خود را ایجاد کنند و آن را در وب سایت ها آپلود کنند و با اینترنت تعامل داشته باشند.

وب ۲ به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است. پس از حدود یک دهه، نسل دوم اینترنت انقلابی در بازاریابی و عملیات تجاری ایجاد کرد. به عنوان مثال، اینفلوئنسرهای اینستاگرام می توانند با ارسال عکس، برند بسازند و با برندهای دیگر رقابت کنند. آنها همچنین می توانند برند دیگری را با یک بررسی منفی نابود کنند.

هدف اصلی اینترنت نسل دوم دموکراتیک کردن اینترنت و در دسترس قرار دادن آن برای کاربران است.

اینترنت نسل سوم

پس از نسل دوم اینترنت، جهان به سمت نسخه جدیدی از اینترنت رفت. هر بار که مثلاً محصول X را از وب سایتی مانند آمازون خریداری می کنید، الگوریتم وب سایت اطلاعات سایر مشتریانی را که محصول X را خریداری کرده اند بررسی می کند. بر اساس این اطلاعات، وب سایت به شما محصولاتی را ارائه می دهد که این مشتریان به همراه محصول X خریداری کرده اند.

بنابراین وب سایت تشخیص می دهد که انتخاب های دیگر شما بر اساس سایر کاربران چیست و از اطلاعات سایر کاربران برای نشان دادن چیزهایی که دوست دارید استفاده می کند. در واقع خود وب سایت آموزش می دهد، یاد می گیرد و هوشمند می شود.

اجزای وب ۳ + مزایای وب ۳ با توجه به هر جزء اضافه شده چیست

از جمله اجزای اصلی اینترنت نسل سوم:

· وب معنایی

· هوش مصنوعی

هویت سه بعدی مجازی

حضور همه جانبه

۱- وب معنایی

یکی از مهم ترین اجزای وب ۳ ابرداده معنایی است. این وب هوشمند نمادها، کلمات کلیدی، متن و معانی آنها را درک می کند. به عنوان مثال، وب ۳ دو نقطه با پرانتز را به عنوان ایموجی “خنداننده” می داند و آن را به عنوان یک لبخند و نشانه خوشحالی یا رضایت تفسیر می کند.

این فقط یک نمونه کوچک از وب معنایی در اینترنت غیرمتمرکز نسل سوم است. در واقع فناوری وب ۳ ارتباطات، تراکنش ها و تبادل اطلاعات بین موجودیت ها را تسهیل می کند.

طراحی وب معنایی در واقع ایده اصلی تیم برنرز لی است. او یکی از دانشمندان کامپیوتر است که به عنوان مخترع شبکه جهانی وب شناخته می شود.

برنرز لی اینترنت آینده را به عنوان دنیایی تصور می کند که در آن ماشین های هوشمند به طور خودکار عملیات طولانی و وقت گیر را انجام می دهند.

۲- هوش مصنوعی

نسل سوم اینترنت با کمک هوش مصنوعی به وب سایت ها کمک می کند تا داده ها را فیلتر کنند و فقط اطلاعات مورد نظر را به کاربران نشان دهند.

در حال حاضر، نسل دوم اینترنت نظرات کاربران را برای درک کیفیت محصولات یا خدمات دریافت می کند. به عنوان مثال، در وب سایت Rotten Tomatoes، که در آن کاربران می توانند به لیستی از فیلم ها رای دهند. در این صورت فیلمی با رتبه بالا «فیلم خوب» محسوب می شود.

چنین لیست هایی به کاربران کمک می کند تا بدون نیاز به غربال کردن محصولات و داده های بد، “داده های خوب” را بدست آورند.

اما هوش مصنوعی در نسل سوم اینترنت مکانیسم یادگیری سریعی دارد. در این نسخه جدید اینترنت، هوش مصنوعی می تواند داده های خوب و بد، افراد واقعی و ربات ها و مهمتر از همه، اخبار جعلی را از گزارش های واقعی تشخیص دهد.

۳- هویت سه بعدی مجازی

Web3 آینده اینترنت را از یک وب دو بعدی ساده به دنیای سه بعدی واقعی تغییر خواهد داد. طراحی سه بعدی به طور گسترده در وب سایت ها، بازی های آنلاین، تجارت الکترونیک، صنعت املاک و غیره استفاده می شود.

اگرچه این مفهوم به طور کامل مورد توجه بسیاری از افراد قرار نگرفته است، اما این یک واقعیت است که هزاران نفر در سراسر جهان اکنون در این فضا در حال تعامل هستند. به عنوان مثال، در بازی های آنلاین مانند World of Warcraft، کاربران بیشتر از دنیای واقعی به سلامت آواتار آنلاین خود اهمیت می دهند.

فیلیپ روزدیل، بنیانگذار Second Life، معتقد است که زمانی اتفاق می افتد که هویت های مجازی به اندازه آدرس های ایمیل و تلفن های همراه محبوب شوند. شاید اکنون این موضوع دور از ذهن باشد، اما به ۲۵ سال پیش فکر کنید. وقتی فقط تعداد انگشت شماری از مردم آدرس ایمیل یا تلفن همراه دارند.

۴- وجود جامع

اگر به زمانی که وب ۱ منتشر شد فکر کنید، متوجه خواهید شد که در آن زمان فقط از نقاط راه دور مانند رایانه های خانگی یا دستگاه های داخل یک کافه می توانستید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

در اینترنت نسل دوم، اینترنت با سرعت بالا به گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه های هوشمند قابل حمل منتقل می شود. اما وب نسل سوم مختص مکان ها و دستگاه های خاصی نخواهد بود. اینترنت آینده در همه جا قابل دسترسی خواهد بود.

این فناوری بر تمام جنبه های زندگی تأثیر می گذارد و می تواند در دستگاه های بیشتری پیاده سازی شود. در واقع یک شبکه نامرئی از اطلاعات، پروتکل های ارتباطی و مکانیسم های تراکنش است که در تمام نقاط کره زمین در دسترس خواهد بود.

کاربردهای وب 3 چیست؟

برنامه وب ۳

· سریعتر مرور کنید

مردم مالک اطلاعات خود هستند

وابستگی به شرکت های بزرگ از بین خواهد رفت

· اطلاعات شما دیگر به دست شرکت های خصوصی نمی رسد، مانند کاری که پروژه های NYM و HOPR انجام داده اند. نمونه ای از این پروژه حذف فیلتر است.